ԱՄՆ-ն 10-12,5 տոկոս ​​նոր մաքսատուրքեր է սահմանել 60 երկրի նկատմամբ
Միացյալ Նահանգները ներմուծման նոր մաքսատուրքեր է սահմանել 60 երկրի նկատմամբ՝ այս քայլը բացատրելով հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրի գրասենյակը:
Նշվում է, որ որոշումը նախատեսում է 10% կամ 12,5% ​​մաքսատուրքեր 60 առևտրային գործընկերների համար՝ որոշակի բացառությունների հաշվառմամբ։
«Միացյալ Նահանգներն աշխարհում միակ երկիրն է, որն արգելում է հարկադիր աշխատանքով արտադրված ապրանքների ներմուծումը և արդյունավետորեն կիրառում այն։ Նախագահ Թրամփը կոչ է անում բոլոր առևտրային գործընկերներին միանալ Միացյալ Նահանգներին՝ համաշխարհային մատակարարման շղթաներից հարկադիր աշխատանքը վերացնելու գործում», - նշված է հայտարարության մեջ։
Այս գործողությունը վերաբերում է ԱՄՆ 60 խոշորագույն առևտրային գործընկերներին, որոնք կազմում են ԱՄՆ ներմուծման 99,4%-ը
Ըստ ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի գրասենյակի՝ 10% մաքսատուրքեր կսահմանվեն այն երկրների նկատմամբ, որոնք պարտավորվել են ընդունել և կիրառել ներմուծման արգելք հարկադիր աշխատանքով արտադրված ապրանքների համար, իսկ այն երկրները, որոնք նման արգելք չեն ընդունել, կհարկվեն 12,5% ​​մաքսատուրքով։
Հայաստանը երկրների ցանկում չկա։
Նոր մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել հուլիսի 24-ին՝ ԱՄՆ Արևելյան ժամանակով ժամը 00:01-ից (Երևանի ժամանակով՝ ժամը 08:01-ից):
Դրանք փոխարինելու կգան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սահմանած 10% ժամանակավոր գլոբալ մաքսատուրքերին: Այդ մաքսատուրքերի ժամկետը, որոնք սահմանել էին 150 օրով, լրանում էր հուլիսի 24-ին: Թրամփն այդ միջոցները սահմանել էր փետրվարին, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ էր հայտարարել 2025 թվականին ընդունված մաքսատուրքերը:

Соединенные Штаты установили новые пошлины на импорт товаров из 60 стран, объясняя этот шаг борьбой с принудительным трудом. Как сообщает «Арменпресс», заявление сделано офисом торгового представителя США Джеймисона Грира:
Указано, что решение предполагает пошлины в 10% или 12,5% для 60 торговых партнеров с учетом определенных исключений.
«Соединенные Штаты являются единственной страной в мире, которая запрещает импорт товаров, произведенных с использованием принудительного труда, и эффективно применяет это. Президент Трамп призывает всех торговых партнеров присоединиться к США в устранении принудительного труда из глобальных цепочек поставок», - говорится в заявлении.
Эта мера касается 60 крупнейших торговых партнеров США, которые составляют 99,4% импорта США.
По данным офиса торгового представителя США, 10% пошлины будут установлены на страны, которые согласились принять и применять запрет на импорт товаров, произведенных с использованием принудительного труда, в то время как страны, которые не приняли такой запрет, будут обложены пошлиной в 12,5%.
Армения в списке стран отсутствует.
Новые пошлины вступили в силу 24 июля в 00:01 по восточному времени США (08:01 по ереванскому времени).
Они заменят временные глобальные пошлины в 10%, установленные президентом США Дональдом Трампом. Срок действия этих пошлин, установленных на 150 дней, истекал 24 июля. Трамп ввел эти меры в феврале, после того как Верховный суд США отменил пошлины, введенные в 2025 году.