ԱՄՆ դեսպանատները Իսրայելում և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներում կոչ են արել իրենց քաղաքացիներին խուսափել տարածաշրջանով ուղևորություններից և պատրաստ լինել հեռանալու՝ Իրանի շուրջ իրավիճակի հնարավոր սրման պատճառով։
Դիվանագիտական առաքելություններում ընդգծել են, որ «բարձր լարվածության» ֆոնին անվտանգային միջավայրը մնում է բարդ ու անկանխատեսելի։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ իրանական ռեժիմն անկանխատեսելի է, ինչը վկայում են առանց նախազգուշացման կամ սադրանքի տարածաշրջանին հարվածելու վերջին որոշումները։
Բացի այդ, շեշտվել է Իրանի՝ հարվածների աշխարհագրությունը նախկինում չթիրախավորված գոտիների, օրինակ՝ Եգիպտոսի վրա ընդլայնելու ձգտման մասին։
Ամերիկյան դեսպանատների զգուշացումը հաջորդել է ԶԼՄ-ների հրապարակումներին այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է նախապատրաստել Իրանի ուղղությամբ հարվածների նոր շարք, որոնք, ըստ շրջանառվող լուրերի, կարող են սկսվել արդեն այս հանգստյան օրերին։

The US Calls for Readiness to Leave the Middle East
US embassies in Israel and other Middle Eastern countries have urged their citizens to avoid travel in the region and be prepared to evacuate due to the potential escalation of the situation surrounding Iran.
Diplomatic missions emphasized that the security environment remains complex and unpredictable amid "high tension."
The message notes that the Iranian regime is unpredictable, as evidenced by its recent decisions to strike the region without warning or provocation.
Additionally, it highlights Iran's desire to expand the geography of its strikes to previously untargeted areas, such as Egypt.
The warning from US embassies followed media reports that President Donald Trump has ordered preparations for a new series of strikes against Iran, which, according to circulating rumors, could begin as early as this weekend.