Apple-ը բանակցում է PrismML ստարտափի հետ՝ iPhone-ում արհեստական բանականություն ներդնելու նպատակով
Apple-ը բանակցություններ է վարում Սիլիկոնյան հովտում գործող PrismML ստարտափի հետ՝ հզոր արհեստական բանականության մոդելներն iPhone-ում գործարկելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
PrismML-ի գլխավոր տնօրեն Բաբաք Հասիբին հաստատել է, որ տեխնոլոգիական հսկան արդեն փորձարկում է ընկերության մշակած լուծումները։
«Նրանք հենց հիմա գնահատում են մեր տեխնոլոգիան», – նշել է նա՝ հավելելով, որ բանակցությունները դեռևս վաղ փուլում են։
PrismML-ը, որը մարտին ներգրավել էր 16.25 մլն դոլարի ներդրում, կարողացել է Alibaba-ի բաց Qwen մոդելի ծավալը 54 ԳԲ-ից կրճատել մինչև 4 ԳԲ-ից պակաս։ Դա հնարավորություն է տալիս iPhone 15-ում գործարկել մոդելի բոլոր 27 միլիարդ պարամետրերը։
Փորձագետների գնահատմամբ՝ տվյալների տեղային մշակումը կկրճատի ամպային հաշվարկների ծախսերը և կբարձրացնի օգտատերերի տվյալների գաղտնիության մակարդակը։
Միևնույն ժամանակ Morgan Stanley-ում կանխատեսում են, որ Apple-ի համար օպերատիվ հիշողության միջին արժեքը 2027 ֆինանսական տարում կարող է աճել շուրջ 190%-ով, ինչի հետևանքով iPhone 18-ի բազային տարբերակների գինը կարող է թանկանալ մոտ 200 դոլարով։
PrismML-ի մշակած սեղմման տեխնոլոգիան հիմնված է մոդելի ներքին տվյալների պահպանման պարզեցման վրա։ Մշակողների պնդմամբ՝ նման մոդելներն օգտագործում են 10-15 անգամ պակաս հիշողություն, պատասխանները գեներացնում են 6-8 անգամ ավելի արագ և սպառում են 3-6 անգամ ավելի քիչ էներգիա։
Այս տեխնոլոգիական առաջընթացը տեղի է ունենում iOS 27-ի հանրային բետա տարբերակի թողարկման ֆոնին, որի շրջանակում Apple-ը փորձում է Siri ձայնային օգնականը դարձնել ավելի մրցունակ՝ OpenAI-ի լուծումների համեմատ։

Apple ведет переговоры со стартапом PrismML о внедрении искусственного интеллекта в iPhone
Apple ведет переговоры со стартапом PrismML, расположенным в Силиконовой долине, с целью внедрения мощных моделей искусственного интеллекта в iPhone. Об этом сообщает CNBC.
Генеральный директор PrismML Бабак Хасиби подтвердил, что технологический гигант уже тестирует решения, разработанные компанией.
«Они сейчас оценивают нашу технологию», — отметил он, добавив, что переговоры все еще находятся на ранней стадии.
PrismML, который в марте привлек 16,25 миллиона долларов инвестиций, смог сократить объем открытой модели Qwen от Alibaba с 54 ГБ до менее 4 ГБ. Это позволяет запустить все 27 миллиардов параметров модели в iPhone 15.
Эксперты оценивают, что локальная обработка данных сократит затраты на облачные вычисления и повысит уровень конфиденциальности данных пользователей.
В то же время в Morgan Stanley прогнозируют, что средняя стоимость оперативной памяти для Apple в финансовом году 2027 может вырасти примерно на 190%, что приведет к увеличению цены базовых моделей iPhone 18 на около 200 долларов.
Разработанная PrismML технология сжатия основана на упрощении хранения внутренних данных модели. Разработчики утверждают, что такие модели используют на 10-15 раз меньше памяти, генерируют ответы в 6-8 раз быстрее и потребляют на 3-6 раз меньше энергии.
Этот технологический прогресс происходит на фоне выпуска публичной бета-версии iOS 27, в рамках которой Apple пытается сделать голосового помощника Siri более конкурентоспособным по сравнению с решениями OpenAI.