ԱՄՆ և Կորեայի տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը increasingly intertwined են, քանի որ արհեստական բանականության ծախսերը կապում են ԱՄՆ տեխնոլոգիական հսկաների և կորեական հիշողության չիպերի արտադրողների fortunes-ը:
60-օրյա համահունչությունը Kospi և Nasdaq 100-ի միջև վերջերս հասել է 0.50-ի, ինչը 2021 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակն է:
Այս աճող կապը ցույց է տալիս Samsung Electronics-ի և SK Hynix-ի աճող դոմինանտությունը, որոնք միասին կազմում են Kospi-ի ավելի քան կեսը:
Երկու ընկերությունները գտնվում են արհեստական բանականության սարքավորումների մատակարարման շղթայի կենտրոնում:
«Kospi-ն դարձել է սեմիկոնդուկտորների ինդեքս», - ասել է Rolf Bulk-ը, Futurum Group-ի վերլուծաբան:
Samsung-ը և SK Hynix-ը increasingly կախված են նույն hyperscaler ծախսերից, որոնք շարժում են ԱՄՆ սեմիկոնդուկտորների և տեխնոլոգիական ընկերությունների եկամուտները:
Դրա շնորհիվ, ասիական ներդրողները կարող են նախնական գնահատական տալ գլոբալ արհեստական բանականության առևտրի ուժին:
«Samsung-ը և SK Hynix-ը տրամադրում են առաջին հեղուկ շուկայի արձագանքը գիշերային զարգացումներին, որոնք ազդում են գլոբալ արհեստական բանականության պահանջի վրա», - ասել է Jung In Yun-ը, Fibonacci Asset Management-ի հիմնադիր:
Վերջին առևտրի օրերին, օրինակ, Kospi-ն ընկել է ավելի քան 8%, SK Hynix-ի 15%-անոց անկման պատճառով:
Peter Kim-ը, KB Financial Group-ի գլոբալ ներդրումային ռազմավարության ղեկավար, նշել է, որ կորեական հիշողության չիպերի աճը սկսվել է ավելի ուշ, քան Nasdaq-ի առաջընթացը:
Վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ կորեական և ԱՄՆ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը increasingly շարժվում են միասին:
«ԱՄՆ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերի և կորեական տեխնոլոգիական բաժնետոմսերի fortunes-ը increasingly driven են ընդհանուր հիմանական գործոնով, որը արհեստական բանականության սարքավորումների առևտրի նկատմամբ տրամադրությունն է», - ասել է Phillip Wool-ը:
Այս մոտեցումը նաև ռիսկեր է պարունակում, քանի որ աճող համահունչությունը նվազեցնում է բազմազանության օգուտները:

Американские и корейские технологические акции становятся все более взаимосвязанными, поскольку расходы на искусственный интеллект связывают судьбы американских технологических гигантов и корейских производителей памяти.
60-дневная корреляция между Kospi и Nasdaq 100 недавно достигла 0.50, что является самым высоким уровнем с 2021 года.
Растущая связь отражает растущее доминирование Samsung Electronics и SK Hynix, которые вместе составляют более половины индекса Kospi.
Обе компании находятся в центре цепочки поставок аппаратного обеспечения ИИ, предоставляя память, необходимую для дата-центров, управляемых американскими технологическими гигантами.
«Корреляция возросла, потому что KOSPI стал индексом полупроводников», - сказал Rolf Bulk, аналитик Futurum Group.
Samsung и SK Hynix все больше зависят от тех же расходов гиперскейлеров, которые движут доходами американских полупроводниковых и технологических компаний.
Это дает инвесторам в Азии раннее понимание силы глобальной торговли ИИ перед открытием Уолл-стрит.
«Samsung и SK Hynix предоставляют первую ликвидную реакцию на ночные события, влияющие на глобальный спрос на ИИ», - сказал Jung In Yun, основатель Fibonacci Asset Management.
Недавняя торговля иллюстрирует эту динамику. 13 июля Kospi упал более чем на 8%, потянув за собой падение акций SK Hynix на 15%.
Peter Kim, глава глобальной инвестиционной стратегии в KB Financial Group, отметил, что ралли корейских чипов памяти началось позже, чем рост Nasdaq, поскольку американские инвесторы изначально больше сосредоточились на гиперскейлерах.
Тем не менее, аналитики предостерегают, что корейские и американские технологические акции движутся в тандеме, а не одна постоянно опережает другую.
«Судьбы американских и корейских технологических акций все больше определяются общим фактором, который является настроением по отношению к торговле аппаратным обеспечением ИИ», - сказал Phillip Wool, глава исследований Rayliant Global Advisors.