ԱՄՆ տեխնոլոգիական հսկաները տարաձայնություններ ունեն ԱԲ-ի ուսուցման նոր մեթոդի շուրջ
ԱՄՆ տեխնոլոգիական ոլորտում լայնածավալ բանավեճ է ծավալվել արհեստական բանականության «դիստիլյացիայի» մեթոդի շուրջ, որը թույլ է տալիս նվազագույն ծախսերով ստեղծել մրցունակ նեյրոնային ցանցեր, հաղորդում է CNBC-ն:
Ավելի քան 20 խոշոր կորպորացիաներ, այդ թվում՝ Nvidia-ն, Microsoft-ը և Meta-ն, հանդես են եկել այս տեխնոլոգիայի սահմանափակումների դեմ՝ այն անվանելով շուկայի զարգացման կարևորագույն գործիք: Միևնույն ժամանակ Anthropic-ի ներկայացուցիչները, որի գնահատված արժեքը մոտենում է 1 տրլն դոլարի, հայտարարել են, որ չինական ստարտափները լայնածավալ կերպով կրկնօրինակում են ընկերության մշակումները:
Փորձագետների խոսքով՝ առաջադեմ համակարգերի պատասխաններն ավելի էժան այլընտրանքների ուսուցման համար օգտագործելը մտավոր սեփականության պաշտպանության վերաբերյալ հարցեր է առաջացնում, սակայն բարձր ծախսերը բիզնեսին ստիպում են արդյունավետության բարձրացման ուղիներ փնտրել:
Քննարկումն ավելի սրվեց այն բանից հետո, երբ չինական Moonshot AI լաբորատորիան թողարկեց բաց մոդել Kimi K3-ը, որն իր բնութագրերով արագորեն հասավ OpenAI-ի և Anthropic-ի լավագույն առևտրային արտադրանքների մակարդակին:
«Ավելի հզոր կոմպակտ մոդելներ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է ունենալ առաջատար համակարգ, որպեսզի այնուհետև հնարավոր լինի իրականացնել դրա դիստիլյացիան», — պարզաբանել էր Google-ի ԱԲ ուղղության ղեկավար Ջեֆ Դինը:

В американском технологическом секторе разгорелась широкая дискуссия о методе «дистилляции» искусственного интеллекта, который позволяет создавать конкурентоспособные нейронные сети с минимальными затратами, сообщает CNBC.
Более 20 крупных корпораций, включая Nvidia, Microsoft и Meta, выступили против ограничений этой технологии, назвав ее важным инструментом для развития рынка. В то же время представители Anthropic, стоимость которой приближается к 1 триллиону долларов, заявили, что китайские стартапы массово копируют разработки компании.
По словам экспертов, использование ответов продвинутых систем для обучения более дешевых альтернатив вызывает вопросы о защите интеллектуальной собственности, однако высокие затраты заставляют бизнес искать пути повышения эффективности.
Дискуссия обострилась после того, как китайская лаборатория Moonshot AI выпустила открытое моделирование Kimi K3, которое по своим характеристикам быстро достигло уровня лучших коммерческих продуктов OpenAI и Anthropic.
«Для создания более мощных компактных моделей необходимо иметь ведущую систему, чтобы затем можно было осуществить ее дистилляцию», — пояснил руководитель направления ИИ Google Джеф Дин.