ԱՄՆ-ն ստորագրեց միջուկային էներգիայի համաձայնագիր Սաուդյան Արաբիայի հետ
ԱՄՆ-ն չորեքշաբթի օրը ստորագրեց համաձայնագիր Սաուդյան Արաբիայի հետ, որը նախատեսում է միջուկային էներգիայի քաղաքացիական ծրագիր երկրի տարածքում:
Համաձայնագիրը հիմք է դնում բազմամյա, միլիարդավոր դոլարների գործընկերության համար, ըստ Էներգետիկայի նախարարության:
Այն կտրամադրի ԱՄՆ ընկերություններին մուտք Սաուդյան Արաբիայի միջուկային էներգիայի ծրագրին, ինչը կբարձրացնի ամերիկյան տեխնոլոգիաների արտահանումը:
Էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը և Սաուդյան էներգետիկայի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բին Սալմանն էլ ստորագրեցին միջուկային անվտանգության վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագիր:
Ռայթը նշեց, որ համաձայնագիրը կպահպանի «միջուկային անվտանգության և ոչ տարածման ամենաբարձր ստանդարտները», օգտագործելով աշխարհի լավագույն միջուկային տեխնոլոգիաներն ու գիտնականներին:
Համաձայնագիրը կներկայացվի Կոնգրեսին, քանի որ ԱՄՆ-ի և այլ երկրների միջև միջուկային էներգիայի քաղաքացիական համագործակցությունը պահանջում է նման վերանայում:
Դեմոկրատ օրենսդիրները մտահոգություն են հայտնել համաձայնագրի ազդեցության մասին Մերձավոր Արևելքում:
«Այս համաձայնագիրը կսկսի միջուկային մրցավազք տարածաշրջանում, ինչը կբարձրացնի Իրանի ցանկությունը սահմանափակել իր սեփական ծրագիրը», - գրել է Կոնեկտիկուտի սենատոր Քրիս Մըրդին:
ԱՄՆ արդյունաբերության շահառուներ
Westinghouse ընկերության տնօրեն Դան Սումները համաձայնագիրը բնութագրել է որպես «հիմնարար քայլ»: Այն կուժեղացնի էներգետիկ անվտանգության և ընդլայնի հնարավորությունները ԱՄՆ արդյունաբերության համար:
Համաձայնագիրը թույլ կտա Westinghouse, Bechtel, BWXT, Centrus և այլ ընկերություններին վաճառել զգայուն միջուկային սարքավորումներ Սաուդյան Արաբիային:
«Այսպիսի միջուկային առևտրի համաձայնագրի բացակայության դեպքում, ԱՄՆ միջուկային ընկերությունները կմնան շուկայից դուրս», - ասաց UxC ընկերության նախագահ Ջոնաթան Հինզեն:
Սաուդյան Արաբիան ներկայումս արտադրում է իր ներքին էներգիայի գրեթե ամբողջ մասը հանքային վառելիքներից:

News | 2026/07/22 20:44
The U.S. signed an agreement with Saudi Arabia on Wednesday to develop a civilian nuclear program in the kingdom.
The agreement will lay the legal foundation for a decades-long, multibillion-dollar partnership, the Department of Energy said.
It will provide U.S. companies with access to Saudi Arabia's nuclear energy program, boosting exports of American technology in the sector, the department said.
Energy Secretary Chris Wright and Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman also signed a bilateral agreement on nuclear safeguards.
Wright said the agreement will "uphold the highest standards of nuclear safety and nonproliferation, while relying on the world's best nuclear technology and scientists" in the U.S.
The deal will be submitted to Congress for review, the department said. U.S. cooperation with foreign countries on civilian nuclear power requires such review under the Atomic Energy Act.
Democratic lawmakers have expressed concerns about the impact of the deal in the Middle East. The U.S. and Saudi Arabia signed the agreement as Washington bombs Iran in an effort to force Tehran to renounce its nuclear ambitions.
"This agreement will set off a nuclear race in the region, further disincentivizing Iran from limiting its own program," Senator Chris Murphy of Connecticut said in a social media post.
U.S. industry beneficiaries
Westinghouse CEO Dan Sumner described the deal as a "landmark step." It will strengthen energy security and expand opportunities for U.S. industry, Sumner told CNBC in a statement.
Westinghouse is the developer of a large reactor, called the AP1000, which is viewed as a key technology in expanding nuclear energy. It is owned by Canadian uranium miner Cameco and Brookfield, a major investor in energy infrastructure.
The agreement would allow Westinghouse, Bechtel, BWXT, Centrus and other companies to sell sensitive nuclear equipment to Saudi Arabia, said Jonathan Hinze, president of UxC, a firm that provides information on the nuclear fuel market.
"Without this kind of a nuclear trade agreement, U.S. nuclear companies would remain shut out of the market," Hinze said. "The Saudis would likely go with nuclear technology and supplies from other countries, like France, Russia, or China."
Saudi currently produces virtually all of its domestic energy from fossil fuels. Nearly 60% of its electricity comes from natural gas and around 40% from oil, according to the International Energy Agency.