ԱՄՆ-ի ռազմավարական նավթային պահուստը ճնշման տակ է
ԱՄՆ-ի ռազմավարական նավթային պահուստը (SPR) ճնշման տակ է, քանի որ Մերձավոր Արևելքում և Եվրոպայում տեղի ունեցող պատերազմների պատճառով մեծածավալ նավթային պահուստների ազատումները լարվածություն են առաջացնում հին ենթակառուցվածքների վրա:
Այս շաբաթ SPR-ն հասել է 1983 թվականի մարտից ի վեր ամենացածր մակարդակի՝ 352 միլիոն բարելի նավթ ազատելուց հետո, որը տեղի է ունեցել վերջին չորս տարիների ընթացքում՝ ԱՄՆ-ի Իրանի դեմ պատերազմից և Ռուսաստանի Ուկրաինայի դեմ ներխուժումից հետո:
Դաշնային աուդիտորները գտել են, որ SPR-ի կարողությունը ապագա արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու համար վտանգված է: Մայիսյան զեկույցում էներգետիկայի նախարարության պաշտոնյաները նշել են, որ պահուստի խողովակաշարերի, քարանձավների և պահեստային tanks-ի ցանցը պահվում է «Բենդ-Այդներով», և անհայտ է, թե որքան ժամանակ նրանք կպահպանվեն:
«SPR-ի ազատման, բաշխման և լրացման հնարավորությունները ներկայումս սահմանափակ են և վտանգված են երկարաժամկետ խնդիրներով, որոնք կապված են ծերացող ենթակառուցվածքների հետ», - զգուշացրել է Դաշնային հաշվետվությունների գրասենյակը:
ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարությունը իրականացնում է SPR-ի վերանորոգման 1.4 միլիարդ դոլարի ծրագիր, սակայն ստիպված է եղել սահմանափակել նախագծի շրջանակը՝ մնալու բյուջեի սահմաններում:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտին հրամայել է 172 միլիոն բարել ազատել SPR-ից, երբ Իրանը խոչընդոտեց նավթի արտահանումը Հորմուզի նեղուցով, ինչը հանգեցրեց պատմության մեջ ամենամեծ մատակարարման խափանման:
Դաշնային աուդիտորները հայտնաբերել են, որ SPR-ի ավելի քան քառորդը «չէին հասանելի ազատման համար» կառուցման և քարանձավների խափանումների պատճառով:
Այսպիսով, SPR-ում առկա նվազագույնը 103 միլիոն բարել այսօր չեն կարող օգտագործվել:
Այժմ SPR-ում դեռ բավարար պահուստ կա, որպեսզի դիմակայեն նոր ճգնաժամի, սակայն պաշտոնյաները զգուշացնում են, որ ենթակառուցվածքների վիճակը կարող է վտանգել նմանատիպ արագության և ծավալի հետագա ազատումները:

Стратегический нефтяной резерв США находится под давлением
Стратегический нефтяной резерв США (SPR) находится под давлением, так как массовые выпуски запасов в ответ на войны на Ближнем Востоке и в Европе создают напряженность на старой инфраструктуре:
На этой неделе SPR достиг самого низкого уровня с марта 1983 года после того, как США вывели 352 миллиона баррелей нефти за последние четыре года, чтобы облегчить сбои в поставках, вызванные войной с Ираном и вторжением России в Украину:
Федеральные аудиторы обнаружили, что способность SPR реагировать на будущие чрезвычайные ситуации находится под угрозой. В майском отчете чиновники Министерства энергетики сообщили аудиторам, что сеть трубопроводов, пещер и хранилищ резервуара держится на "бандажах", и неясно, как долго они будут держаться:
"Возможности SPR по отбору, распределению и заполнению в настоящее время ограничены и находятся под угрозой из-за долгосрочных проблем, связанных с устаревшей инфраструктурой", - предостерегает Государственный учетный офис в отчете:
Министерство энергетики реализует план по ремонту SPR на сумму 1,4 миллиарда долларов, но было вынуждено сократить объем проекта, чтобы оставаться в рамках бюджета:
Президент Дональд Трамп в марте распорядился освободить 172 миллиона баррелей из SPR, когда Иран перекрыл экспорт нефти через Ормузский пролив, что вызвало крупнейшее нарушение поставок в истории:
Федеральные аудиторы обнаружили, что более четверти SPR "не было доступно для отборов из-за сочетания строительных и пещерных отключений":
Это означает, что минимум 103 миллиона баррелей в SPR сегодня не могут быть использованы:
В SPR все еще достаточно запасов, чтобы справиться с новым кризисом, но чиновники предупреждают, что состояние инфраструктуры может поставить под угрозу дальнейшие отборы аналогичной скорости и объема: