ԱՄՆ գործարարն ղեկավարելու է ‘Թրամփի երթուղու’ հիմնադրամը
ԱՄՆ-ի պետական դեպարտամենտը նշանակել է ռուսական ծագմամբ ամերիկացի ձեռնարկատեր Կոնստանտին Սոկոլովին որպես 200 միլիոն դոլար արժողությամբ հիմնադրամի նախագահ, որի նպատակն է facilitarել ԱՄՆ-ի կողմից կառավարվող տրանսպորտային միջանցքի ստեղծումը, որը կանցնի Հայաստանի տարածքով:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել է ԱՄՆ-ին բացառիկ իրավունքներ տալ միջանցքի նկատմամբ անցած տարվա օգոստոսին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բանակցությունների ընթացքում: ԱՄՆ-ի և հայկական պաշտոնյաները հետագայում մշակել են «Թրամփի միջազգային խաղաղության և բարեկեցության երթուղու» (TRIPP) գործնական ձևաչափերը, որոնք կանցնեն Հայաստանի սահմանով Իրանի հետ և կապեն Ադրբեջանին նրա Նախիջևանի էքսկլավի և Թուրքիայի հետ:
ԱՄՆ-ի փոխնախագահ JD Վանսը փետրվարին Երևան կատարած այցի ընթացքում նշել է Tripp+ հիմնադրամի ստեղծումը: Բրիտանական The Guardian պարբերականը հաղորդել է, որ այն կղեկավարի Կոնստանտին Սոկոլովը, որը Չիկագոյում բնակվող ռուսական ծագմամբ մասնավոր կապիտալի ներդրող է:
Սոկոլովը 36 մասնավոր դոնորներից մեկն է, որոնք, ըստ հաղորդումների, ֆինանսավորել են Թրամփի Վաշինգտոնի բալային նախագիծը: Նա նաև ավելի քան 12 միլիոն դոլար է նվիրաբերել Հանրապետական կուսակցության քարոզարշավներին և քաղաքական խմբերին Թրամփի երկրորդ ժամկետում:
Սոկոլովը բիզնես շահեր ունի Հայաստանում, համատեղելով մեկ այլ արտասահմանյան ներդրողի հետ երկրի երեք հեռախոսային օպերատորներից մեկի սեփականատերը: Այս տարի նա, ըստ հաղորդումների, հետաքրքրություն է ցուցաբերել Հայաստանի մի խոշոր հանքարդյունաբերական ընկերություն գնելու հարցում, որը պատկանում էր ռուսական առաջատար բանկերից մեկին՝ ՎՏԲ-ին:
The Guardian-ը մեջբերում է պետական դեպարտամենտի խոսնակին, ով նշել է, որ 201 միլիոն դոլար արժողությամբ Tripp+ հիմնադրամը լիազորված է տրամադրելու վարկեր, բաժնետոմսային ներդրումներ և դրամաշնորհներ, որոնք խթանում են ռազմավարական մասնավոր հատվածի զարգացումը ոչ միայն Հարավային Կովկասում, այլ նաև Կենտրոնական Ասիայում:
ԱՄՆ-Հայաստան համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է անցյալ ամսվա ընթացքում, նախատեսում է համատեղ ձեռնարկության ստեղծում, որը կառավարման է ենթարկվելու առնվազն 49 տարի երկաթուղի, ճանապարհ, էներգիայի մատակարարման գծեր և այլ ենթակառուցվածքներ, որոնք կկառուցվեն միջանցքի երկայնքով: ԱՄՆ կառավարությունը կպահի TRIPP Development Company (TDC)-ի 74 տոկոսը, որը կստանա «բացառիկ հող օգտագործման իրավունքներ, զարգացման իրավունքներ, առնչվող թույլտվություններ և բոլոր մյուս իրավունքները», որոնք անհրաժեշտ են տրանսպորտայինArrangement-ի համար:
Իրանը շարունակում է դեմ լինել TRIPP-ին, fearing that it could lead to U.S. security presence along the Armenian-Iranian border and undermine Armenian control of it. Իրանի դեսպանը Հայաստանում հուլիսի 8-ին նշել է, որ հայկական կառավարությունը դեռ չի անդրադարձել Թեհրանի «շատ օրինական և տրամաբանական» մտահոգություններին: Փաշինյանը հաջորդ օրը հստակեցրել է, որ նա շարունակում է հավատարիմ մնալ TRIPP նախագծի իրականացմանը «ինչքան հնարավոր է շուտ»:

The U.S. State Department has appointed a Russian-born American entrepreneur as chairman of a $200 million fund tasked with facilitating the creation of a U.S.-run transit corridor passing through Armenia.
Prime Minister Nikol Pashinian pledged to give the United States exclusive rights to the corridor during talks with U.S. President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev held at the White House last August. U.S. and Armenian officials subsequently worked out practical modalities of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) that would run along Armenia’s border with Iran and connect Azerbaijan to its Nakhichevan exclave and Turkey.
U.S. Vice President JD Vance mentioned the establishment of the Tripp+ Enterprise Fund during a visit to Yerevan in February. Britain’s The Guardian daily reported on Tuesday that it will be headed by Konstantin Sokolov, a Russian-born private equity investor from Chicago.
Sokolov is one of 36 private donors who have reportedly contributed to Trump’s White House ballroom project. He has also donated more than $12 million to Republican Party campaigns and political groups during Trump’s second term.
Sokolov has business interests in Armenia, co-owning with another foreign investor one of the country’s three mobile phone operators. Earlier this year, he reportedly showed an interest in buying a major Armenian mining company that was owned by a leading Russian bank, VTB. Last month, VTB completed the company’s sale to an Armenian-registered firm owned by a still unknown entrepreneur.
The Guardian quoted a State Department spokesperson as saying that the $201 million Tripp+ fund is authorized to make loans, equity investments and grants promoting strategic private sector development not only in the South Caucasus but also Central Asia.
A U.S.-Armenian agreement signed last month calls for the creation of a joint venture that will manage for at least 49 years a railway, a road, energy supply lines and other infrastructure to be built along the corridor. The U.S. government will own 74 percent of the TRIPP Development Company (TDC) that will receive “exclusive land use rights, development rights, related permissions, and all other rights” necessary for the transit arrangement.
Iran remains opposed to the TRIPP, fearing that it could lead to U.S. security presence along the Armenian-Iranian border and undermine Armenian control of it. The Iranian ambassador to Armenia indicated on July 8 that the Armenian government has still not addressed Tehran’s “very legitimate and logical” concerns. Pashinian made clear the following day that he remains committed to implementing the TRIPP project “as soon as possible.”