Apple-ը բանակցում է PrismML ստարտափի հետ՝ iPhone-ում արհեստական բանականություն ներդնելու նպատակով
Apple-ը բանակցություններ է վարում Սիլիկոնյան հովտում գործող PrismML ստարտափի հետ՝ հզոր արհեստական բանականության մոդելներն iPhone-ում գործարկելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
PrismML-ի գլխավոր տնօրեն Բաբաք Հասիբին հաստատել է, որ տեխնոլոգիական հսկան արդեն փորձարկում է ընկերության մշակած լուծումները։
«Նրանք հենց հիմա գնահատում են մեր տեխնոլոգիան», – նշել է նա՝ հավելելով, որ բանակցությունները դեռևս վաղ փուլում են։
PrismML-ը, որը մարտին ներգրավել էր 16.25 մլն դոլարի ներդրում, կարողացել է Alibaba-ի բաց Qwen մոդելի ծավալը 54 ԳԲ-ից կրճատել մինչև 4 ԳԲ-ից պակաս։ Դա հնարավորություն է տալիս iPhone 15-ում գործարկել մոդելի բոլոր 27 միլիարդ պարամետրերը։
Փորձագետների գնահատմամբ՝ տվյալների տեղային մշակումը կկրճատի ամպային հաշվարկների ծախսերը և կբարձրացնի օգտատերերի տվյալների գաղտնիության մակարդակը։
Միևնույն ժամանակ Morgan Stanley-ում կանխատեսում են, որ Apple-ի համար օպերատիվ հիշողության միջին արժեքը 2027 ֆինանսական տարում կարող է աճել շուրջ 190%-ով, ինչի հետևանքով iPhone 18-ի բազային տարբերակների գինը կարող է թանկանալ մոտ 200 դոլարով։
PrismML-ի մշակած սեղմման տեխնոլոգիան հիմնված է մոդելի ներքին տվյալների պահպանման պարզեցման վրա։ Մշակողների պնդմամբ՝ նման մոդելներն օգտագործում են 10-15 անգամ պակաս հիշողություն, պատասխանները գեներացնում են 6-8 անգամ ավելի արագ և սպառում են 3-6 անգամ ավելի քիչ էներգիա։
Այս տեխնոլոգիական առաջընթացը տեղի է ունենում iOS 27-ի հանրային բետա տարբերակի թողարկման ֆոնին, որի շրջանակում Apple-ը փորձում է Siri ձայնային օգնականը դարձնել ավելի մրցունակ՝ OpenAI-ի լուծումների համեմատ։

Apple is negotiating with the Silicon Valley startup PrismML to implement powerful artificial intelligence models in the iPhone. This was reported by CNBC.
PrismML's CEO Babak Hasibi confirmed that the tech giant is already testing the solutions developed by the company.
"They are currently evaluating our technology," he noted, adding that the negotiations are still in the early stages.
PrismML, which raised $16.25 million in March, has managed to reduce the size of Alibaba's open Qwen model from 54 GB to less than 4 GB. This enables the iPhone 15 to run all 27 billion parameters of the model.
Experts estimate that local data processing will reduce the costs of cloud computing and increase user data privacy levels.
Meanwhile, Morgan Stanley predicts that the average cost of operational memory for Apple could increase by about 190% in the 2027 financial year, which could lead to a price increase of around $200 for the base models of the iPhone 18.
The compression technology developed by PrismML is based on simplifying the storage of internal model data. Developers claim that such models use 10-15 times less memory, generate responses 6-8 times faster, and consume 3-6 times less energy.
This technological advancement occurs against the backdrop of the release of the public beta version of iOS 27, in which Apple is trying to make the Siri voice assistant more competitive compared to OpenAI's solutions.