ԱՄՆ-ի որոշումը միանալ Ճապոնիայի աջակցությանը իենի համար առաջացրել է հարցեր, թե ինչու է տեղի ունեցել այս հազվագյուտ համատեղ միջամտությունը: Վերլուծաբանները նշում են, որ preocupations կան ԱՄՆ-ի պետական պարտատոմսերի շուկաների և Ճապոնիայի ֆինանսական համակարգի կայունության վերաբերյալ:
Իենը անցյալ հինգշաբթի ընկել էր 163.73-ի մակարդակի, իսկ ուրբաթ վերականգնվել 157.57-ի:
Այս համատեղ միջամտությունը ԱՄՆ-Ճապոնիայի առաջին համատեղ գործողությունն է իենի գնումների համար 1998 թվականից:
ԱՄՆ-ի մասնակցությունը, ըստ վերլուծաբանների, կապված է այն մտահոգության հետ, որ Ճապոնիան կարող է մեծ քանակությամբ պետական պարտատոմսեր վաճառել՝ ֆինանսավորելու համար միակողմանի միջամտությունը:
ԱՄՆ-Ճապոնիայի հարաբերությունների «նոր փուլ»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ն մասնակցել է այս միջամտությանը որպես Ճապոնիայի աջակցության նշան:
ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի համագործակցությունը մտադիր է պաշտպանել ԱՄՆ-ի պարտատոմսերի շուկան, ինչպես նաև արտացոլում է ԱՄՆ-ի ավելի լայն տնտեսական և աշխարհաքաղաքական առաջնահերթությունները:
«Հակառակ արտադրողական» քայլ?
ԱՄՆ-ի կողմից իենի գնելու համար եվրո վաճառելու մասին տեղեկությունները շուկաներ են առաջացրել, քանի որ համատեղ միջամտությունները ավանդաբար ֆինանսավորվում են դոլարային ակտիվներով:

США вмешались для поддержки японской иены
Решение США присоединиться к Японии в поддержке ослабленной иены вызвало вопросы о том, что стало причиной редкого совместного вмешательства. Аналитики указывают на опасения по поводу рынков государственных облигаций США и финансовой системы Японии.
Иена упала до 163.73 за доллар в прошлый четверг, прежде чем восстановиться до 157.57 в пятницу.
Это совместное вмешательство стало первой совместной операцией США и Японии по покупке иены с 1998 года.
Участие Вашингтона, по словам аналитиков, связано с опасениями, что Япония может быть вынуждена продать большие объемы облигаций для финансирования одностороннего вмешательства.
«Новая фаза» отношений США и Японии
Президент Дональд Трамп заявил, что США приняли участие в последнем совместном вмешательстве в поддержку иены как жест поддержки Японии.
США и Япония стремятся защитить рынки облигаций США, что также отражает более широкие экономические и геополитические приоритеты Вашингтона.
«Контрпродуктивный» шаг?
Сообщения о том, что США продавали евро вместо долларов для покупки иены, удивили рынки, поскольку совместные вмешательства традиционно финансируются долларовыми активами.