Ամունդի-Ակբա․ կենսաթոշակային ֆոնդերը կրկին գրանցել են դրական եկամտաբերություն
Ամունդի-Ակբա կենսաթոշակային ֆոնդերը 2026թ․ 2-րդ եռամսյակում վերականգնվել են Մերձավոր Արևելքում հակամարտության արդյունքում գրանցված նվազագույն մակարդակներից և գրանցել են դրական եկամտաբերություն:
2026թ․-ի 2-րդ եռամսյակի համար եկամտաբերությունը* ֆոնդերում կազմել է՝
• Հավասարակշռված (AMBAL) ֆոնդ` 5․2%,
• Պահպանողական (AMCON) ֆոնդ՝ 4.3%,
• Կայուն եկամտային (AMFIX) ֆոնդ` 1․5%:
Երեք ֆոնդերի ակտիվները 2026թ. հունիսի վերջի դրությամբ կազմել են ավելի քան 842.4 մլրդ դրամ, որից շուրջ 228 մլրդ․ դրամը` ակտիվների 27%-ը ձևավորվել է կառավարման արդյունքում:
Երկրորդ եռամսյակում Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական լարվածությունը պարբերաբար բարձրացնում էր շուկաների անկայունությունը։ Սակայն ԱՄՆ-Իրան հրադադարի շրջանակային համաձայնության և փոխըմբռնման հուշագրի (MoU) շուրջ հայտարարություններն որոշակիորեն մեղմել էին տարածաշրջանային էսկալացիայի վերաբերյալ մտահոգությունները:
Արդյունքում էներգակիրների գները նվազել էին, իսկ ներդրողների տրամադրությունները բարելավվել, քանի որ թուլացել էին համաշխարհային էներգամատակարարման երկարատև խափանման շուրջ մտավախությունները:
Հրադադարի վերաբերյալ նորություններով պայմանավորված, ինչպես նաև արհեստական բանականության (AI) կապիտալ ծախսերի շուրջ լավատեսության վերականգնման պայմաններում՝ համաշխարհային բաժնետոմսերի շուկաներն աճել էին, ինչն իր հերթին մեծապես նպաստել էր Հավասարակշռված և Պահպանողական կենսաթոշակային ֆոնդերի դրական եկամտաբերությանը:
Միաժամանակ պարտատոմսերի եկամտաբերությունների շարժը չափազանց սերտորեն հետևում էր էներգետիկ շուկաների զարգացումներին:
Տեղական ներդրումներից՝ ՀՀ պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերը, ինչպես նաև ավանդները, դրական ազդեցություն են ունեցել բոլոր ֆոնդերի եկամտաբերության վրա:
Ամունդի-Ակբա կենսաթոշակային ֆոնդերի եռամսյակային եկամտաբերությանն ու ներդրումներին ավելի մանրամասն ծանոթացեք այստեղ.

Амунди-Акба: пенсионные фонды снова зарегистрировали положительную доходность
Пенсионные фонды Амунди-Акба восстановились во 2-м квартале 2026 года после достижения минимальных уровней, вызванных конфликтом на Ближнем Востоке, и зарегистрировали положительную доходность:
• Сбалансированный (AMBAL) фонд - 5,2%,
• Консервативный (AMCON) фонд - 4,3%,
• Фонд стабильного дохода (AMFIX) - 1,5%:
Активы трех фондов на конец июня 2026 года составили более 842,4 млрд драм, из которых около 228 млрд драм, или 27% активов, были сформированы в результате управления.
Во 2-м квартале геополитическая напряженность на Ближнем Востоке периодически повышала нестабильность рынков. Однако заявления о рамочном соглашении о прекращении огня между США и Ираном и меморандуме о взаимопонимании (MoU) несколько смягчили опасения по поводу региональной эскалации.
В результате цены на энергоресурсы снизились, а настроения инвесторов улучшились, поскольку ослабли опасения по поводу длительных сбоев в глобальных поставках энергии.
На фоне новостей о прекращении огня, а также восстановления оптимизма вокруг капитальных расходов в области искусственного интеллекта (AI), мировые фондовые рынки выросли, что, в свою очередь, значительно способствовало положительной доходности сбалансированного и консервативного пенсионных фондов.
Тем временем движение доходностей облигаций очень тесно следовало за развитием энергетических рынков.
Местные инвестиции, включая государственные и корпоративные облигации Армении, а также депозиты, оказали положительное влияние на доходность всех фондов.
Более подробную информацию о квартальной доходности и инвестициях пенсионных фондов Амунди-Акба можно найти здесь.