ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի շուկայական տնտեսության կարգավիճակի տրամադրման հարցը քննարկվել է էկոնոմիկայի նախարարությունում
Լուրեր | 2026/07/24 04:02
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը զարգանում է
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին ընդունել է ԱՄՆ-ի Հայաստանում ժամանակավոր հավատարմատար Դևիդ Ալլենին և ԱՄՆ-ի դեսպանության տնտեսության և առևտրի բաժնի ղեկավար Էդվարդ Այկլերին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի համար ԱՄՆ-ի կողմից շուկայական տնտեսության կարգավիճակի տրամադրման գործընթացին առնչվող հարցեր:
Պապոյանը վստահություն է հայտնել, որ գոյություն ունեցող արդյունավետ համագործակցությունը կնպաստի այս գործընթացի շարունակական առաջընթացին և երկկողմ տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացմանը:
Ինչպես նշվում է էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում, կողմերը հաստատել են, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը արագ զարգանում է, և վերջին ժամանակներում արձանագրվել է դրական առաջընթաց:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև արտաքին առևտրի շրջանառությունը աճել է 28.2%-ով և կազմել $198.7 միլիոն: Այդ թվում՝ արտահանումը կազմել է $15.8 միլիոն, ինչը 33%-ով նվազել է, իսկ ներմուծումը 39.2%-ով աճել է՝ հասնելով $182.8 միլիոնի:

Министр экономики Армении Геворг Папоян 23 июля принял временного поверенного в делах США в Армении Дэвида Аллена и руководителя отдела экономики и торговли посольства США Эдварда Айклера. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с процессом предоставления Армении Соединенными Штатами статуса страны с рыночной экономикой.
Папоян выразил уверенность, что сложившееся эффективное сотрудничество будет способствовать последовательному продвижению данного процесса и дальнейшему развитию двусторонней экономической повестки, представляющей взаимный интерес.
Согласно сообщению пресс-службы Минэкономики, собеседники подтвердили во время обсуждений, что экономическое сотрудничество между Арменией и США динамично развивается, отметив позитивный прогресс, достигнутый за последнее время.
Отметим, что по данным Статкомитета РА, внешнеторговый оборот между Арменией и США в январе-мае 2026 года вырос на 28,2%, составив $198,7 млн. При этом, экспорт составил $15,8 млн., со спадом за год на 33%, на фоне роста импорта на 39,2% до $182,8 млн.