ԱՄՆ-ի կողմից Վենեսուելայի նավթի վաճառքը հասել է 13 միլիարդ դոլարի՝ Թրամփի իշխանության անցնելուց ի վեր
Լուրեր | 2026/07/29 00:02
Վենեսուելայի նավթարդյունաբերությունը վերականգնվում է
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Վենեսուելայի նավթի վաճառքը, որը սկսվել է նախկին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի իշխանությունից հետո, հասել է 13 միլիարդ դոլարի:
Վենեսուելայի նավթարդյունաբերությունը վերականգնվում է, և արտադրությունը հունվար ամսվա 820,000 բարելից հասել է հունիսին 1.23 միլիոն բարելի:
Թրամփը նշել է, որ այս եկամուտը «մի քանի անգամ վճարել է այդ պատերազմը»: Սակայն, քննադատները նշում են, որ երկրում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի պայմաններում միայն 386 միլիոն դոլար է փոխանցվել պաշտոնական օգնության:
Վենեսուելայի նավթարդյունաբերությունը շարունակաբար աճում է, և միջազգային շուկաներում նավթի վաճառքի ձևերը փոխվել են:

Президент США Дональд Трамп сообщил, что продажи нефти Венесуэлы, начавшиеся после свержения бывшего президента Николаса Мадуро, достигли 13 миллиардов долларов:
Нефтяная промышленность Венесуэлы восстанавливается, и производство выросло с 820,000 баррелей в январе до 1.23 миллиона баррелей в июне:
Трамп отметил, что эти доходы «несколько раз оплатили эту войну». Однако критики указывают на то, что в условиях разрушительных землетрясений в стране было передано всего 386 миллионов долларов официальной помощи:
Нефтяная промышленность Венесуэлы продолжает расти, и способы продажи нефти на международных рынках изменились: