ԱՄՆ և Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգը
Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը ԵԱՀԿ-ում Անդրանիկ Օվանիյանը և ԱՄՆ-ի նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը ԵԱՀԿ-ում Դարելլ Օուենսը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգը:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչության մամուլի ծառայությունը, զրուցակիցները անդրադարձել են տարածաշրջանային իրադարձություններին, այդ թվում՝ «Տրամպի միջազգային խաղաղության և繁荣ի երթուղի» (TRIPP) նախագծին:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ հույս կա շարունակել համագործակցությունը Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) արդյունավետության բարձրացման նպատակով:
Միաժամանակ, ԱՄՆ-ի ԵԱՀԿ-ում ներկայացուցչության հաղորդագրությունում նշվում է, որ Օուենսը հայտարարել է, որ Թրամփի վարչակազմը tirelessly աշխատել է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանում և Ադրբեջանում, ինչպես նաև繁荣ի և անվտանգության բարձրացման հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ:
«Ես սպասում եմ համագործակցել Օվանիյանի հետ՝ ԵԱՀԿ-ի բարեփոխված մոդելի կառուցման գործընթացում, որը կնպաստի առևտրի զարգացմանը և տնտեսական կապերի ամրապնդմանը Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը:

Постпреды Армении и США при ОБСЕ обменялись мнениями по повестке армяно-американских отношений
Постпред Армении при ОБСЕ Андраник Ованнисян и новоназначенный глава миссии США при ОБСЕ Даррелл Оуэнс обменялись мнениями по повестке армяно-американских отношений.
Как сообщает пресс-служба постпредства Армении, собеседники затронули региональные события, включая проект "Маршрут Трампа для международного мира и процветания" (TRIPP).
Отмечается, что на встрече была выражена надежда на дальнейшее сотрудничество в целях повышения эффективности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
Между тем в сообщении миссии США в ОБСЕ отмечается, что Оуэнс заявил, что администрация Трампа неустанно работала над установлением мира в Армении и Азербайджане, а также над созданием возможностей для процветания и повышения безопасности.
"Я с нетерпением жду возможности сотрудничать с послом Ованнисяном, постоянным представителем Республики Армения при ОБСЕ, в процессе построения реформированной ОБСЕ, которая будет способствовать развитию торговли и укреплению экономических связей между странами Кавказа и Центральной Азии," - сказал американский дипломат.