ԱՄՆ-ում գեներիկ դեղերի գները կբարձրանան տուրքերից հետո, զգուշացնում է հնդկական դեղագործական ընկերության CEO-ն
Լուրեր | 2026/07/24 02:24
Հնդկական դեղագործական ընկերության CEO-ն զգուշացնում է, որ ԱՄՆ-ում գեներիկ դեղերի գները կբարձրանան
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից նախատեսվող տուրքերն կբարձրացնեն գեներիկ դեղերի գները, զգուշացրել է հնդկական դեղագործական ընկերություն Dr Reddy's Laboratories-ի CEO Էրեզ Իսրայելին:
Նրա խոսքով, Հնդկաստանում գեներիկ դեղերի արտադրությունը զգալիորեն նվազեցնում է դեղերի արժեքը ԱՄՆ-ում:
Նա նշել է, որ գեներիկ դեղերի արտադրությունը ԱՄՆ տեղափոխելու համար կարող է պահանջվել 4-7 տարի:
Join IC
Թրամփը հայտարարել է, որ օգոստոսի 1-ից սկսած, ԱՄՆ-ում ներմուծվող գեներիկ դեղերը երկու տարի կպահպանեն զրո տուրքեր, սակայն 2028 թվականի օգոստոսից սկսած, կկիրառվի 100% տուրք, որը մեկ տարի անց կբարձրանա մինչև 200%:
Հնդկական ընկերությունները կազմում են գեներիկ դեղերի մատակարարման գրեթե կեսը ԱՄՆ-ում:
Իսրայելն ընդգծել է, որ գեներիկ դեղերի վաճառքը ԱՄՆ-ում այժմ կազմում է ընկերության ընդհանուր վաճառքի 27%-ը, որը մի քանի տարի առաջ 50% էր:
Նա նշել է, որ այս տուրքերը հավանաբար չեն ստիպի գեներիկ դեղագործական ընկերություններին տեղափոխվել ԱՄՆ, քանի որ արտադրության ծախսերը այնտեղ ավելի բարձր են, քան Հնդկաստանում:

США увидят рост цен на генерические лекарства из-за тарифов, предупреждает CEO ведущей индийской фармацевтической компании
Новости | 2026/07/24 02:24
Генеральный директор индийской фармацевтической компании предупреждает о росте цен на генерические лекарства в США
Президент США Дональд Трамп предложил ввести тарифы на генерические лекарства, что приведет к повышению цен на эти препараты для пациентов в стране, предупредил генеральный директор индийской фармацевтической компании Dr Reddy's Laboratories Эрез Исраэль.
По его словам, производство генерических лекарств в Индии значительно снижает стоимость медицины для Соединенных Штатов.
Он также отметил, что для переноса производства своего портфолио генерических лекарств в США может потребоваться от четырех до семи лет.
Join IC
Трамп объявил, что с 1 августа генерические лекарства, импортируемые в США, в течение двух лет будут облагаться нулевыми тарифами, после чего в августе 2028 года вступит в силу 100% пошлина, которая через год вырастет до 200%.
Индийские компании составляют почти половину поставок генерических лекарств в США.
Исраэль подчеркнул, что продажи генерических лекарств в США сейчас составляют всего 27% от общего объема продаж компании, что снизилось с 50% несколько лет назад.
Он отметил, что эти тарифы вряд ли заставят генерические компании переместить производство в США, так как производственные затраты там выше, чем в Индии.