ԱՄՆ օրենսդիրները պատրաստվում են քննարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրենքի զգալիորեն ընդլայնված նախագիծը։
Ինչպես հայտնում է Վաշինգտոնի RFE/RL-ի թղթակից Ալեքս Ռաուֆոգլուն, նախագծի հեղինակները նախատեսում են այն ներկայացնել երկուշաբթի՝ հուլիսի 13-ին։
Նախորդ տարբերակով նախատեսվում էր, որ Մոսկվայի կողմից ԱՄՆ-ի խաղաղության ջանքերի մերժմանը Վաշինգտոնի արձագանքը գրեթե ամբողջությամբ կախված կլինի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումից։
Նոր խմբագրությունը նախատեսում է, որ մի շարք պատժամիջոցներ ավտոմատ կերպով ուժի մեջ կմտնեն օրենքի ընդունումից 30 օր անց։
«Վերանայված օրենսդրությունը պատժամիջոցները կընդլայնի՝ դրանք տարածելով ոչ միայն ռուս պաշտոնյաների և բանկերի շրջանակի վրա, այլև ներդրումների, պետական պարտքի, նավագնացության, էներգակիրների արտահանման, ուրանի ներմուծման, ֆինանսական կառույցների ծառայությունների և Ռուսաստանի տնտեսության այլ ոլորտների վրա»,- նշում է RFE/RL-ի թղթակիցը։

US lawmakers are preparing to discuss a significantly expanded sanctions bill against Russia.
According to RFE/RL correspondent Alex Raufoglu in Washington, the authors of the bill plan to present it on Monday, July 13.
The previous version stipulated that Washington's response to Moscow's rejection of US peace efforts would largely depend on the decision of US President Donald Trump.
The new draft stipulates that a number of sanctions will automatically come into effect 30 days after the law is adopted.
“The revised legislation will expand sanctions to cover not only Russian officials and banks but also investments, public debt, shipping, energy exports, uranium imports, financial institutions' services, and other sectors of the Russian economy,” notes the RFE/RL correspondent.