ԱՄՆ-ն ընդլայնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ սառեցվել է 130 միլիոն դոլարի թվային դրամապանակներ, որոնք կապված են Իրանի կենտրոնական բանկի հետ։ Այս մասին X հարթակում գրառման մեջ հայտնել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հանձնառու է խափանել և քայքայել Իրանի անօրինական ֆինանսական գործունեությունը, այդ թվում՝ թվային ակտիվների չարաշահումը: Այսօր ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը պատժամիջոցներ է կիրառել Իրանի կենտրոնական բանկի հետ կապված բազմաթիվ դրամապանակների նկատմամբ, որի արդյունքում սառեցվել է ավելի քան 130 միլիոն դոլար», – նշել է Բեսենթը։
Այս որոշումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ամերիկյան ուժերը չորրորդ օրն անընդմեջ հարվածներ են հասցրել Իրանին՝ միաժամանակ վերսկսելով իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան օբյեկտներին։

The US Expands Sanctions Against Iran
The US has expanded sanctions against Iran. The US Treasury announced that it has frozen $130 million in wallets linked to Iran's central bank. This was stated by US Treasury Secretary Scott Besant in a post on platform X.
"The US Treasury is committed to disrupting and undermining Iran's illegal financial activities, including the abuse of digital assets. Today, the Office of Foreign Assets Control of the US Treasury imposed sanctions on several wallets associated with Iran's central bank, resulting in the freezing of over $130 million," Besant noted.
This decision came after US forces struck Iran for the fourth consecutive day while simultaneously resuming the blockade of Iranian ports. Iran has retaliated by striking American targets in the region.