Ամունդի-Ակբա․ կենսաթոշակային ֆոնդերը կրկին գրանցել են դրական եկամտաբերություն
Ամունդի-Ակբա կենսաթոշակային ֆոնդերը 2026թ․ 2-րդ եռամսյակում վերականգնվել են Մերձավոր Արևելքում հակամարտության արդյունքում գրանցված նվազագույն մակարդակներից և գրանցել են դրական եկամտաբերություն:
2026թ․-ի 2-րդ եռամսյակի համար եկամտաբերությունը* ֆոնդերում կազմել է՝
• Հավասարակշռված (AMBAL) ֆոնդ` 5․2%,
• Պահպանողական (AMCON) ֆոնդ՝ 4.3%,
• Կայուն եկամտային (AMFIX) ֆոնդ` 1․5%:
Երեք ֆոնդերի ակտիվները 2026թ. հունիսի վերջի դրությամբ կազմել են ավելի քան 842.4 մլրդ դրամ, որից շուրջ 228 մլրդ․ դրամը` ակտիվների 27%-ը ձևավորվել է կառավարման արդյունքում:
Երկրորդ եռամսյակում Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական լարվածությունը պարբերաբար բարձրացնում էր շուկաների անկայունությունը։ Սակայն ԱՄՆ-Իրան հրադադարի շրջանակային համաձայնության և փոխըմբռնման հուշագրի (MoU) շուրջ հայտարարություններն որոշակիորեն մեղմել էին տարածաշրջանային էսկալացիայի վերաբերյալ մտահոգությունները:
Արդյունքում էներգակիրների գները նվազել էին, իսկ ներդրողների տրամադրությունները բարելավվել, քանի որ թուլացել էին համաշխարհային էներգամատակարարման երկարատև խափանման շուրջ մտավախությունները:
Հրադադարի վերաբերյալ նորություններով պայմանավորված, ինչպես նաև արհեստական բանականության (AI) կապիտալ ծախսերի շուրջ լավատեսության վերականգնման պայմաններում՝ համաշխարհային բաժնետոմսերի շուկաներն աճել էին, ինչն իր հերթին մեծապես նպաստել էր Հավասարակշռված և Պահպանողական կենսաթոշակային ֆոնդերի դրական եկամտաբերությանը:
Միաժամանակ պարտատոմսերի եկամտաբերությունների շարժը չափազանց սերտորեն հետևում էր էներգետիկ շուկաների զարգացումներին:
Տեղական ներդրումներից՝ ՀՀ պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերը, ինչպես նաև ավանդները, դրական ազդեցություն են ունեցել բոլոր ֆոնդերի եկամտաբերության վրա:
Ամունդի-Ակբա կենսաթոշակային ֆոնդերի եռամսյակային եկամտաբերությանն ու ներդրումներին ավելի մանրամասն ծանոթացեք այստեղ.

News | 2026/07/29 14:36
The Amundi-ACBA pension funds have recovered in Q2 2026 from the minimum levels recorded due to the conflict in the Middle East and have registered positive returns:
• Balanced (AMBAL) fund - 5.2%,
• Conservative (AMCON) fund - 4.3%,
• Stable Income (AMFIX) fund - 1.5%:
The assets of the three funds as of the end of June 2026 amounted to over 842.4 billion drams, of which about 228 billion drams, or 27% of the assets, were formed as a result of management.
In the second quarter, geopolitical tensions in the Middle East periodically increased market instability. However, statements regarding the framework agreement for a ceasefire between the US and Iran and the memorandum of understanding (MoU) somewhat eased concerns about regional escalation.
As a result, energy prices decreased, and investor sentiment improved as fears of prolonged disruptions in global energy supply weakened.
Amid news of the ceasefire and the restoration of optimism around capital expenditures in artificial intelligence (AI), global stock markets rose, which in turn significantly contributed to the positive returns of the Balanced and Conservative pension funds.
At the same time, the movement of bond yields closely followed developments in the energy markets.
Local investments, including Armenian government and corporate bonds, as well as deposits, positively influenced the returns of all funds.
For more detailed information on the quarterly returns and investments of the Amundi-ACBA pension funds, see here.