ԱՄՆ-ն 200 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն կհատկացնի ԿԽՄԿ-ին և ԿԽՄՖ-ին
ԱՄՆ-ն 200 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն կհատկացնի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ICRC) և Կարմիր խաչի ու Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիային (IFRC)՝ աղետների արձագանքման և մարդասիրական օգնության տրամադրման նպատակով։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հատկացվող ֆինանսավորման մոտ 133 միլիոն դոլարը կուղղվի ICRC-ի 2026 թվականի գլոբալ ծրագրին, իսկ 70 միլիոն դոլարը՝ IFRC-ին։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ընդգծել է, որ այս ֆինանսավորումը համապատասխանում է ԱՄՆ-ի նոր մոտեցմանը, որի նպատակն է ապահովել ավելի ճկուն և արագ արձագանքում միջազգային ճգնաժամերին։
IFRC-ն, որը միավորում է աշխարհի տարբեր երկրներում գործող Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունները, հաճախ առաջիններից է օգնություն ցուցաբերում աղետների և արտակարգ իրավիճակների դեպքում։ ԱՄՆ-ի ֆինանսավորումը կօգնի արագ ընդլայնել այդ կազմակերպությունների արձագանքման հնարավորությունները։
ICRC-ին տրամադրվող աջակցությունը նախատեսված է զինված հակամարտություններից տուժած բնակչությանը կենսական օգնություն տրամադրելու համար։

The USA will allocate $200 million in humanitarian aid to the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) for disaster response and humanitarian assistance.
According to the announcement, approximately $133 million of the allocated funding will go to ICRC's global program for 2026, while $70 million will be directed to IFRC. The US State Department emphasized that this funding aligns with the new US approach to humanitarian assistance aimed at ensuring more flexible and rapid responses to international crises.
IFRC, which unites national Red Cross and Red Crescent societies operating in various countries around the world, is often one of the first organizations to provide assistance to affected populations during disasters and emergencies. US funding will help quickly expand the response capabilities of these organizations.
Support provided to ICRC is intended to deliver vital assistance to populations affected by armed conflicts.