Թուրքիայի սահմանամերձ շրջանի բնակիչները, որոնք հիշում են, թե ինչպիսին էր իրենց առօրյան տասնամյակներ առաջ, երբ սահմանը բաց էր, հիմա սպասում են իշխանությունների որոշմանը և հուսով են՝ սահմանները կվերաբացվեն։
«Սահմանի բացումը շատ լավ կլիներ, շատ լավ կլիներ։ Այսինքն, մենք արդեն տարիներ շարունակ ուզում ենք, որ այս սահմանը բացվի։ Որպեսզի լավ բարեկամական հարաբերություններ ունենանք, մեր գնալ-գալը հանգիստ լինի»,- ասում են նրանք։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, սակայն, առայժմ չեն իրագործվել։ Տարիներ առաջ կողմերը պայմանավորվել են սահմանները բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Մինչ այս պահը նորություն չկա։
Սահմանի այս կողմում ապրող մարդիկ հիշում են, թե ինչպես էին շփվում հայերի հետ, այժմ կարծում են՝ սահմանի բացումը նոր շունչ կհաղորդի տարածաշրջանին:
«Այսօր մենք ապրում ենք երկրի արևելքում՝ ամենավերջին քաղաքում։ Դրանից հետո այլ քաղաք չկա։ Այս սահմանի բացումը մեծ ներդրում կունենա և՛ մեր նահանգի, և՛ տարածաշրջանի ժողովրդի, և՛ մանր ձեռներեցների, և՛ առևտրի համար։ Այսօր առևտրի առումով մեր գործարարներն ուզում են այստեղ ներդրումներ անել»։
Թուրք պաշտոնյան, այդուհանդերձ, ընդգծում է՝ քաղաքական որոշում պետք է լինի։
Հունիսի սկզբին Կարս էին այցելել 5 տասնյակից ավելի հայ գործարարներ, նրանց հյուրընկալել էր Կարսի արդյունաբերական պալատի նախագահ Քադիր Բոզենը։ Նրա խոսքով՝ համատեղ ֆորումի ընթացքում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներն են առանձնացրել:
«Հանդիպմանը ներկա են եղել մոտ 57 գործարարներ Հայաստանից, որոնք ներկայացնում էին տարբեր ոլորտներ՝ տեքստիլ, հանքարդյունաբերություն, շինանյութեր, սնունդ և ծաղկի բիզնես։ Շփումները շատ արդյունավետ են եղել, և արդեն կան որոշակի գործնական քննարկումներ ու պայմանավորվածություններ։ Հիմնական և առաջնահերթ ոլորտներն են՝ տարածաշրջանային զբոսաշրջությունը, ռեստավրացիան (շինությունների վերականգնումը), սննդի արդյունաբերությունը, շինարարությունը և տեքստիլը»։

Анкара должна принять политическое решение о том, чтобы границы были открыты. Турецкие чиновники
Жители приграничного района Турции, которые помнят, как выглядела их повседневная жизнь десятилетия назад, когда граница была открыта, сейчас ждут решения властей и надеются, что границы будут вновь открыты.
«Открытие границы было бы очень хорошо, очень хорошо. Мы уже много лет хотим, чтобы эта граница открылась. Чтобы у нас были хорошие дружеские отношения, чтобы наши поездки были спокойными», - говорят они.
Однако достигнутые соглашения в рамках нормализации армяно-турецких отношений пока не реализованы. Годы назад стороны договорились открыть границы для граждан третьих стран. На данный момент новостей нет.
Люди, живущие с этой стороны границы, помнят, как общались с армянами, и теперь считают, что открытие границы даст новый импульс региону:
«Сегодня мы живем на востоке страны, в самом последнем городе. После этого нет других городов. Открытие этой границы принесет большие инвестиции как для нашей провинции, так и для народа региона, мелких предпринимателей и торговли. Сегодня наши бизнесмены хотят инвестировать здесь».
Тем не менее, турецкий чиновник подчеркивает, что необходимо политическое решение.
В начале июня в Карсе побывали более 50 армянских бизнесменов, которых принимал президент Карсской торгово-промышленной палаты Кадир Бозен. По его словам, на совместном форуме были выделены взаимно интересующие области:
«На встрече присутствовали около 57 бизнесменов из Армении, представляющих различные отрасли - текстиль, горнодобывающую промышленность, строительные материалы, продукты питания и цветочный бизнес. Общение было очень продуктивным, и уже есть определенные практические обсуждения и соглашения. Основные и приоритетные области - это региональный туризм, реставрация (восстановление зданий), пищевая промышленность, строительство и текстиль».