Միացյալ Նահանգները և Սաուդյան Արաբիան այսօր համատեղ հարվածել են Իրաքում գտնվող, Իրանի աջակցությունը վայելող խմբավորումներին՝ ընդամենը մի քանի օր շարունակված հրադադարից հետո:
Սա առաջին դեպքն էր, երբ Ռիյադը հրապարակավ հայտարարեց ԱՄՆ-ի հետ համատեղ հարվածներին մասնակցելու մասին, ինչը կարող է խորացնել հակամարտությունը՝ սուննի մահմեդական սաուդներին ներքաշելով Իրանի շիաների դեմ նոր հակամարտության մեջ:
Իրաքում Իրանի կողմից աջակցվող զինված խմբավորումներից մեկը՝ «Հարաքաթ Հեզբոլա ալ-Նուջաբա»-ն, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը «ծանր գին» կվճարեն:
Մինչ այդ՝ երեկ երեկոյան Իրանն էր կրակ բացել Հորդանանում գտնվող ամերիկյան բազաների և Հորմուզի նեղուցում գտնվող նավերի վրա, ինչպես նաև մերժել նեղուցը համատեղ կառավարելու Օմանի առաջարկը:
«Մենք նրանց ուժգին կհարվածենք, սևները կտանք», - ի պատասխան՝ այսօր Fox News ին ասել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Վերսկսված լարվածության ֆոնին նավթի գները միջազգային շուկաներում կրկին բարձրացել են։ Brent նավթի մեկ բարելի գինն անցնում է 90 դոլարից, ինչը գերազանցում է նախօրեի ցուցանիշը մոտ 7 տոկոսով:
ԱՄՆ-ն այսօր նաև Իրանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթ է ընդունել՝ թիրախավորելով 8 տանկեր և 10 կազմակերպություն։ Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ սև ցուցակում ներառված կազմակերպություններից 6-ը գտնվում են Չինաստանում։

США и Саудовская Аравия нанесли совместный удар по иранским группировкам в Ираке
Соединенные Штаты и Саудовская Аравия сегодня нанесли совместный удар по иранским группировкам в Ираке, всего через несколько дней после прекращения огня.
Это первый случай, когда Эр-Рияд публично объявил о своем участии в совместных ударах с США, что может углубить конфликт, вовлекая суннитских мусульман-саудитов в новый конфликт против шиитского Ирана.
Одна из иранских поддерживаемых вооруженных группировок в Ираке, «Харакат Хезболла аль-Нуджаба», заявила, что силы США и Саудовской Аравии «поплатятся высокой ценой».
Тем временем, вчера вечером Иран открыл огонь по американским базам в Иордании и кораблям в Ормузском проливе, а также отклонил предложение Омана совместно управлять проливом.
«Мы нанесем им сильный удар, они заплатят за это», - сказал президент США Дональд Трамп в интервью Fox News.
На фоне возобновившейся напряженности цены на нефть на международных рынках снова выросли. Цена на нефть Brent превысила 90 долларов за баррель, что на 7 процентов больше, чем накануне.
Сегодня США также приняли новый пакет санкций против Ирана, нацеленный на 8 танкеров и 10 организаций. По сообщению Министерства финансов США, 6 из организаций, включенных в черный список, находятся в Китае.