ԱՄՆ նախկին Ֆեդերալ պահուստային խորհրդի խորհրդականը դատապարտվեց երեք տարի և ավելի բանտարկության
ԱՄՆ նախկին Ֆեդերալ պահուստային խորհրդի բարձրագույն խորհրդականը դատապարտվել է ավելի քան երեք տարի բանտարկության՝ ֆեդերալ քննիչներին ստելիս Չինաստանի հետ կապված սահմանափակ տեղեկություններ կիսելու մասին:
64-ամյա Ջոն Հարոլդ Ռոջերսը, որը 2010-2021 թվականներին աշխատել է Ֆեդերալ պահուստային խորհրդի միջազգային ֆինանսների բաժնում, մեղավոր է ճանաչվել փետրվարին՝ քննիչներին ստելու համար, երբ նա հերքել է սահմանափակ տեղեկություններ կիսելու փաստը:
Արդյունքում, նա դատապարտվել է երեք տարի և ավելի բանտարկության, ինչպես նաև 12 ամիս վերահսկվող ազատազրկման:
Ռոջերսը մեղադրվում էր Չինաստանի հետ գաղտնի հարաբերություններ ունենալու և ֆինանսական օգուտներ ստանալու մեջ:
Նրա գործողությունները կարող էին թույլ տալ Չինաստանին մեծ շահույթներ ստանալ ԱՄՆ պետական պարտատոմսերի առևտրում:

Бывший старший советник Федеральной резервной системы США был приговорен к более чем трем годам тюрьмы за ложные показания федеральным следователям о передаче ограниченной информации китайским разведчикам.
64-летний Джон Харольд Роджерс был признан виновным в феврале в даче ложных показаний следователям, когда он отрицал передачу ограниченной информации о денежно-кредитной политике.
Суд приговорил его к более чем трем годам тюрьмы, а также к 12 месяцам под надзором после освобождения.
Роджерс обвинялся в том, что у него были тайные отношения с китайским шпионом и что он получал финансовые выгоды.
Его действия могли позволить Китаю получить огромные прибыли от торговли государственными облигациями США.