ԱՄՆ-ն ընդլայնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ սառեցվել է 130 միլիոն դոլարի թվային դրամապանակներ, որոնք կապված են Իրանի կենտրոնական բանկի հետ։ Այս մասին X հարթակում գրառման մեջ հայտնել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հանձնառու է խափանել և քայքայել Իրանի անօրինական ֆինանսական գործունեությունը, այդ թվում՝ թվային ակտիվների չարաշահումը: Այսօր ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը պատժամիջոցներ է կիրառել Իրանի կենտրոնական բանկի հետ կապված բազմաթիվ դրամապանակների նկատմամբ, որի արդյունքում սառեցվել է ավելի քան 130 միլիոն դոլար», – նշել է Բեսենթը։
Այս որոշումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ամերիկյան ուժերը չորրորդ օրն անընդմեջ հարվածներ են հասցրել Իրանին՝ միաժամանակ վերսկսելով իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան օբյեկտներին։

США расширили санкции против Ирана. Министерство финансов США сообщило, что заморожены кошельки на 130 миллионов долларов, связанные с Центральным банком Ирана. Об этом в сообщении на платформе X сообщил министр финансов США Скотт Бесент.
«Министерство финансов США привержено разрушению и подрыву незаконной финансовой деятельности Ирана, включая злоупотребления цифровыми активами. Сегодня офис по контролю за иностранными активами Министерства финансов США ввел санкции против нескольких кошельков, связанных с Центральным банком Ирана, в результате чего было заморожено более 130 миллионов долларов», – отметил Бесент.
Это решение было принято после того, как американские силы в течение четвертого дня подряд нанесли удары по Ирану, одновременно возобновив блокаду иранских портов. Иран ответил ударами по американским объектам в регионе.