Անալիտիկ. Հայաստանի նոր խորհրդարանի խոսնակի ելույթի խնդիրը քաղաքական ճգնաժամի պատճառների միակողմանի մեկնաբանությունն է
Լուրեր | 2026/08/04 06:01
Անալիտիկ Տիգրան Դումիկյանը մեկնաբանել է Ռուբեն Ռուբինյանի ելույթը
Անալիտիկ Տիգրան Դումիկյանը նշել է, որ Հայաստանի 9-րդ գումարման խորհրդարանի նոր խոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի ելույթում առկա է քաղաքական ճգնաժամի պատճառների միակողմանի մեկնաբանություն:
Ռուբինյանը իր ելույթում ընդգծել է խորհրդարանական քաղաքական մշակույթի վերականգնման անհրաժեշտությունը, սակայն Դումիկյանի կարծիքով, նա փորձում է մեղադրել միայն ընդդիմությանը:
«Պատճառները, որոնք հանգեցրել են խորհրդարանական լարվածության, չեն կարող դիտարկվել միայն ընդդիմության կողմից ընտրությունների արդյունքների չընդունելու հետևանքով»,- նշել է Դումիկյանը:
Նա հավելել է, որ քաղաքական հակասությունները խորացել են 2020 թվականի պատերազմից հետո, երբ ընդդիմությունը հրաժարվեց ընդունել իշխանության նկատմամբ ժողովրդի վստահությունը:
Դումիկյանը կարծում է, որ Ռուբինյանի կոչը խորհրդարանական մշակույթի վերականգնման վերաբերյալ ավելի շատ հասարակության ընկալման վրա ազդեցություն ունենալու փորձ է, քան իրական պատճառների ճանաչում:

Analyst: The problem with the new speaker of the Armenian parliament's speech lies in the one-sided interpretation of the causes of the political crisis
News | 2026/08/04 06:01
Analyst Tigran Dumikyan commented on Ruben Rubinyan's speech
Analyst Tigran Dumikyan stated that the problem with the speech of the new speaker of the Armenian parliament of the 9th convocation, Ruben Rubinyan, lies in the one-sided interpretation of the causes of the political crisis.
In his speech, Rubinyan emphasized the need to restore parliamentary political culture, but according to Dumikyan, he is trying to place the roots of parliamentary tension solely on the fact that the opposition did not recognize the election results.
“The reasons that led to parliamentary tension cannot be viewed solely as a consequence of the opposition's decision,” Dumikyan noted.
He added that political contradictions deepened against the backdrop of events that had severe consequences for national issues, such as the defeat in the 44-day war of 2020.
Dumikyan believes that Rubinyan's call to restore parliamentary culture is more an attempt to influence public perception than an acknowledgment of the real causes of the crisis.