ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի շուկայական տնտեսության կարգավիճակի տրամադրման հարցը քննարկվել է էկոնոմիկայի նախարարությունում
Լուրեր | 2026/07/24 04:02
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը զարգանում է
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին ընդունել է ԱՄՆ-ի Հայաստանում ժամանակավոր հավատարմատար Դևիդ Ալլենին և ԱՄՆ-ի դեսպանության տնտեսության և առևտրի բաժնի ղեկավար Էդվարդ Այկլերին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի համար ԱՄՆ-ի կողմից շուկայական տնտեսության կարգավիճակի տրամադրման գործընթացին առնչվող հարցեր:
Պապոյանը վստահություն է հայտնել, որ գոյություն ունեցող արդյունավետ համագործակցությունը կնպաստի այս գործընթացի շարունակական առաջընթացին և երկկողմ տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացմանը:
Ինչպես նշվում է էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում, կողմերը հաստատել են, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը արագ զարգանում է, և վերջին ժամանակներում արձանագրվել է դրական առաջընթաց:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը աճել է 28.2%-ով և կազմել $198.7 միլիոն: Այդ թվում՝ արտահանումը կազմել է $15.8 միլիոն, ինչը 33%-ով նվազել է, իսկ ներմուծումը 39.2%-ով աճել է՝ հասնելով $182.8 միլիոնի:

Discussion on Granting Armenia Market Economy Status by the USA Held at the Ministry of Economy
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, met on July 23 with the Chargé d'Affaires of the USA in Armenia, David Allen, and the head of the economic and trade department of the US embassy, Edward Eikler. During the meeting, the parties discussed issues related to the process of granting Armenia market economy status by the United States.
Papoyan expressed confidence that the existing effective cooperation would contribute to the consistent advancement of this process and further development of the bilateral economic agenda of mutual interest.
According to the press service of the Ministry of Economy, the interlocutors confirmed during the discussions that economic cooperation between Armenia and the USA is developing dynamically, noting the positive progress achieved recently.
It is noteworthy that according to the RA Statistical Committee, the foreign trade turnover between Armenia and the USA increased by 28.2% in January-May 2026, amounting to $198.7 million. Exports amounted to $15.8 million, a decrease of 33% year-on-year, against an increase in imports of 39.2% to $182.8 million.