ԱՄՆ-ի կողմից Վենեսուելայի նավթի վաճառքը հասել է 13 միլիարդ դոլարի՝ Թրամփի իշխանության անցնելուց ի վեր
Լուրեր | 2026/07/29 00:02
Վենեսուելայի նավթարդյունաբերությունը վերականգնվում է
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Վենեսուելայի նավթի վաճառքը, որը սկսվել է նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի իշխանությունից հետո, հասել է 13 միլիարդ դոլարի:
Վենեսուելայի նավթարդյունաբերությունը վերականգնվում է, և արտադրությունը հունվար ամսվա 820,000 բարելից հասել է հունիսին 1.23 միլիոն բարելի:
Թրամփը նշել է, որ այս եկամուտը «մի քանի անգամ վճարել է այդ պատերազմը»: Սակայն, քննադատները նշում են, որ երկրում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի պայմաններում միայն 386 միլիոն դոլար է փոխանցվել պաշտոնական օգնության:
Վենեսուելայի նավթարդյունաբերությունը շարունակաբար աճում է, և միջազգային շուկաներում նավթի վաճառքի ձևերը փոխվել են:

News | 2026/07/29 00:02
President Donald Trump revealed that sales of Venezuela’s oil, which began after the ousting of former President Nicolás Maduro, have generated over $13 billion:
Venezuela's oil industry is rebounding, with production climbing from about 820,000 bpd in January to 1.23 million bpd in June:
Trump stated that this revenue has effectively “paid for that war many times over.” However, critics point out that only $386 million in official disaster aid has been transferred despite devastating earthquakes hitting the country:
The Venezuelan oil industry continues to expand, and the ways it sells oil into international markets have fundamentally changed: