ԱՄՆ-ում գեներիկ դեղերի գները կբարձրանան տուրքերից հետո, զգուշացնում է հնդկական դեղագործական ընկերության CEO-ն
Լուրեր | 2026/07/24 02:24
Հնդկական դեղագործական ընկերության CEO-ն զգուշացնում է, որ ԱՄՆ-ում գեներիկ դեղերի գները կբարձրանան
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից նախատեսվող տուրքերն կբարձրացնեն գեներիկ դեղերի գները, զգուշացրել է հնդկական դեղագործական ընկերություն Dr Reddy's Laboratories-ի CEO Էրեզ Իսրայելին:
Նրա խոսքով, Հնդկաստանում գեներիկ դեղերի արտադրությունը զգալիորեն նվազեցնում է դեղերի արժեքը ԱՄՆ-ում:
Նա նշել է, որ գեներիկ դեղերի արտադրությունը ԱՄՆ տեղափոխելու համար կարող է պահանջվել 4-7 տարի:
Join IC
Թրամփը հայտարարել է, որ օգոստոսի 1-ից սկսած, ԱՄՆ-ում ներմուծվող գեներիկ դեղերը երկու տարի կպահպանեն զրո տուրքեր, սակայն 2028 թվականի օգոստոսից սկսած, կկիրառվի 100% տուրք, որը մեկ տարի անց կբարձրանա մինչև 200%:
Հնդկական ընկերությունները կազմում են գեներիկ դեղերի մատակարարման գրեթե կեսը ԱՄՆ-ում:
Իսրայելն ընդգծել է, որ գեներիկ դեղերի վաճառքը ԱՄՆ-ում այժմ կազմում է ընկերության ընդհանուր վաճառքի 27%-ը, որը մի քանի տարի առաջ 50% էր:
Նա նշել է, որ այս տուրքերը հավանաբար չեն ստիպի գեներիկ դեղագործական ընկերություններին տեղափոխվել ԱՄՆ, քանի որ արտադրության ծախսերը այնտեղ ավելի բարձր են, քան Հնդկաստանում:

U.S. to see higher generic drug prices thanks to tariffs, CEO of leading India pharma firm warns
U.S. President Donald Trump's plan to impose tariffs on generic drugs will lead to patients in the U.S. paying higher prices, warned the CEO of Indian pharmaceutical company Dr Reddy's Laboratories, Erez Israeli.
He stated that manufacturing of generic drugs in India leads to a significant decrease in the cost of medicine to the United States.
To move the manufacturing of its generic drug portfolio to the U.S., it could take four to seven years, he added.
Join IC
Trump announced that generic drugs imported into the U.S. will face zero tariffs for two years starting August 1, before a 100% levy takes effect in August 2028 and rises to 200% a year later.
Indian companies account for nearly half of generic drug supplies to the U.S.
Israeli highlighted that generic drug sales to the U.S. are now just 27% of the company's total sales, shrinking from 50% a few years ago.
He noted that the tariffs are unlikely to push generic drug companies to move to the U.S., as production costs there are higher than in India.