ԱՄՆ-ի ռազմավարական նավթային պահուստը ճնշման տակ է
ԱՄՆ-ի ռազմավարական նավթային պահուստը (SPR) ճնշման տակ է, քանի որ Մերձավոր Արևելքում և Եվրոպայում տեղի ունեցող պատերազմների պատճառով մեծածավալ նավթային պահուստների ազատումները լարվածություն են առաջացնում հին ենթակառուցվածքների վրա:
Այս շաբաթ SPR-ն հասել է 1983 թվականի մարտից ի վեր ամենացածր մակարդակի՝ 352 միլիոն բարելի նավթ ազատելուց հետո, որը տեղի է ունեցել վերջին չորս տարիների ընթացքում՝ ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ պատերազմից և Ռուսաստանի Ուկրաինայի դեմ ներխուժումից հետո:
Դաշնային աուդիտորները գտել են, որ SPR-ի կարողությունը ապագա արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու համար վտանգված է: Մայիսյան զեկույցում էներգետիկայի նախարարության պաշտոնյաները նշել են, որ պահուստի խողովակաշարերի, քարանձավների և պահեստային tanks-ի ցանցը պահվում է «Բենդ-Այդներով», և անհայտ է, թե որքան ժամանակ նրանք կպահպանվեն:
«SPR-ի ազատման, բաշխման և լրացման հնարավորությունները ներկայումս սահմանափակ են և վտանգված են երկարաժամկետ խնդիրներով, որոնք կապված են ծերացող ենթակառուցվածքների հետ», - զգուշացրել է Դաշնային հաշվետվությունների գրասենյակը:
ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարությունը իրականացնում է SPR-ի վերանորոգման 1.4 միլիարդ դոլարի ծրագիր, սակայն ստիպված է եղել սահմանափակել նախագծի շրջանակը՝ մնալու բյուջեի սահմաններում:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտին հրամայել է 172 միլիոն բարել ազատել SPR-ից, երբ Իրանը խոչընդոտեց նավթի արտահանումը Հորմուզի նեղուցով, ինչը հանգեցրեց պատմության մեջ ամենամեծ մատակարարման խափանման:
Դաշնային աուդիտորները հայտնաբերել են, որ SPR-ի ավելի քան քառորդը «չէին հասանելի ազատման համար» կառուցման և քարանձավների խափանումների պատճառով:
Այսպիսով, SPR-ում առկա նվազագույնը 103 միլիոն բարել այսօր չեն կարող օգտագործվել:
Այժմ SPR-ում դեռ բավարար պահուստ կա, որպեսզի դիմակայեն նոր ճգնաժամի, սակայն պաշտոնյաները զգուշացնում են, որ ենթակառուցվածքների վիճակը կարող է վտանգել նմանատիպ արագության և ծավալի հետագա ազատումները:

News | 2026/07/28 17:34
The U.S. Strategic Petroleum Reserve (SPR) is under strain as massive stockpile releases in response to wars in the Middle East and Europe have stressed old infrastructure in need of repair:
This week, the SPR fell to its lowest level since March 1983 after the U.S. withdrew 352 million barrels of crude oil over the last four years to ease supply disruptions triggered by its war with Iran and Russia's invasion of Ukraine:
Federal auditors have found that the SPR's ability to respond to future emergencies is at risk. A May report quoted Department of Energy officials telling auditors that the reserve's web of pipelines, caverns, and storage tanks is held together "with 'Band-Aids,' and that it is uncertain how long they will hold:
"The SPR’s drawdown, distribution, and fill capabilities are currently limited and are at risk going forward due to longstanding issues with aging infrastructure," the Government Accountability Office warned in the report:
The Energy Department is implementing a $1.4 billion plan to repair the SPR but had to narrow the scope of the project to stay within budget:
President Donald Trump in March ordered the release of 172 million barrels from the SPR as Iran choked off oil exports through the Strait of Hormuz, triggering the largest supply disruption in history:
Federal auditors found that more than a quarter of the SPR "was not available for drawdown due to a combination of construction outages and cavern outages":
This implies that a minimum of 103 million barrels in the SPR today are not deployable:
The SPR has enough inventory left right now to address another crisis, but officials warn that the state of the infrastructure may jeopardize future drawdowns of similar speed and scale: