ԱՄՆ-ն մաքսատուրքեր է սահմանում 60 առևտրային գործընկերների նկատմամբ
ԱՄՆ-ն հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի հիմնավորմամբ 60 խոշոր առևտրային գործընկերների նկատմամբ սահմանում է 10%-ից մինչև 12.5% մաքսատուրքեր՝ կախված նրանից, թե արդյոք այդ երկրներում օրենսդրորեն արգելված է հարկադիր աշխատանքի կիրառմամբ արտադրված ապրանքների ներմուծումը։ Այս մասին նշվում է ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի (USTR) Ջեյմիսոն Գրիրի հայտարարության մեջ։
«Այսօր ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը… ավարտական քայլեր է ձեռնարկում 1974 թվականի Առևտրի մասին օրենքի (Trade Act of 1974) 301-րդ բաժնի շրջանակում՝ մաքսատուրքեր սահմանելով 60 պետությունների նկատմամբ՝ հարկադիր աշխատանքի կիրառմամբ արտադրված ապրանքների ներմուծման արգելք սահմանելու և դրա արդյունավետ կիրարկումն ապահովելու անկարողության պատճառով», — ասվում է ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
10% նվազագույն մաքսատուրք կկիրառվի 17 երկրների նկատմամբ, որոնք արդեն իսկ օրենսդրորեն արգելել են հարկադիր աշխատանքի կիրառմամբ արտադրված ապրանքների ներմուծումը։ Հայտարարության համաձայն՝ այդ երկրների թվում են, մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիան, Հնդկաստանը, Կանադան և Մեքսիկան։
Եվրամիությունից, Ճապոնիայից, Հարավային Կորեայից և Շվեյցարիայից ներմուծվող այն ապրանքների համար, որոնք չեն ընդգրկվում բացառությունների ցանկում, մաքսատուրքի դրույքաչափը կկազմի 10% կամ 12.5%՝ հանած առավել բարենպաստության ռեժիմի (Most-Favored-Nation, MFN) գործող մաքսային դրույքաչափերը, նշվում է հայտարարության մեջ։
Միևնույն ժամանակ, հետաքննության մեջ ընդգրկված մյուս բոլոր երկրների համար, որոնք չեն կատարել Վաշինգտոնի պահանջները, բազային մաքսատուրքի առավելագույն դրույքաչափը կբարձրանա 2.5 տոկոսային կետով՝ հասնելով 12.5%-ի։
Դրանք կփոխարինեն 10%-անոց ժամանակավոր համաշխարհային մաքսատուրքին, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կիրառել էր փետրվարին՝ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել էր 2025 թվականի ապրիլին սահմանված առևտրային մաքսատուրքերը։ Ժամանակավոր միջոցի գործողության ժամկետը սահմանափակված էր 150 օրով և ավարտվում է ուրբաթ օրը, ինչի հետևանքով Սպիտակ տունն անցնում է նպատակային մաքսատուրքերի կիրառմանը՝ նոր իրավական հիմնավորմամբ։

The US is imposing tariffs ranging from 10% to 12.5% on 60 major trading partners under the pretext of combating forced labor, depending on whether those countries have legally banned the import of goods produced using forced labor. This was stated by the US Trade Representative (USTR) Jamison Greer.
“Today, the US Trade Representative Jamison Greer is taking final steps under Section 301 of the Trade Act of 1974 to impose tariffs on 60 countries due to the inability to establish a ban on the import of goods produced using forced labor and to ensure its effective enforcement,” the statement from the US Trade Representative's office reads.
A minimum tariff of 10% will apply to 17 countries that have already legally prohibited the import of goods produced using forced labor. According to the statement, these countries include, in particular, the United Kingdom, India, Canada, and Mexico.
For goods imported from the European Union, Japan, South Korea, and Switzerland that are not included in the list of exceptions, the tariff rate will be 10% or 12.5%, excluding the existing customs rates under the Most-Favored-Nation (MFN) regime, the statement notes.
At the same time, for all other countries included in the investigation that have not complied with Washington's demands, the maximum base tariff rate will increase by 2.5 percentage points to 12.5%.
These will replace the 10% temporary global tariff that the Trump administration applied in February after the US Supreme Court overturned the trade tariffs set in April 2025. The temporary measure's duration was limited to 150 days and expires on Friday, prompting the White House to move to the application of targeted tariffs with a new legal basis.