ԱՄՆ-ի վրա կախված է վառելիքային ճգնաժամի լուրջ սպառնալիք
ԱՄՆ-ի նավթավերամշակող գործարանները (ՆՎԳ) հասել են արտադրական հզորությունների գրեթե առավելագույն օգտագործման մակարդակին՝ համաշխարհային վառելիքի դեֆիցիտի պայմաններում, որը պայմանավորված է Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում շարունակվող հակամարտություններով, գրում է Financial Times-ը։ Վերլուծաբանների նախազգուշացմամբ՝ ցանկացած վթար, սարքավորումների խափանում կամ բնական աղետ կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ համաշխարհային շուկայի և սպառողների համար։
ԱՄՆ-ի Էներգետիկ տեղեկատվության վարչության (EIA) տվյալներով՝ երկրի նավթավերամշակող գործարանների միջին ծանրաբեռնվածությունը հասել է առավելագույն հզորության 96%-ին, իսկ Միջին Արևմուտքի և Ժայռոտ լեռների տարածաշրջաններում՝ 100%-ի։ Միաժամանակ ԱՄՆ-ն ռեկորդային մակարդակի է հասցրել դիզելային վառելիքի և ավիացիոն կերոսինի արտահանումը, ինչին նպաստել է Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցի փակումը։ Այս ֆոնին Valero-ի և Marathon Petroleum-ի բաժնետոմսերը տարեսկզբից գրեթե կրկնապատկվել են։
Rabobank-ի էներգետիկ ոլորտի ռազմավար Ջո Դելաուրան նշել է, որ ԱՄՆ-ից արտահանման աճը միայն ժամանակավոր լուծում է, քանի որ արտադրությունը գործում է իր հնարավորությունների սահմանին։ Նրա խոսքով՝ ցանկացած կանգ կամ խափանում կարող է հանգեցնել վառելիքի մատակարարումների լուրջ խախտումների և գների կտրուկ աճի։
Գարնանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց նավթի գների աճը մեղմելու նպատակով ռազմավարական պաշարների օգտագործման մասին։ ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարության տվյալներով՝ նախատեսվում էր շուկա բաց թողնել 172 միլիոն բարել, որոնցից արդեն օգտագործվել է շուրջ 77%-ը։
Միաժամանակ ԱՄՆ կառավարության հաշվեքննիչ վարչությունը (GAO) հայտնել է, որ Ռազմավարական նավթային պահուստի (SPR) ընդհանուր ծավալի մոտ 25%-ը փաստացի անհասանելի է։ Պատճառը Տեխասի Big Hill պահեստարանի վերանորոգումն է, ինչպես նաև Լուիզիանայի Bayou Choctaw և West Hackberry ստորգետնյա պահեստարաններում առկա տեխնիկական և բնապահպանական խնդիրները, որոնք սահմանափակում են պաշարների համալրման հնարավորությունները։

Серьезная угроза топливного кризиса зависит от США
Нефтеперерабатывающие заводы США (НПЗ) достигли почти максимального уровня использования производственных мощностей на фоне мирового дефицита топлива, вызванного продолжающимися конфликтами на Ближнем Востоке и в Украине, сообщает Financial Times. По предупреждениям аналитиков, любой сбой, поломка оборудования или стихийное бедствие могут иметь серьезные последствия для мирового рынка и потребителей.
По данным Управления энергетической информации США (EIA), средняя загрузка нефтеперерабатывающих заводов страны достигла 96% от максимальной мощности, а в Среднем Западе и районе Скалистых гор — 100%. В то же время США достигли рекордного уровня экспорта дизельного топлива и авиационного керосина, чему способствовало закрытие Ормузского пролива Ираном. На этом фоне акции Valero и Marathon Petroleum почти удвоились с начала года.
Стратег в области энергетики Rabobank Джо Делауран отметил, что рост экспорта из США является лишь временным решением, поскольку производство работает на пределе своих возможностей. По его словам, любой останов или сбой может привести к серьезным нарушениям поставок топлива и резкому росту цен.
Весной президент США Дональд Трамп объявил о использовании стратегических резервов для смягчения роста цен на нефть. По данным Министерства энергетики США, планировалось выпустить на рынок 172 миллиона баррелей, из которых уже использовано около 77%.
В то же время Счетная палата США (GAO) сообщила, что около 25% общего объема Стратегического нефтяного резерва (SPR) фактически недоступны. Причиной являются ремонты хранилища Big Hill в Техасе, а также технические и экологические проблемы в подземных хранилищах Bayou Choctaw и West Hackberry в Луизиане, которые ограничивают возможности пополнения резервов.