ԱՄՆ-ն Ուկրաինային խնդրել է չհարձակվել երրորդ երկրների լցանավերի վրա
Միացյալ Նահանգների վարչակազմը զգուշացրել է Ուկրաինային, որ Ռուսաստանին չպատկանող լցանավերի վրա հարձակումներն անընդունելի են՝ Chevron կորպորացիայի ղեկավարի դիմումից հետո, որի շահերը, մասնավորապես Ղազախստանում, տուժել են Ուկրաինայի վերջին հարվածներից։ Այս մասին գրել է The Wall Street Journal-ը, հղում անելով աղբյուրներին։
Խոսքը մասնավորապես Ռուսաստանի տարածքում գտնվող Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) օբյեկտների մասին է։ Վերջին հարվածներից մեկի ընթացքում վնասվել է Chevron-ի վարձակալված լցանավը։
Դրանից հետո ընկերության ղեկավար Մայք Վիրթը բանակցություններ է վարել Թրամփի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ և խնդրել է ազդել Ուկրաինայի վրա, որպեսզի հրաժարվեն նման հարձակումներից։ Chevron-ը, ինչպես նաև մի շարք այլ միջազգային ընկերություններ, բաժնեմաս ունի ԿԽԿ-ում։ Հուլիսի 19-ի հարվածներից հետո Նովոռոսիյսկի տերմինալում հում նավթի բեռնման աշխատանքները սահմանափակվել են, ինչն իր հերթին հանգեցրել է Ղազախստանի նավթահանքերում արդյունահանման ծավալների նվազմանը։
Աղբյուրների պնդմամբ՝ Թրամփի վարչակազմը նախազգուշացրել է Ուկրաինային, որ Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումը դիտարկում է որպես ղազախական ծագման էներգակիրների՝ եվրոպական շուկաներ մատակարարման կարևորագույն ուղի, որը ծառայում է որպես ռուսական էներգակիրների այլընտրանք, և դրա օբյեկտների նկատմամբ հարվածներն անթույլատրելի է համարում։
Պարբերականը նշում է, որ խողովակաշարը և այն նավթահանքերը, որոնցում Chevron-ը նույնպես բաժնեմաս ունի, չեն վնասվել, սակայն արդյունահանման երկարատև կրճատումը վտանգի տակ կդնի ընկերության եկամուտները։ Ավելի վաղ Ուկրաինան հարվածել էր ԿԽԿ-ի օբյեկտներին, ինչին կտրուկ արձագանքել էին Ղազախստանից։ Կիևում հայտարարել էին, որ հարվածներն ուղղված չեն այդ երկրի դեմ և հարվածները հասցվում են Ռուսաստանի տարածքի օբյեկտներին։ Պաշտոնական Կիևը WSJ-ի այս հրապարակումը դեռևս չի մեկնաբանել։

The US administration has warned Ukraine that attacks on tankers not owned by Russia are unacceptable following a request from Chevron's CEO, whose interests, particularly in Kazakhstan, have been affected by Ukraine's recent strikes. This was reported by The Wall Street Journal, citing sources.
The focus is particularly on the facilities of the Caspian Pipeline Consortium (CPC) located in Russia. During one of the recent strikes, a Chevron-chartered tanker was damaged.
After that, the company's CEO Mike Wirth held talks with representatives of the Trump administration and requested that they influence Ukraine to refrain from such attacks. Chevron, along with several other international companies, has a stake in the CPC. Following the strikes on July 19, loading operations of crude oil at the Novorossiysk terminal were limited, which in turn led to a decrease in production volumes at Kazakhstan's oil fields.
Sources claim that the Trump administration has warned Ukraine that the Caspian Pipeline Consortium is viewed as a crucial route for supplying Kazakh-origin energy resources to European markets, serving as an alternative to Russian energy resources, and attacks on its facilities are deemed unacceptable.
The publication notes that the pipeline and the oil fields in which Chevron also has a stake were not damaged, but prolonged reductions in production could jeopardize the company's revenues. Earlier, Ukraine had struck CPC facilities, which drew sharp reactions from Kazakhstan. Kyiv has stated that the strikes are not aimed at that country and are directed at facilities on Russian territory. Official Kyiv has not yet commented on this WSJ report.