ԱՄՆ-ն 10-12,5 տոկոս ​​նոր մաքսատուրքեր է սահմանել 60 երկրի նկատմամբ
Միացյալ Նահանգները ներմուծման նոր մաքսատուրքեր է սահմանել 60 երկրի նկատմամբ՝ այս քայլը բացատրելով հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրի գրասենյակը:
Նշվում է, որ որոշումը նախատեսում է 10% կամ 12,5% ​​մաքսատուրքեր 60 առևտրային գործընկերների համար՝ որոշակի բացառությունների հաշվառմամբ։
«Միացյալ Նահանգներն աշխարհում միակ երկիրն է, որն արգելում է հարկադիր աշխատանքով արտադրված ապրանքների ներմուծումը և արդյունավետորեն կիրառում այն։ Նախագահ Թրամփը կոչ է անում բոլոր առևտրային գործընկերներին միանալ Միացյալ Նահանգներին՝ համաշխարհային մատակարարման շղթաներից հարկադիր աշխատանքը վերացնելու գործում», - նշված է հայտարարության մեջ։
Այս գործողությունը վերաբերում է ԱՄՆ 60 խոշորագույն առևտրային գործընկերներին, որոնք կազմում են ԱՄՆ ներմուծման 99,4%-ը
Ըստ ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի գրասենյակի՝ 10% մաքսատուրքեր կսահմանվեն այն երկրների նկատմամբ, որոնք պարտավորվել են ընդունել և կիրառել ներմուծման արգելք հարկադիր աշխատանքով արտադրված ապրանքների համար, իսկ այն երկրները, որոնք նման արգելք չեն ընդունել, կհարկվեն 12,5% ​​մաքսատուրքով։
Հայաստանը երկրների ցանկում չկա։
Նոր մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել հուլիսի 24-ին՝ ԱՄՆ Արևելյան ժամանակով ժամը 00:01-ից (Երևանի ժամանակով՝ ժամը 08:01-ից):
Դրանք փոխարինելու կգան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սահմանած 10% ժամանակավոր գլոբալ մաքսատուրքերին: Այդ մաքսատուրքերի ժամկետը, որոնք սահմանել էին 150 օրով, լրանում էր հուլիսի 24-ին: Թրամփն այդ միջոցները սահմանել էր փետրվարին, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ էր հայտարարել 2025 թվականին ընդունված մաքսատուրքերը:

The USA Imposes New Tariffs of 10-12.5% on 60 Countries
The United States has imposed new tariffs on imports from 60 countries, explaining this move as a fight against forced labor. According to Armenpress, the statement was made by the office of U.S. Trade Representative Jamison Greer:
It is noted that the decision includes tariffs of 10% or 12.5% for 60 trading partners with certain exceptions taken into account.
“The United States is the only country in the world that prohibits the import of goods produced with forced labor and effectively enforces it. President Trump calls on all trading partners to join the United States in eliminating forced labor from global supply chains,” the statement said.
This action pertains to the 60 largest trading partners of the United States, which account for 99.4% of U.S. imports.
According to the U.S. Trade Representative's office, a 10% tariff will be imposed on countries that have agreed to accept and enforce a ban on the import of goods produced with forced labor, while those countries that have not accepted such a ban will be subject to a 12.5% tariff.
Armenia is not on the list of countries.
The new tariffs came into effect on July 24 at 00:01 Eastern Time (08:01 Yerevan time).
They will replace the 10% temporary global tariffs imposed by President Donald Trump. The duration of these tariffs, which were set for 150 days, expired on July 24. Trump had implemented these measures in February after the U.S. Supreme Court struck down tariffs enacted in 2025.