ԱՄՆ-ն փոխում է արտաքին օգնության քաղաքականությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ցանկանում է հրաժարվել օտարերկրյա պետություններին պետական միջոցների հաշվին զարգացման օգնություն տրամադրելու ավանդական մոտեցումից՝ փոխարենը կենտրոնանալով մասնավոր ներդրումների ներգրավման և առևտրային գործարքների կնքման վրա, հայտնում է Fox News-ը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ամերիկյան իշխանությունները կողմ են այն մոտեցմանը, որ ԱՄՆ-ի արտաքին օգնության զարգացման հիմնական շարժիչ ուժը պետք է դառնան մասնավոր ներդրումները, առևտուրը և ամերիկյան բիզնեսը, այլ ոչ թե հարկատուների հաշվին տրամադրվող ֆինանսավորումը:
«Տարիներ շարունակ ԱՄՆ-ն և այլ երկրներ միլիարդավոր դոլարներ են ուղղել այս օգնության ծրագրերին, սակայն դրա դիմաց շատ քիչ արդյունք են ստացել»,- Fox News-ին ասել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայք Ուոլցը:
Նրա խոսքով՝ երբ մասնակցում ես ՄԱԿ-ի տարբեր համաժողովներին և աշխարհի զարգացման կազմակերպությունների հանդիպումներին, այնտեղ կարելի է տեսնել հասարակական կազմակերպությունների, գիտական շրջանակների և կառավարությունների ներկայացուցիչների, սակայն հաճախ բացակայում է այն մասնավոր հատվածը, որը իրականում ապահովում է տնտեսական աճ և ստեղծում աշխատատեղեր:
2025 թվականի փետրվարի 3-ին Վաշինգտոնի վարչակազմը փաստացի դադարեցրեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) գործունեությունը: Գործակալությունը երկար տարիներ օգտագործվել է որպես ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության իրականացման գործիք և ազդեցության միջոց այլ երկրներում:
Անցյալ տարվա մարտի 10-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, որը ժամանակավորապես ղեկավարում էր USAID-ը, հայտարարել էր, որ իրականացված ստուգումներից հետո կառավարությունը դադարեցրել է գործակալության ծրագրերի 83 տոկոսը:

The administration of US President Donald Trump aims to abandon the traditional approach of providing development aid to foreign countries funded by public resources, instead focusing on attracting private investments and signing trade deals, according to Fox News.
According to the channel, US authorities support the approach that the main driving force of US foreign aid development should be private investments, trade, and American business, rather than taxpayer-funded financing.
“For years, the US and other countries have directed billions of dollars to these aid programs, but have received very little in return,” said Mike Waltz, the US permanent representative to the UN, to Fox News.
He stated that when participating in various UN conferences and meetings of global development organizations, one can see representatives of NGOs, academic circles, and governments, but the private sector, which actually drives economic growth and creates jobs, is often absent.
On February 3, 2025, the Washington administration effectively halted the activities of the US Agency for International Development (USAID). The agency has long been used as a tool for implementing US foreign policy and exerting influence in other countries.
On March 10 of last year, US Secretary of State Marco Rubio, who temporarily headed USAID, announced that after conducted audits, the government had suspended 83% of the agency's programs.