ԱՄՆ դեսպանատները Իսրայելում և Մերձավոր Արևելքի այլ երկրներում կոչ են արել իրենց քաղաքացիներին խուսափել տարածաշրջանով ուղևորություններից և պատրաստ լինել հեռանալու՝ Իրանի շուրջ իրավիճակի հնարավոր սրման պատճառով։
Դիվանագիտական առաքելություններում ընդգծել են, որ «բարձր լարվածության» ֆոնին անվտանգային միջավայրը մնում է բարդ ու անկանխատեսելի։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ իրանական ռեժիմն անկանխատեսելի է, ինչը վկայում են առանց նախազգուշացման կամ սադրանքի տարածաշրջանին հարվածելու վերջին որոշումները։
Բացի այդ, շեշտվել է Իրանի՝ հարվածների աշխարհագրությունը նախկինում չթիրախավորված գոտիների, օրինակ՝ Եգիպտոսի վրա ընդլայնելու ձգտման մասին։
Ամերիկյան դեսպանատների զգուշացումը հաջորդել է ԶԼՄ-ների հրապարակումներին այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամայել է նախապատրաստել Իրանի ուղղությամբ հարվածների նոր շարք, որոնք, ըստ շրջանառվող լուրերի, կարող են սկսվել արդեն այս հանգստյան օրերին։

США призывают быть готовыми покинуть Ближний Восток
Посольства США в Израиле и других странах Ближнего Востока призвали своих граждан избегать поездок по региону и быть готовыми к эвакуации из-за возможного обострения ситуации вокруг Ирана.
В дипломатических миссиях подчеркнули, что на фоне «высокой напряженности» безопасность остается сложной и непредсказуемой.
В сообщении отмечается, что иранский режим непредсказуем, что подтверждается его последними решениями о нанесении ударов по региону без предупреждения или провокации.
Кроме того, подчеркивается стремление Ирана расширить географию ударов на ранее нецелевые зоны, такие как Египет.
Предупреждение американских посольств последовало после публикаций в СМИ о том, что президент США Дональд Трамп отдал приказ подготовить новый ряд ударов по Ирану, которые, по слухам, могут начаться уже в эти выходные.