ԱՄՆ-ն և Իրանը զինադադար են հայտարարել՝ խաղաղ բանակցություններին «տեղ» տալու համար
ԱՄՆ զինված ուժերը դադարեցրել են երկու շաբաթվա ընթացքում իրականացված հարվածները, որպեսզի դիվանագետները կարողանան խաղաղ բանակցություններին «տեղ» տալ: Իրանը նույնպես վերջին օրերին զերծ է մնացել տարածաշրջանային թիրախների դեմ ռազմական գործողություններից:
Այդուհանդերձ, այլ դերակատարների միջև հակամարտությունները կարող են վտանգել բանակցությունների շարունակությունը:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիիի խոսքով, Իրանը «ներկայումս բանակցություններ չունի ԱՄՆ-ի հետ», և պաշտոնական բանակցությունները միայն Օմանի հետ են:
Բանակցությունների ընթացքում կարևորագույն հարցերից մեկը կլինի նավթի անվտանգությունը և Հորմուզի նեղուցի միջոցով ազատ առևտրի վերականգնումը:

США и Иран приостановили боевые действия, чтобы дать пространство для мирных переговоров
Военные США приостановили двухнедельные удары в пятницу, чтобы дать дипломатам возможность предоставить мирным переговорам "пространство". Иран также воздерживался от военных операций против региональных целей в последние дни.
Тем не менее, враждебные действия со стороны других участников могут привести к дальнейшей эскалации и окончанию переговоров.
По словам представителя иранского министерства иностранных дел Эсмаила Багхаи, Иран "в настоящее время не ведет переговоров с Соединенными Штатами", подчеркивая, что официальные текущие переговоры ведутся только с Оманом.
Ключевым вопросом в переговорах будет безопасность мореплавания и восстановление свободного двустороннего движения через стратегически важный Ормузский пролив.
Оман, который находится на противоположной стороне пролива от Ирана, стал ключевым игроком в переговорах.