ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների օրինագիծը թիրախավորում է Ռուսաստանի նավթի արտահանումն ու ստվերային նավատորմը
Լուրեր | 2026/07/15 22:03
Օրինագիծը նախատեսում է լայնածավալ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ
2026 թվականի հուլիսի 14-ին ԱՄՆ-ի սենատում ներկայացվել է նոր պատժամիջոցների օրինագիծ, որը նպատակ ունի խստացնել Ռուսաստանի նավթի և գազի արտահանումը:
Այս օրինագիծը փոխարինում է նախորդ 500% տուրքերի առաջարկին, սահմանելով մինչև 100% տուրքեր, որոնք հիմնականում ուղղված են Ռուսաստանի նավթի և գազի ամենամեծ գնորդներին:
Օրինագիծը նախատեսում է պատժամիջոցներ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, քաղաքական և ռազմական ղեկավարների, պետական-owned ընկերությունների, ֆինանսական հաստատությունների, օլիգարխների և Ռուսաստանի պաշտպանական արդյունաբերության հիմք հանդիսացող օտար ընկերությունների նկատմամբ:

14 июля 2026 года в Сенате США был представлен новый законопроект о санкциях, целью которого является ужесточение экспорта нефти и газа из России:
Этот законопроект заменяет ранее предложенные 500% тарифы, устанавливая тарифы до 100%, которые в основном направлены на крупнейших покупателей российской нефти и газа:
Законопроект предусматривает санкции против президента России Владимира Путина, политических и военных лидеров, государственных компаний, финансовых учреждений, олигархов и иностранных компаний, поддерживающих российскую оборонную промышленность: