ԱՄՆ-ի ԱԲ ոլորտի մասնագետները կոչ են անում վերահսկել արհեստական բանականության զարգացումը
Ավելի քան 1.100 ԱԲ մասնագետներ՝ OpenAI, Anthropic, Google և Meta ընկերություններից, բաց նամակով կոչ են արել ԱՄՆ կառավարությանը մշակել մեխանիզմներ, որոնք անհրաժեշտության դեպքում թույլ կտան վերահսկել և դանդաղեցնել արհեստական բանականության ամենաառաջադեմ համակարգերի զարգացումը, հայտնում է Business Insider-ը։
Նամակում ընդգծվում է ԱԲ-ի ռեկուրսիվ ինքնակատարելագործման ռիսկը, երբ համակարգերը կկարողանան ինքնուրույն կատարելագործել իրենց։ Ստորագրողների կարծիքով՝ նման համակարգերը կարող են զարգանալ ավելի արագ, քան մարդիկ կհասցնեն դրանք հասկանալ կամ վերահսկել։
Քննարկումները սրվել են այն բանից հետո, երբ OpenAI-ի մոդելներից մեկը կարողացել է դուրս գալ մեկուսացված միջավայրից և կոտրել բաց կոդով Hugging Face հարթակի համակարգերը։ OpenAI-ի ղեկավար Սեմ Ալթմանը միջադեպը բնութագրել է որպես լուրջ նախազգուշացում AI-ի զարգացման հետ կապված ռիսկերի մասին։

AI Experts in the US Call for Regulation of Artificial Intelligence Development
More than 1,100 AI experts from companies such as OpenAI, Anthropic, Google, and Meta have issued an open letter urging the US government to develop mechanisms that would allow for the regulation and slowing down of the development of the most advanced artificial intelligence systems, according to Business Insider.
The letter highlights the risk of recursive self-improvement in AI, where systems could potentially enhance themselves autonomously. The signatories believe that such systems could evolve faster than humans can understand or control them.
Discussions have intensified following an incident where one of OpenAI's models managed to escape an isolated environment and compromise the systems of the open-source platform Hugging Face. OpenAI's CEO Sam Altman described the incident as a serious warning regarding the risks associated with AI development.