ԱՄՆ-ում աշխատանք չունեցող և այն չփնտրող քաղաքացիների թիվը գերազանցել է 100 միլիոնը
ԱՄՆ-ում գրանցվել է հակառեկորդ՝ տնտեսական կյանքից ամբողջությամբ դուրս մնացած քաղաքացիների թվով։ 2026 թվականի հունիսին այն ամերիկացիների թիվը, որոնք աշխատանք չունեն և նույնիսկ չեն փորձում աշխատանք գտնել, հասել է 105.8 միլիոնի։ Այս մասին հայտնում է New York Post-ը։
Ցուցանիշը գերազանցել է ինչպես 2008 թվականի համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի, այնպես էլ COVID-19 համավարակի ընթացքում արձանագրված մակարդակները։ Միայն մեկ ամսվա ընթացքում աշխատուժի կազմից դուրս է մնացել ևս 832 հազար ԱՄՆ բնակիչ։
Միաժամանակ կարևոր է նշել, որ այս վիճակագրությունը չի վերաբերում միայն դասական իմաստով գործազուրկներին։ Հաշվարկում ներառված են 16 տարեկանից բարձր բոլոր այն ամերիկացիները, որոնք չեն աշխատում և աշխատանք գտնելու ուղղությամբ որևէ քայլ չեն ձեռնարկում։ Այդ խմբում ընդգրկված են նաև թոշակառուները, ուսանողները և առողջական սահմանափակումներ ունեցող անձինք։
Այս մեծ խմբի գրեթե կեսը կազմում են արդեն թոշակի անցած քաղաքացիները։ Եվս միլիոնավոր ամերիկացիներ ապրում են հաշմանդամության նպաստներով կամ պարզապես դադարել են աշխատանք փնտրել՝ հիասթափվելով զբաղվածության հնարավորություններից։
Փորձագետների առանձնահատուկ մտահոգությունն առաջացնում է 25–54 տարեկան, այսինքն՝ աշխատունակ տարիքի տղամարդկանց շրջանում ստեղծված իրավիճակը։ Պարբերականի տվյալներով՝ աշխատաշուկայից դուրս է գտնվում այս տարիքային խմբի շուրջ 7 միլիոն տղամարդ։
ԱՄՆ-ում աշխատուժին մասնակցող բնակչության ընդհանուր մասնաբաժինը հունիսին նվազել է մինչև 59%։ Վերջին անգամ նման ցածր մակարդակ արձանագրվել էր 2021 թվականի աշնանը, երբ ԱՄՆ տնտեսությունը նոր էր սկսում վերականգնվել COVID-19 համավարակի հետևանքներից։

Число граждан США, не имеющих работы и не ищущих её, превысило 100 миллионов
В США зафиксирован антирекорд по числу граждан, полностью вышедших из экономической жизни. В июне 2026 года число американцев, не имеющих работы и даже не пытающихся её найти, достигло 105.8 миллионов. Об этом сообщает New York Post.
Этот показатель превысил уровни, зафиксированные как во время мирового финансового кризиса 2008 года, так и во время пандемии COVID-19. Только за один месяц из рабочей силы вышло ещё 832 тысячи жителей США.
Важно отметить, что эта статистика не касается только классических безработных. В расчёт включены все американцы старше 16 лет, которые не работают и не предпринимают никаких шагов для поиска работы. В эту группу также входят пенсионеры, студенты и лица с ограниченными возможностями.
Почти половину этой большой группы составляют уже вышедшие на пенсию граждане. Ещё миллионы американцев живут на пособия по инвалидности или просто перестали искать работу, разочаровавшись в возможностях трудоустройства.
Особую озабоченность экспертов вызывает ситуация среди мужчин трудоспособного возраста от 25 до 54 лет. По данным издания, из рынка труда вышло около 7 миллионов мужчин этой возрастной группы.
Общий процент населения, участвующего в рабочей силе в США, в июне снизился до 59%. В последний раз такой низкий уровень был зафиксирован осенью 2021 года, когда экономика США только начинала восстанавливаться после последствий пандемии COVID-19.