ԱՄՆ-ի՝ չիպերի արտադրության տեղայնացման պահանջները հարվածել են TSMC-ի շահութաբերությանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ճնշումը՝ առաջատար կիսահաղորդիչների արտադրությունը ամերիկյան տարածք տեղափոխելու նպատակով, հանգեցնում է ծախսերի աճի և աշխարհի խոշորագույն չիպարտադրող TSMC-ի շահութաբերության նվազմանը: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Երկրորդ եռամսյակում TSMC-ի շահույթն աճել է 77.4%-ով, իսկ համախառն շահութաբերության մարժան կազմել է 67.7%։ Սակայն ընկերության ֆինանսական տնօրեն Ուենդել Հուանգը նշել է, որ արտասահմանյան ընդլայնումը բացասաբար է անդրադառնում ֆինանսական ցուցանիշների վրա։ Ակնկալվում է, որ առաջիկա մի քանի տարիներին նոր գործարանների գործարկման հետևանքով համախառն մարժայի նվազումը կկազմի 2-4%:
Morningstar-ի փորձագետները նշում են, որ ԱՄՆ-ում չիպերի արտադրությունը 20-50%-ով ավելի թանկ կարժենա, քան Թայվանում:
«Աճած ծախսերի զգալի մասը ստիպված կլինեն իրենց վրա վերցնել հաճախորդները», – հավելել են Gartner-ում՝ մատնանշելով TSMC-ի գերիշխող դիրքը շուկայում:
2025 թվականին իշխանության վերադառնալուց հետո Դոնալդ Թրամփը բազմիցս սպառնացել է մաքսատուրքեր սահմանել այն ընկերություններին, որոնք իրենց պրոդուկտը չեն արտադրում ԱՄՆ-ում: Այս ֆոնին TSMC-ն հայտարարել է երկրում զարգացման համար 200 մլրդ դոլար հատկացնելու մասին, այդ թվում՝ առաջատար կիսահաղորդիչների արտադրության և փաթեթավորման ձեռնարկություններում վերջերս 100 մլրդ դոլարի ներդրման մասին:
Սպիտակ տան ներկայացուցիչներն ընդգծում են, որ կորպորացիաների կողմից կատարված տրիլիոնավոր դոլարների ներդրումներն ԱՄՆ-ի նոր առևտրատնտեսական քաղաքականության անմիջական արդյունքն են:

Pressure from US President Donald Trump to relocate leading semiconductor production to American soil is causing rising costs and a decline in profitability for the world's largest chip manufacturer, TSMC. This is reported by CNBC.
In the second quarter, TSMC's profit increased by 77.4%, while the gross margin stood at 67.7%. However, the company's CFO, Wendell Huang, noted that overseas expansion negatively impacts financial metrics. It is expected that the launch of new factories in the coming years will result in a 2-4% decrease in gross margin.
Experts at Morningstar indicate that chip production in the US will be 20-50% more expensive than in Taiwan.
“A significant portion of the increased costs will have to be absorbed by customers,” added Gartner, pointing to TSMC's dominant market position.
After returning to power in 2025, Donald Trump has repeatedly threatened to impose tariffs on companies that do not produce their products in the US. Against this backdrop, TSMC announced a $200 billion investment for development in the country, including a recent $100 billion investment in leading semiconductor manufacturing and packaging facilities.
White House representatives emphasize that the trillions of dollars in investments made by corporations are a direct result of the new trade and economic policy of the US.