Անալիտիկ. Հայաստանի նոր խորհրդարանի խոսնակի ելույթի խնդիրը քաղաքական ճգնաժամի պատճառների միակողմանի մեկնաբանությունն է
Լուրեր | 2026/08/04 06:01
Անալիտիկ Տիգրան Դումիկյանը մեկնաբանել է Ռուբեն Ռուբինյանի ելույթը
Անալիտիկ Տիգրան Դումիկյանը նշել է, որ Հայաստանի 9-րդ գումարման խորհրդարանի նոր խոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի ելույթում առկա է քաղաքական ճգնաժամի պատճառների միակողմանի մեկնաբանություն:
Ռուբինյանը իր ելույթում ընդգծել է խորհրդարանական քաղաքական մշակույթի վերականգնման անհրաժեշտությունը, սակայն Դումիկյանի կարծիքով, նա փորձում է մեղադրել միայն ընդդիմությանը:
«Պատճառները, որոնք հանգեցրել են խորհրդարանական լարվածության, չեն կարող դիտարկվել միայն ընդդիմության կողմից ընտրությունների արդյունքների չընդունելու հետևանքով»,- նշել է Դումիկյանը:
Նա հավելել է, որ քաղաքական հակասությունները խորացել են 2020 թվականի պատերազմից հետո, երբ ընդդիմությունը հրաժարվեց ընդունել իշխանության նկատմամբ ժողովրդի վստահությունը:
Դումիկյանը կարծում է, որ Ռուբինյանի կոչը խորհրդարանական մշակույթի վերականգնման վերաբերյալ ավելի շատ հասարակության ընկալման վրա ազդեցություն ունենալու փորձ է, քան իրական պատճառների ճանաչում:

Аналитик: Проблема выступления нового спикера парламента Армении заключается в одностороннем толковании причин политического кризиса
Новости | 2026/08/04 06:01
Аналитик Тигран Думикян прокомментировал выступление Рубена Рубиняна
Аналитик Тигран Думикян отметил, что проблема выступления нового спикера парламента Армении 9-го созыва Рубена Рубиняна заключается в одностороннем толковании причин политического кризиса.
В своем выступлении Рубинян подчеркнул необходимость восстановления парламентской политической культуры, однако, по мнению Думикяна, он пытается возложить корни парламентской напряженности исключительно на то, что оппозиция не признала результаты выборов.
«Причины, приведшие к парламентской напряженности, не могут рассматриваться только как следствие волевого решения оппозиции», - отметил Думикян.
Он добавил, что политические противоречия углубились на фоне событий, имевших тяжелые последствия для национальных вопросов, таких как поражение в 44-дневной войне 2020 года.
Думикян считает, что призыв Рубиняна к восстановлению парламентской культуры является скорее попыткой повлиять на общественное восприятие, чем признанием реальных причин кризиса.