ԱՄՆ-ն փոխում է արտաքին օգնության քաղաքականությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ցանկանում է հրաժարվել օտարերկրյա պետություններին պետական միջոցների հաշվին զարգացման օգնություն տրամադրելու ավանդական մոտեցումից՝ փոխարենը կենտրոնանալով մասնավոր ներդրումների ներգրավման և առևտրային գործարքների կնքման վրա, հայտնում է Fox News-ը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ամերիկյան իշխանությունները կողմ են այն մոտեցմանը, որ ԱՄՆ-ի արտաքին օգնության զարգացման հիմնական շարժիչ ուժը պետք է դառնան մասնավոր ներդրումները, առևտուրը և ամերիկյան բիզնեսը, այլ ոչ թե հարկատուների հաշվին տրամադրվող ֆինանսավորումը:
«Տարիներ շարունակ ԱՄՆ-ն և այլ երկրներ միլիարդավոր դոլարներ են ուղղել այս օգնության ծրագրերին, սակայն դրա դիմաց շատ քիչ արդյունք են ստացել»,- Fox News-ին ասել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայք Ուոլցը:
Նրա խոսքով՝ երբ մասնակցում ես ՄԱԿ-ի տարբեր համաժողովներին և աշխարհի զարգացման կազմակերպությունների հանդիպումներին, այնտեղ կարելի է տեսնել հասարակական կազմակերպությունների, գիտական շրջանակների և կառավարությունների ներկայացուցիչների, սակայն հաճախ բացակայում է այն մասնավոր հատվածը, որը իրականում ապահովում է տնտեսական աճ և ստեղծում աշխատատեղեր:
2025 թվականի փետրվարի 3-ին Վաշինգտոնի վարչակազմը փաստացի դադարեցրեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գործունեությունը: Գործակալությունը երկար տարիներ օգտագործվել է որպես ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության իրականացման գործիք և ազդեցության միջոց այլ երկրներում:
Անցյալ տարվա մարտի 10-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, որը ժամանակավորապես ղեկավարում էր USAID-ը, հայտարարել էր, որ իրականացված ստուգումներից հետո կառավարությունը դադարեցրել է գործակալության ծրագրերի 83 տոկոսը:

США меняют политику внешней помощи
Администрация президента США Дональда Трампа хочет отказаться от традиционного подхода к предоставлению развивающей помощи иностранным государствам за счет государственных средств, сосредоточившись вместо этого на привлечении частных инвестиций и заключении торговых сделок, сообщает Fox News.
По данным телеканала, американские власти поддерживают подход, согласно которому основным двигателем развития внешней помощи США должны стать частные инвестиции, торговля и американский бизнес, а не финансирование за счет налогоплательщиков.
«На протяжении многих лет США и другие страны направляли миллиарды долларов на эти программы помощи, но в ответ получили очень мало результатов», — сказал Fox News постоянный представитель США при ООН Майк Уолтц.
По его словам, когда вы участвуете в различных конференциях ООН и встречах мировых организаций по развитию, вы можете увидеть представителей неправительственных организаций, научных кругов и правительств, но часто отсутствует частный сектор, который на самом деле обеспечивает экономический рост и создает рабочие места.
3 февраля 2025 года администрация Вашингтона фактически приостановила деятельность Агентства США по международному развитию (USAID). Агентство на протяжении многих лет использовалось как инструмент реализации внешней политики США и средства влияния в других странах.
10 марта прошлого года государственный секретарь США Марко Рубио, который временно возглавлял USAID, заявил, что после проведенных проверок правительство приостановило 83% программ агентства.