ԱՄՆ-ի՝ չիպերի արտադրության տեղայնացման պահանջները հարվածել են TSMC-ի շահութաբերությանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ճնշումը՝ առաջատար կիսահաղորդիչների արտադրությունը ամերիկյան տարածք տեղափոխելու նպատակով, հանգեցնում է ծախսերի աճի և աշխարհի խոշորագույն չիպարտադրող TSMC-ի շահութաբերության նվազմանը: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Երկրորդ եռամսյակում TSMC-ի շահույթն աճել է 77.4%-ով, իսկ համախառն շահութաբերության մարժան կազմել է 67.7%։ Սակայն ընկերության ֆինանսական տնօրեն Ուենդել Հուանգը նշել է, որ արտասահմանյան ընդլայնումը բացասաբար է անդրադառնում ֆինանսական ցուցանիշների վրա։ Ակնկալվում է, որ առաջիկա մի քանի տարիներին նոր գործարանների գործարկման հետևանքով համախառն մարժայի նվազումը կկազմի 2-4%:
Morningstar-ի փորձագետները նշում են, որ ԱՄՆ-ում չիպերի արտադրությունը 20-50%-ով ավելի թանկ կարժենա, քան Թայվանում:
«Աճած ծախսերի զգալի մասը ստիպված կլինեն իրենց վրա վերցնել հաճախորդները», – հավելել են Gartner-ում՝ մատնանշելով TSMC-ի գերիշխող դիրքը շուկայում:
2025 թվականին իշխանության վերադառնալուց հետո Դոնալդ Թրամփը բազմիցս սպառնացել է մաքսատուրքեր սահմանել այն ընկերություններին, որոնք իրենց պրոդուկտը չեն արտադրում ԱՄՆ-ում: Այս ֆոնին TSMC-ն հայտարարել է երկրում զարգացման համար 200 մլրդ դոլար հատկացնելու մասին, այդ թվում՝ առաջատար կիսահաղորդիչների արտադրության և փաթեթավորման ձեռնարկություններում վերջերս 100 մլրդ դոլարի ներդրման մասին:
Սպիտակ տան ներկայացուցիչներն ընդգծում են, որ կորպորացիաների կողմից կատարված տրիլիոնավոր դոլարների ներդրումներն ԱՄՆ-ի նոր առևտրատնտեսական քաղաքականության անմիջական արդյունքն են:

Требования США по локализации производства чипов ударили по прибыльности TSMC
Давление президента США Дональда Трампа на перенос производства ведущих полупроводников на американскую территорию приводит к росту затрат и снижению прибыльности крупнейшего в мире производителя чипов TSMC. Об этом сообщает CNBC.
Во втором квартале прибыль TSMC выросла на 77,4%, а валовая маржа составила 67,7%. Однако финансовый директор компании Уэндел Хуанг отметил, что зарубежная экспансия негативно сказывается на финансовых показателях. Ожидается, что в ближайшие несколько лет запуск новых заводов приведет к снижению валовой маржи на 2-4%.
Эксперты Morningstar отмечают, что производство чипов в США будет на 20-50% дороже, чем на Тайване.
«Значительная часть увеличившихся затрат придется взять на себя клиентам», - добавили в Gartner, указывая на доминирующее положение TSMC на рынке.
После возвращения к власти в 2025 году Дональд Трамп многократно угрожал ввести пошлины на компании, которые не производят свою продукцию в США. На этом фоне TSMC объявила о выделении 200 миллиардов долларов на развитие в стране, включая недавние инвестиции в 100 миллиардов долларов в производство и упаковку ведущих полупроводников.
Представители Белого дома подчеркивают, что триллионы долларов инвестиций от корпораций являются прямым результатом новой торгово-экономической политики США.