ԱՄՆ-ն 200 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն կհատկացնի ԿԽՄԿ-ին և ԿԽՄՖ-ին
ԱՄՆ-ն 200 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն կհատկացնի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ICRC) և Կարմիր խաչի ու Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիային (IFRC)՝ աղետների արձագանքման և մարդասիրական օգնության տրամադրման նպատակով։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հատկացվող ֆինանսավորման մոտ 133 միլիոն դոլարը կուղղվի ICRC-ի 2026 թվականի գլոբալ ծրագրին, իսկ 70 միլիոն դոլարը՝ IFRC-ին։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ընդգծել է, որ այս ֆինանսավորումը համապատասխանում է ԱՄՆ-ի նոր մոտեցմանը, որի նպատակն է ապահովել ավելի ճկուն և արագ արձագանքում միջազգային ճգնաժամերին։
IFRC-ն, որը միավորում է աշխարհի տարբեր երկրներում գործող Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունները, հաճախ առաջիններից է օգնություն ցուցաբերում աղետների և արտակարգ իրավիճակների դեպքում։ ԱՄՆ-ի ֆինանսավորումը կօգնի արագ ընդլայնել այդ կազմակերպությունների արձագանքման հնարավորությունները։
ICRC-ին տրամադրվող աջակցությունը նախատեսված է զինված հակամարտություններից տուժած բնակչությանը կենսական օգնություն տրամադրելու համար։

США выделят 200 миллионов долларов гуманитарной помощи МКК и МККФ
США выделят 200 миллионов долларов гуманитарной помощи Международному комитету Красного Креста (МККК) и Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (МККФ) для реагирования на бедствия и предоставления гуманитарной помощи.
В сообщении говорится, что около 133 миллионов долларов из выделяемого финансирования будет направлено на глобальную программу МККК на 2026 год, а 70 миллионов долларов — на МККФ. В Госдепартаменте США подчеркнули, что это финансирование соответствует новому подходу США к гуманитарной помощи, целью которого является обеспечение более гибкого и быстрого реагирования на международные кризисы.
МККФ объединяет национальные общества Красного Креста и Красного Полумесяца, действующие в разных странах мира, и часто является одной из первых организаций, предоставляющих помощь пострадавшему населению в случае бедствий и чрезвычайных ситуаций. Финансирование от США поможет быстро расширить возможности реагирования этих организаций.
Поддержка, предоставляемая МККК, предназначена для оказания жизненно важной помощи населению, пострадавшему от вооруженных конфликтов.