ԱՄՆ-ն և Իրանը զինադադար են հայտարարել՝ խաղաղ բանակցություններին «տեղ» տալու համար
ԱՄՆ զինված ուժերը դադարեցրել են երկու շաբաթվա ընթացքում իրականացված հարվածները, որպեսզի դիվանագետները կարողանան խաղաղ բանակցություններին «տեղ» տալ: Իրանը նույնպես վերջին օրերին զերծ է մնացել տարածաշրջանային թիրախների դեմ ռազմական գործողություններից:
Այդուհանդերձ, այլ դերակատարների միջև հակամարտությունները կարող են վտանգել բանակցությունների շարունակությունը:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիիի խոսքով, Իրանը «ներկայումս բանակցություններ չունի ԱՄՆ-ի հետ», և պաշտոնական բանակցությունները միայն Օմանի հետ են:
Բանակցությունների ընթացքում կարևորագույն հարցերից մեկը կլինի նավթի անվտանգությունը և Հորմուզի նեղուցի միջոցով ազատ առևտրի վերականգնումը:

The U.S. military halted two weeks of strikes on Friday to give diplomats space for peace talks. Iran has also refrained from military operations against regional targets in recent days.
However, hostilities among other actors risk further escalation and an end to negotiations.
Iran's foreign ministry spokesperson Esmail Baghaei stated that Iran "currently has no negotiations with the United States," reiterating that official ongoing talks are solely with Oman.
From an economic perspective, the most important negotiating point will be guarantees of maritime security and the return and normalization of toll-free, two-way traffic flows through the strategically vital Strait of Hormuz.
Oman, which sits on the opposite side of the strait to Iran, has emerged as a key player in negotiations.