ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարությունը հայտնում է, որ կիրակի օրը Հորմուզի նեղուցով 8.5 միլիոն բարել նավթ է անցել ԱՄՆ ռազմական աջակցությամբ, несмотря на возобновившиеся бои с Ираном:
- Ընդհանուր հոսքերը Մերձավոր Արևելքի ծոցից կազմում են միջինը 15 միլիոն բարել օրական:
- Դոնալդ Թրամփը կրկին վերականգնել է նավային շրջափակումը:
Նավերի հետևման ընկերությունները վերջին շաբաթվա ընթացքում նկատել են նավթային նավերի տրանսպորտի զգալի նվազում, քանի որ Իրանի կողմից առևտրային նավերի վրա հարձակումները նորից բախումներ են առաջացրել Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև:
Կիրակի օրը Հորմուզի նեղուցով անցել է 14 նավ, որոնցից 4-ը նավթային տանկեր են, ինչը կազմում է մոտ 60% նվազում նախորդ շաբաթվա նույն օրը անցած 37 նավերի համեմատ:
Թրամփը պահանջել է, որ մյուս նավերը, որոնք անցնում են նեղուցով, վճարեն ԱՄՆ-ին իրենց բեռի արժեքի 20%-ը որպես պաշտպանության փոխհատուցում:
ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել է, որ Հորմուզը բաց է և նավերի երթևեկությունը շարունակվում է:

Министерство энергетики США сообщает, что в воскресенье через Ормуз прошло 8,5 миллиона баррелей нефти с военной помощью США, несмотря на возобновившиеся бои с Ираном:
- Общие потоки из региона Персидского залива составляют в среднем 15 миллионов баррелей в день:
- Дональд Трамп вновь восстановил морскую блокаду:
Компании по отслеживанию судов зафиксировали значительное снижение трафика через Ормуз за последнюю неделю после атак Ирана на коммерческие суда, что вызвало новые столкновения между Вашингтоном и Тегераном:
В воскресенье через Ормуз прошло 14 судов, из которых 4 были танкерами, что составляет около 60% снижения по сравнению с 37 судами, прошедшими в тот же день на прошлой неделе:
Трамп потребовал, чтобы другие суда, проходящие через Ормуз, платили США 20% от стоимости их груза в качестве компенсации за защиту:
Центральное командование США сообщило, что Ормуз остается открытым, и трафик продолжает проходить через этот пролив: