Կրիպտո շաբաթը առաջ ներկայացնում է այն ամենը, ինչ սպասվում է կրիպտոարժույթների և բլոկչեյնի աշխարհում, ինչպես նաև հիմնական մակրո տնտեսական իրադարձությունները, որոնք կազդեն թվային ակտիվների շուկաների վրա:
ԱՄՆ-ի գնաճի տվյալները և ֆինանսական հատվածի եկամուտները սպասվում են, որ կուղղեն կրիպտո շուկաները առաջիկա շաբաթում, իսկ ներդրողները սպասում են նոր ազդակների տոկոսադրույքների, տնտեսական աճի և ռիսկային apetիտների վերաբերյալ:
Հունիսի սպառողական գների ինդեքսը կհրապարակվի երեքշաբթի, իսկ արտադրողի գների տվյալները՝ չորեքշաբթի, ինչը շուկաներին երկու հնարավորություն կտա քննարկելու ԱՄՆ Դաշնային պահուստի տոկոսադրույքների քաղաքականությունը:
Markus Levin-ը, XYO-ի համահիմնադիր, ասել է, որ ավելի մեղմ CPI և PPI ցուցանիշները կարող են ուժեղացնել ավելի հեշտ դրամավարկային քաղաքականության օգտին, ինչը պատմականորեն աջակցել է բիթքոյնին և ավելի լայն կրիպտո շուկային: Սակայն, ավելի ուժեղ գնաճի ցուցանիշը կարող է երկարաձգել տոկոսադրույքների կրճատման սպասումները և հնարավոր է, որ բիթքոյնը իջնի 60,000 դոլարից ցածր:
«Ներդրողները նաև հետևելու են ԱՄՆ-ի խոշոր բանկերի եկամուտներին, այդ թվում՝ JPMorgan, Citigroup և Wells Fargo, քանի որ դրանց արդյունքները հաճախ տրամադրում են ԱՄՆ տնտեսության առողջության ամենաառաջատար պատկերները»,- ասել է Levin-ը:
«Հզոր վարկերի պահանջը, առողջ սպառողական ծախսերն ու կայուն վարկային որակը կուժեղացնեն այն կարծիքը, որ տնտեսական աճը շարունակում է մնալ կայուն, աջակցելով ավելի լայն ռիսկային apetիտին»:
ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունների նոր լարվածությունը և Հորմուզի նեղուցի շուրջ խափանումների ռիսկը նույնպես հավանաբար ազդելու են իրադարձությունների վրա, ավելացնելով ավելի մեծ տատանումներ նավթի գների և այլ ռիսկային շուկաների մեջ:
Ինչպես դիտարկել
- Կրիպտո
- Հուլիսի 13: Ethereum-ի մշակողները վերանայելու են Glamsterdam թարմացման փորձարկման առաջընթացը:
- Հուլիսի 14: Jito-ն նախատեսում է հասանելի դարձնել ինքնակառավարման Solana առևտրային ծրագիրը՝ JTX, վաղ օգտվողների համար:
- Մակրո
- Հուլիսի 14, 08:30: ԱՄՆ-ի հիմնական գնաճի ցուցանիշը MoM հունիսին՝ կանխատեսում 0.2% (նախկին 0.3%)
- Հուլիսի 14, 08:30: ԱՄՆ-ի հիմնական սպառողական գների ինդեքսը YoY հունիսին՝ կանխատեսում 2.9% (նախկին 2.9%); MoM՝ կանխատեսում 0.3% (նախկին 0.2%)
- Հուլիսի 14, 08:30: ԱՄՆ-ի սպառողական գների ինդեքսը YoY հունիսին (նախկին 4.2%); MoM՝ կանխատեսում -0.1% (նախկին 0.5%)
- Հուլիսի 14, 10:00: ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստի նախագահ Warsh-ը ներկայացնում է դրամավարկային քաղաքականության մասին եռամսյա հաշվետվությունը Կոնգրեսին:
- Հուլիսի 14, 22:00: Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշը YoY Q2-ի համար՝ կանխատեսում 4.4% (նախկին 5%)
- Հուլիսի 15, 08:45: ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստի Williams-ի ելույթը՝ «Շուկայի հեղուկության և գործառնական ապագան» թեմայով
- Հուլիսի 15, 09:45: Կանադայի կենտրոնական բանկի տոկոսադրույքի որոշումը (նախկին 2.25%)
- Հուլիսի 16, 08:30: ԱՄՆ-ի առաջին գործազրկության պահանջները՝ հուլիսի 11-ին ավարտված ժամանակահատվածի համար (նախկին 215K)
- Հուլիսի 17, 05:00: Եվրագոտու սպառողական գների ինդեքսը YoY հունիսին՝ կանխատեսում 2.8% (նախկին 3.2%)
- Հուլիսի 17, 10:00: ԱՄՆ-ի Michigan-ի սպառողական տրամադրության նախնական ցուցանիշը հուլիսի համար (նախկին 49.5)
- Եկամուտներ
- Հուլիսի 15: BlackRock (BLK), նախաշեմ, $12.55
Token իրադարձություններ
- Կառավարման քվեներ և զանգեր
- Aave DAO-ն քվեարկում է ընդունել ստանդարտացված տեխնիկական ակտիվների ցուցակման շրջանակ, որպեսզի ապահովի ակտիվների համար համահունչ, թափանցիկ անվտանգության հիմունքներ Aave V3, V4 և Horizon-ի շրջանակներում: Քվեարկությունը ավարտվում է հուլիսի 13-ին:
- Ssv.network DAO-ն քվեարկում է նվազեցնել հատակային գինը իր խթանված հիմնական ցանցի ծրագրի (IMP) համար $10-ից $8-ի:
- Threshold Network DAO-ն քվեարկում է վերակազմել իր կոմիտեն, բաժանել բազմակի ստորագրությունների պարտականությունները և վերացնել մասնակցի փոխհատուցումը՝ $649,000 խնայելու համար:
- Cratos DAO-ն քվեարկում է երկարաձգել գործող բջջային հավելվածի նշանների պարգևների ստանդարտ ժամկետի վերջնաժամկետը հուլիսի 31-ից օգոստոսի 31:
- ENS DAO-ն քվեարկում է հատկացրել $1.69 միլիոն SPP3 ենթակառուցվածքի խմբին ֆինանսավորելու և ընտրության կոմիտեին փոխհատուցելու համար:
- Arbitrum DAO-ն քվեարկում է միավորել անդամներին վերահսկողության և թափանցիկության կոմիտեում (OAT):
- Բացահայտումներ
- Հուլիսի 15: Connex (CONX) բացահայտելու է իր շրջանառվող մատակարարության 1.45%-ը՝ $28.67 միլիոն արժողությամբ:
- Հուլիսի 16: Arbitrum (ARB) բացահայտելու է իր շրջանառվող մատակարարության 1.46%-ը՝ $8.62 միլիոն արժողությամբ:
- Հուլիսի 17: DeBridge (DBR) բացահայտելու է իր շրջանառվող մատակարարության 11.43%-ը՝ $10.13 միլիոն արժողությամբ:

News | 2026/07/13 20:03
Crypto Week Ahead is a comprehensive list of what's coming up in the world of cryptocurrencies and blockchain, as well as the major macroeconomic events that will influence digital asset markets.
U.S. inflation data and financial-sector earnings are set to steer crypto markets in the week ahead, with investors looking for fresh signals on interest rates, economic growth, and risk appetite.
June’s consumer price index lands Tuesday, followed by producer prices on Wednesday, giving markets two opportunities to consider the Federal Reserve’s interest-rate policy path.
Markus Levin, co-founder of XYO, told CoinDesk that softer CPI and PPI readings could strengthen the case for easier monetary policy, which has historically supported bitcoin and the broader crypto market. A stronger-than-expected inflation print, however, could push out rate-cut expectations and potentially send bitcoin below $60,000, he said.
“Investors will also be watching earnings from major U.S. banks, including JPMorgan, Citigroup, and Wells Fargo, as their results often provide one of the clearest snapshots of the health of the U.S. economy,” Levin said.
“Strong loan demand, healthy consumer spending, and stable credit quality would reinforce the view that economic growth remains resilient, supporting broader risk appetite.”
Renewed U.S.-Iran tensions and the risk of disruption around the Strait of Hormuz are also likely to influence events, injecting further volatility through oil prices and other risk markets.
What to Watch
• Crypto
• July 13: Ethereum developers to review progress on testing the planned Glamsterdam upgrade.
• July 14: Jito’s expected to make self-custody Solana trading app, JTX, accessible for early users.
• Macro
• July 14, 08:30 a.m.: U.S. Core Inflation Rate MoM for June est. 0.2% (Prev. 0.3%)
• July 14, 08:30 a.m.: U.S. Core Consumer Price Index YoY for June est. 2.9% (Prev. 2.9%); MoM est. 0.3% (Prev. 0.2%)
• July 14, 08:30 a.m.: U.S. Consumer Price Index YoY for June (Prev. 4.2%); MoM est. -0.1% (Prev. 0.5%)
• July 14, 10:00 a.m.: U.S. Fed Chair Warsh presents semiannual monetary policy report to Congress.
• July 14, 10:00 p.m.: China GDP Growth Rate YoY for Q2 est. 4.4% (Prev. 5%)
• July 15, 8:45 a.m.: U.S. Fed Williams speech titled “The Future of Market Liquidity and Functioning”
• July 15, 9:45 a.m.: Bank of Canada Interest Rate Decision (Prev. 2.25%)
• July 16, 08:30 a.m.: U.S. Initial Jobless Claims for period ending July 11 (Prev. 215K)
• July 17, 5:00 a.m.: Eurozone Consumer Price Index YoY Final for June est. 2.8% (Prev. 3.2%)
• July 17, 10:00 a.m.: U.S. Michigan Consumer Sentiment Prel for July (Prev. 49.5)
• Earnings
• July 15: BlackRock (BLK), pre-market, $12.55
Token Events
• Governance Votes & Calls
• Aave DAO is voting to adopt a standardized technical asset listing framework to ensure consistent, transparent safety baselines for assets across Aave V3, V4 and Horizon. Voting ends on July 13.
• Ssv.network DAO is voting to reduce the floor price for its incentivized mainnet program (IMP) rewards from $10 to $8 per SSV. Voting ends on July 14.
• Threshold Network DAO is voting to reorganize its committee, split multisig responsibilities, and eliminate contributor compensation to save $649,000. Voting ends on July 15.
• Cratos DAO is voting to extend the current mobile app token reward standard deadline from July 31 to Aug. 31, delaying the planned halving until Sept. 1 to help sustain user acquisition. Voting ends on July 16.
• ENS DAO is voting to allocate $1.69 million to fund the SPP3 infrastructure cohort and compensate the selection committee. Voting ends on July 16.
• Arbitrum DAO is voting on the election of members for the Oversight and Transparency Committee (OAT). Delegates can freely allocate their voting power among the 13 eligible candidates using a weighted voting system. Voting ends on July 17.
• Unlocks
• July 15: Connex (CONX) to unlock 1.45% of its circulating supply worth $28.67 million.
• July 16: Arbitrum (ARB) to unlock 1.46% of its circulating supply worth $8.62 million.
• July 17: DeBridge (DBR) to unlock 11.43% of its circulating supply worth $10.13 million.
• Token Launches
• July 13 - Credible (CRED) community sale opens on MetaDAO. The raise targets $2 million in community demand.