ԱՄՆ-ն Ուկրաինային խնդրել է չհարձակվել երրորդ երկրների լցանավերի վրա
Միացյալ Նահանգների վարչակազմը զգուշացրել է Ուկրաինային, որ Ռուսաստանին չպատկանող լցանավերի վրա հարձակումներն անընդունելի են՝ Chevron կորպորացիայի ղեկավարի դիմումից հետո, որի շահերը, մասնավորապես Ղազախստանում, տուժել են Ուկրաինայի վերջին հարվածներից։ Այս մասին գրել է The Wall Street Journal-ը, հղում անելով աղբյուրներին։
Խոսքը մասնավորապես Ռուսաստանի տարածքում գտնվող Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) օբյեկտների մասին է։ Վերջին հարվածներից մեկի ընթացքում վնասվել է Chevron-ի վարձակալված լցանավը։
Դրանից հետո ընկերության ղեկավար Մայք Վիրթը բանակցություններ է վարել Թրամփի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ և խնդրել է ազդել Ուկրաինայի վրա, որպեսզի հրաժարվեն նման հարձակումներից։ Chevron-ը, ինչպես նաև մի շարք այլ միջազգային ընկերություններ, բաժնեմաս ունի ԿԽԿ-ում։ Հուլիսի 19-ի հարվածներից հետո Նովոռոսիյսկի տերմինալում հում նավթի բեռնման աշխատանքները սահմանափակվել են, ինչն իր հերթին հանգեցրել է Ղազախստանի նավթահանքերում արդյունահանման ծավալների նվազմանը։
Աղբյուրների պնդմամբ՝ Թրամփի վարչակազմը նախազգուշացրել է Ուկրաինային, որ Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումը դիտարկում է որպես ղազախական ծագման էներգակիրների՝ եվրոպական շուկաներ մատակարարման կարևորագույն ուղի, որը ծառայում է որպես ռուսական էներգակիրների այլընտրանք, և դրա օբյեկտների նկատմամբ հարվածներն անթույլատրելի է համարում։
Պարբերականը նշում է, որ խողովակաշարը և այն նավթահանքերը, որոնցում Chevron-ը նույնպես բաժնեմաս ունի, չեն վնասվել, սակայն արդյունահանման երկարատև կրճատումը վտանգի տակ կդնի ընկերության եկամուտները։ Ավելի վաղ Ուկրաինան հարվածել էր ԿԽԿ-ի օբյեկտներին, ինչին կտրուկ արձագանքել էին Ղազախստանից։ Կիևում հայտարարել էին, որ հարվածներն ուղղված չեն այդ երկրի դեմ և հարվածները հասցվում են Ռուսաստանի տարածքի օբյեկտներին։ Պաշտոնական Կիևը WSJ-ի այս հրապարակումը դեռևս չի մեկնաբանել։

Администрация США предупредила Украину, что атаки на танкеры, не принадлежащие России, недопустимы после обращения руководителя корпорации Chevron, чьи интересы, в частности, в Казахстане пострадали от недавних ударов Украины. Об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
Речь идет в частности об объектах Каспийского трубопроводного консорциума (КТК), расположенных на территории России. Во время одного из последних ударов был поврежден арендованный танкер Chevron.
После этого генеральный директор компании Майк Уирт провел переговоры с представителями администрации Трампа и попросил повлиять на Украину, чтобы она отказалась от таких атак. Chevron, а также ряд других международных компаний имеют долю в КТК. После ударов 19 июля работы по загрузке сырой нефти на терминале Новороссийска были ограничены, что, в свою очередь, привело к снижению объемов добычи на нефтяных месторождениях Казахстана.
По утверждениям источников, администрация Трампа предупредила Украину, что Каспийский трубопроводный консорциум рассматривается как важнейший маршрут для поставок энергоресурсов казахского происхождения на европейские рынки, который служит альтернативой российским энергоресурсам, и удары по его объектам считаются недопустимыми.
Издание отмечает, что трубопровод и те нефтяные месторождения, в которых также имеет долю Chevron, не были повреждены, однако длительное сокращение добычи поставит под угрозу доходы компании. Ранее Украина наносила удары по объектам КТК, на что резко отреагировали из Казахстана. В Киеве заявили, что удары не направлены против этой страны, и удары наносятся по объектам на территории России. Официальный Киев пока не прокомментировал эту публикацию WSJ.