ԱՄՆ և Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգը
Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչը ԵԱՀԿ-ում Անդրանիկ Օվանիյանը և ԱՄՆ-ի նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը ԵԱՀԿ-ում Դարելլ Օուենսը քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգը:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչության մամուլի ծառայությունը, զրուցակիցները անդրադարձել են տարածաշրջանային իրադարձություններին, այդ թվում՝ «Տրամպի միջազգային խաղաղության և繁荣ի երթուղի» (TRIPP) նախագծին:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ հույս կա շարունակել համագործակցությունը Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) արդյունավետության բարձրացման նպատակով:
Միաժամանակ, ԱՄՆ-ի ԵԱՀԿ-ում ներկայացուցչության հաղորդագրությունում նշվում է, որ Օուենսը հայտարարել է, որ Թրամփի վարչակազմը tirelessly աշխատել է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանում և Ադրբեջանում, ինչպես նաև繁荣ի և անվտանգության բարձրացման հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ:
«Ես սպասում եմ համագործակցել Օվանիյանի հետ՝ ԵԱՀԿ-ի բարեփոխված մոդելի կառուցման գործընթացում, որը կնպաստի առևտրի զարգացմանը և տնտեսական կապերի ամրապնդմանը Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը:

Armenia and US Representatives Discuss Agenda of Armenian-American Relations
The Permanent Representative of Armenia to the OSCE, Andranik Ovanisyan, and the newly appointed head of the US mission to the OSCE, Darrell Owens, exchanged views on the agenda of Armenian-American relations.
According to the press service of the Armenian permanent representation, the interlocutors discussed regional events, including the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) project.
It is noted that during the meeting, hope was expressed for further cooperation aimed at enhancing the effectiveness of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
Meanwhile, the US mission to the OSCE noted that Owens stated that the Trump administration tirelessly worked on establishing peace in Armenia and Azerbaijan, as well as creating opportunities for prosperity and enhancing security.
"I look forward to working with Ambassador Ovanisyan, the Permanent Representative of the Republic of Armenia to the OSCE, in the process of building a reformed OSCE that will promote trade development and strengthen economic ties between the countries of the Caucasus and Central Asia," said the American diplomat.