ԱՆԻՖ և ՈՒզՆԻՖ. Հայաստանի ձախողումն ու Ուզբեկստանի հաջողությունը
2026թ. մայիսի 13-ին Ուզբեկստանի ազգային ներդրումային հիմնադրամը՝ ՈւզՆԻՖ-ը, Լոնդոնի և Տաշքենդի ֆոնդային բորսաներում իրականացրեց ԱՊՀ տարածքում պետական ակտիվների տեղաբաշխման խոշորագույն գործարքներից մեկը: Կառավարությունը վաճառքի հանեց հիմնադրամի բաժնետոմսերի 31%՝ ներգրավելով ավելի քան $600 մլն:
ՈւզՆԻՖ-ի հաջողությունը համեմատության հետաքրքիր հիմք է ստեղծում Հայաստանի ազգային շահերի հիմնադրամի՝ ԱՆԻՖ-ի հետ: Երկու պետական կառույցներն էլ ստեղծվել էին ներդրումներ ներգրավելու և տնտեսական զարգացմանը նպաստելու նպատակով, սակայն նրանց մանդատները, կառավարման համակարգերն ու վերահսկողության մեխանիզմները էապես տարբեր էին:
ՈւզՆԻՖ-ը մուտք գործեց միջազգային կապիտալի շուկա՝ ապահովելով զգալի մուտքեր պետական բյուջե, մինչդեռ ԱՆԻՖ-ը լուծարվեց՝ արձանագրելով պետական միջոցների հսկայական կորուստ:
ՈւզՆԻՖ-ի կառավարումը հանձնվել է ամերիկյան Franklin Templeton ներդրումային խմբին, որը ձևավորում հիմնադրամի ռազմավարությունը, իսկ ԱՆԻՖ-ում նման տարանջատում չկար:
Այսպիսով, ՈւզՆԻՖ-ը գործում է արտաքին վերահսկողության խիստ միջավայրում, մինչդեռ ԱՆԻՖ-ի գործունեության առնչությամբ հարուցվել էր քրեական վարույթ:

АНИФ и УЗНИФ. Провал Армении и успех Узбекистана
13 мая 2026 года Узбекский национальный инвестиционный фонд — УЗНИФ провел одну из крупнейших сделок по размещению государственных активов на фондовых рынках Лондона и Ташкента. Правительство выставило на продажу 31% акций фонда, привлекши более 600 миллионов долларов.
Успех УЗНИФ создает интересную основу для сравнения с Национальным фондом интересов Армении — АНИФ. Оба государственных учреждения были созданы с целью привлечения инвестиций и содействия экономическому развитию, однако их мандаты, системы управления и механизмы контроля значительно различались.
УЗНИФ вышел на международный капитал, обеспечив значительные поступления в государственный бюджет, в то время как АНИФ был ликвидирован, зафиксировав огромные потери государственных средств.
Управление УЗНИФ было передано американской инвестиционной группе Franklin Templeton, которая формирует стратегию фонда, в то время как в АНИФ такого разделения не было.
Таким образом, УЗНИФ действует в условиях строгого внешнего контроля, в то время как в отношении деятельности АНИФ было возбуждено уголовное дело.