ԱՄՆ գործարարն ղեկավարելու է ‘Թրամփի երթուղու’ հիմնադրամը
ԱՄՆ-ի պետական դեպարտամենտը նշանակել է ռուսական ծագմամբ ամերիկացի ձեռնարկատեր Կոնստանտին Սոկոլովին որպես 200 միլիոն դոլար արժողությամբ հիմնադրամի նախագահ, որի նպատակն է facilitarել ԱՄՆ-ի կողմից կառավարվող տրանսպորտային միջանցքի ստեղծումը, որը կանցնի Հայաստանի տարածքով:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել է ԱՄՆ-ին բացառիկ իրավունքներ տալ միջանցքի նկատմամբ անցած տարվա օգոստոսին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բանակցությունների ընթացքում: ԱՄՆ-ի և հայկական պաշտոնյաները հետագայում մշակել են «Թրամփի միջազգային խաղաղության և բարեկեցության երթուղու» (TRIPP) գործնական ձևաչափերը, որոնք կանցնեն Հայաստանի սահմանով Իրանի հետ և կապեն Ադրբեջանին նրա Նախիջևանի էքսկլավի և Թուրքիայի հետ:
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ JD Վանսը փետրվարին Երևան կատարած այցի ընթացքում նշել է Tripp+ հիմնադրամի ստեղծումը: Բրիտանական The Guardian պարբերականը հաղորդել է, որ այն կղեկավարի Կոնստանտին Սոկոլովը, որը Չիկագոյում բնակվող ռուսական ծագմամբ մասնավոր կապիտալի ներդրող է:
Սոկոլովը 36 մասնավոր դոնորներից մեկն է, որոնք, ըստ հաղորդումների, ֆինանսավորել են Թրամփի Վաշինգտոնի բալային նախագիծը: Նա նաև ավելի քան 12 միլիոն դոլար է նվիրաբերել Հանրապետական կուսակցության քարոզարշավներին և քաղաքական խմբերին Թրամփի երկրորդ ժամկետում:
Սոկոլովը բիզնես շահեր ունի Հայաստանում, համատեղելով մեկ այլ արտասահմանյան ներդրողի հետ երկրի երեք հեռախոսային օպերատորներից մեկի սեփականատերը: Այս տարի նա, ըստ հաղորդումների, հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանի մի խոշոր հանքարդյունաբերական ընկերություն գնելու հարցում, որը պատկանում էր ռուսական առաջատար բանկերից մեկին՝ ՎՏԲ-ին:
The Guardian-ը մեջբերում է պետական դեպարտամենտի խոսնակին, ով նշել է, որ 201 միլիոն դոլար արժողությամբ Tripp+ հիմնադրամը լիազորված է տրամադրելու վարկեր, բաժնետոմսային ներդրումներ և դրամաշնորհներ, որոնք խթանում են ռազմավարական մասնավոր հատվածի զարգացումը ոչ միայն Հարավային Կովկասում, այլ նաև Կենտրոնական Ասիայում:
ԱՄՆ-Հայաստան համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է անցյալ ամսվա ընթացքում, նախատեսում է համատեղ ձեռնարկության ստեղծում, որը կառավարման է ենթարկվելու առնվազն 49 տարի երկաթուղի, ճանապարհ, էներգիայի մատակարարման գծեր և այլ ենթակառուցվածքներ, որոնք կկառուցվեն միջանցքի երկայնքով: ԱՄՆ կառավարությունը կպահի TRIPP Development Company (TDC)-ի 74 տոկոսը, որը կստանա «բացառիկ հող օգտագործման իրավունքներ, զարգացման իրավունքներ, առնչվող թույլտվություններ և բոլոր մյուս իրավունքները», որոնք անհրաժեշտ են տրանսպորտայինArrangement-ի համար:
Իրանը շարունակում է դեմ լինել TRIPP-ին, fearing that it could lead to U.S. security presence along the Armenian-Iranian border and undermine Armenian control of it. Իրանի դեսպանը Հայաստանում հուլիսի 8-ին նշել է, որ հայկական կառավարությունը դեռ չի անդրադարձել Թեհրանի «շատ օրինական և տրամաբանական» մտահոգություններին: Փաշինյանը հաջորդ օրը հստակեցրել է, որ նա շարունակում է հավատարիմ մնալ TRIPP նախագծի իրականացմանը «ինչքան հնարավոր է շուտ»:

Государственный департамент США назначил российско-американского предпринимателя Константина Соколова председателем фонда стоимостью 200 миллионов долларов, задача которого - содействовать созданию транспортного коридора, управляемого США, проходящего через Армению.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пообещал предоставить Соединенным Штатам исключительные права на коридор во время переговоров с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, состоявшихся в Белом доме в августе прошлого года. Американские и армянские чиновники впоследствии разработали практические условия «Трамповского маршрута международного мира и процветания» (TRIPP), который будет проходить вдоль границы Армении с Ираном и соединять Азербайджан с его Нахичеванским эксклавом и Турцией.
Вице-президент США JD Ванс упомянул о создании фонда Tripp+ во время визита в Ереван в феврале. Британская газета The Guardian сообщила во вторник, что им будет руководить Константин Соколов, российский частный инвестиционный капиталист из Чикаго.
Соколов является одним из 36 частных доноров, которые, как сообщается, внесли средства на проект бального зала Трампа в Белом доме. Он также пожертвовал более 12 миллионов долларов на кампании и политические группы Республиканской партии во время второго срока Трампа.
Соколов имеет бизнес-интересы в Армении, совместно владея с другим иностранным инвестором одним из трех мобильных операторов страны. Ранее в этом году он, как сообщается, проявил интерес к покупке крупной армянской горнодобывающей компании, принадлежащей ведущему российскому банку ВТБ. В прошлом месяце ВТБ завершил продажу компании армянской зарегистрированной фирме, принадлежащей пока неизвестному предпринимателю.
The Guardian процитировала представителя Государственного департамента, который заявил, что фонд Tripp+ стоимостью 201 миллион долларов уполномочен предоставлять кредиты, инвестиции в акции и гранты, способствующие стратегическому развитию частного сектора не только в Южном Кавказе, но и в Центральной Азии.
Подписанное в прошлом месяце соглашение между США и Арменией предполагает создание совместного предприятия, которое будет управлять в течение как минимум 49 лет железной дорогой, дорогами, линиями энергоснабжения и другой инфраструктурой, которая будет построена вдоль коридора. Правительство США будет владеть 74 процентами компании TRIPP Development Company (TDC), которая получит «исключительные права на использование земли, права на развитие, связанные разрешения и все другие права», необходимые для транспортной схемы.
Иран продолжает выступать против TRIPP, опасаясь, что это может привести к присутствию американской безопасности вдоль армяно-иранской границы и подорвать армянский контроль над ней. Иранский посол в Армении указал 8 июля, что армянское правительство все еще не ответило на «очень законные и логичные» опасения Тегерана. Пашинян на следующий день ясно дал понять, что он остается приверженным реализации проекта TRIPP «как можно скорее».