Անգլիայի բանկի ղեկավարը Մերձավոր Արևելքում էսկալացիան համարում է Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական համակարգի կայունությանը սպառնացող վտանգ
Լուրեր | 2026/07/14 17:42
Անգլիայի բանկի ղեկավար Էնդրյու Բեյլը խոսել է Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին
Մեծ Բրիտանիայի բանկային համակարգը շարունակում է մնալ կայուն, սակայն ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև փոխադարձ հարվածների վերսկսումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ երկրի ֆինանսական կայունության վրա, հայտարարել է Անգլիայի բանկի ղեկավար Էնդրյու Բեյլին:
Անցյալ ամիս Մեծ Բրիտանիայի կենտրոնական բանկը պահպանել էր հիմնական տոկոսադրույքն անփոփոխ, և այդ ժամանակ Բեյլին նշել էր, որ Մերձավոր Արևելքում պատերազմի հետ կապված ռիսկերը գտնվում են կարգավորողի կանխատեսումների ստորին սահմանի մոտ:
Այսօր Ֆինանսների նախարարության հանձնաժողովում ելույթ ունենալիս Կենտրոնական բանկի ղեկավարը նշել է, որ պետք էր վերապահում անել, քանի որ իրավիճակը բնութագրվում է բարձր անկայունությամբ, և ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությունը կարող է խախտվել:
Նրա խոսքով՝ վերջին օրերին խաղաղ բանակցությունների դադարեցումն ու հարվածների վերսկսումը ևս մեկ անգամ ընդգծում են ֆինանսական կայունության համար առկա ռիսկերը:
Էսկալացիայի նոր ալիքի ֆոնին նավթի գները բարձրացել են՝ հասնելով վերջին մեկ ամսվա առավելագույն մակարդակին, իսկ Մեծ Բրիտանիայի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը հասել է մայիսից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշին:
Բացի այդ, ներդրողները մեծացրել են ընթացիկ տարվա ընթացքում Անգլիայի բանկի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացման հավանականության գնահատականը:

Bank of England Governor Considers Escalation in the Middle East a Threat to the Stability of the UK Financial System
News | 2026/07/14 17:42
Andrew Bailey, the Governor of the Bank of England, commented on events in the Middle East
The UK banking system remains stable, but the resumption of mutual strikes between the US and Iran could negatively impact the country's financial stability, said Bank of England Governor Andrew Bailey:
Last month, the central bank of the UK kept the main interest rate unchanged, and at that time, Bailey noted that the risks associated with the war in the Middle East were at the lower boundary of the regulator's forecasts:
Today, speaking at a committee meeting of the Treasury, the central bank governor stated that a reservation was necessary as the situation is characterized by high instability, and the ceasefire agreement reached may be violated:
According to him, the cessation of peaceful negotiations and the resumption of strikes in recent days once again highlight the existing risks to financial stability:
Against the backdrop of a new wave of escalation, oil prices have risen, reaching their highest level in the past month, while the yield on UK government bonds has reached its highest level since May:
Additionally, investors have increased their estimates of the likelihood of tightening monetary policy by the Bank of England this year: