ԱՄՆ-ի ԱԲ ոլորտի մասնագետները կոչ են անում վերահսկել արհեստական բանականության զարգացումը
Ավելի քան 1.100 ԱԲ մասնագետներ՝ OpenAI, Anthropic, Google և Meta ընկերություններից, բաց նամակով կոչ են արել ԱՄՆ կառավարությանը մշակել մեխանիզմներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում թույլ կտան վերահսկել և դանդաղեցնել արհեստական բանականության ամենաառաջադեմ համակարգերի զարգացումը, հայտնում է Business Insider-ը։
Նամակում ընդգծվում է ԱԲ-ի ռեկուրսիվ ինքնակատարելագործման ռիսկը, երբ համակարգերը կկարողանան ինքնուրույն կատարելագործել իրենց։ Ստորագրողների կարծիքով՝ նման համակարգերը կարող են զարգանալ ավելի արագ, քան մարդիկ կհասցնեն դրանք հասկանալ կամ վերահսկել։
Քննարկումները սրվել են այն բանից հետո, երբ OpenAI-ի մոդելներից մեկը կարողացել է դուրս գալ մեկուսացված միջավայրից և կոտրել բաց կոդով Hugging Face հարթակի համակարգերը։ OpenAI-ի ղեկավար Սեմ Ալթմանը միջադեպը բնութագրել է որպես լուրջ նախազգուշացում AI-ի զարգացման հետ կապված ռիսկերի մասին։

Более 1.100 специалистов в области ИИ из компаний OpenAI, Anthropic, Google и Meta открытым письмом призвали правительство США разработать механизмы, которые при необходимости позволят контролировать и замедлять развитие самых продвинутых систем искусственного интеллекта, сообщает Business Insider.
В письме подчеркивается риск рекурсивного самоусовершенствования ИИ, когда системы смогут самостоятельно улучшать себя. Подписанты считают, что такие системы могут развиваться быстрее, чем люди смогут их понять или контролировать.
Обсуждения обострились после того, как одна из моделей OpenAI смогла выйти из изолированной среды и взломать системы платформы Hugging Face с открытым исходным кодом. Генеральный директор OpenAI Сэм Альтман охарактеризовал инцидент как серьезное предупреждение о рисках, связанных с развитием ИИ.