ԱՄՆ օրենսդիրները պատրաստվում են քննարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրենքի զգալիորեն ընդլայնված նախագիծը։
Ինչպես հայտնում է Վաշինգտոնի RFE/RL-ի թղթակից Ալեքս Ռաուֆոգլուն, նախագծի հեղինակները նախատեսում են այն ներկայացնել երկուշաբթի՝ հուլիսի 13-ին։
Նախորդ տարբերակով նախատեսվում էր, որ Մոսկվայի կողմից ԱՄՆ-ի խաղաղության ջանքերի մերժմանը Վաշինգտոնի արձագանքը գրեթե ամբողջությամբ կախված կլինի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումից։
Նոր խմբագրությունը նախատեսում է, որ մի շարք պատժամիջոցներ ավտոմատ կերպով ուժի մեջ կմտնեն օրենքի ընդունումից 30 օր անց։
«Վերանայված օրենսդրությունը պատժամիջոցները կընդլայնի՝ դրանք տարածելով ոչ միայն ռուս պաշտոնյաների և բանկերի շրջանակի վրա, այլև ներդրումների, պետական պարտքի, նավագնացության, էներգակիրների արտահանման, ուրանի ներմուծման, ֆինանսական կառույցների ծառայությունների և Ռուսաստանի տնտեսության այլ ոլորտների վրա»,- նշում է RFE/RL-ի թղթակիցը։

Американские законодатели готовятся обсудить значительно расширенный проект закона о санкциях против России.
Как сообщает корреспондент RFE/RL в Вашингтоне Алекс Раухоглу, авторы проекта планируют представить его в понедельник, 13 июля.
Предыдущая версия предполагала, что реакция Вашингтона на отказ Москвы от мирных усилий США будет почти полностью зависеть от решения президента США Дональда Трампа.
Новая редакция предполагает, что ряд санкций автоматически вступят в силу через 30 дней после принятия закона.
«Пересмотренное законодательство расширит санкции, охватывающие не только российских чиновников и банки, но и инвестиции, государственный долг, судоходство, экспорт энергетических ресурсов, импорт урана, услуги финансовых учреждений и другие сектора экономики России», - отмечает корреспондент RFE/RL.