Միացյալ Նահանգները և Սաուդյան Արաբիան այսօր համատեղ հարվածել են Իրաքում գտնվող, Իրանի աջակցությունը վայելող խմբավորումներին՝ ընդամենը մի քանի օր շարունակված հրադադարից հետո:
Սա առաջին դեպքն էր, երբ Ռիյադը հրապարակավ հայտարարեց ԱՄՆ-ի հետ համատեղ հարվածներին մասնակցելու մասին, ինչը կարող է խորացնել հակամարտությունը՝ սուննի մահմեդական սաուդներին ներքաշելով Իրանի շիաների դեմ նոր հակամարտության մեջ:
Իրաքում Իրանի կողմից աջակցվող զինված խմբավորումներից մեկը՝ «Հարաքաթ Հեզբոլա ալ-Նուջաբա»-ն, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ուժերը «ծանր գին» կվճարեն:
Մինչ այդ՝ երեկ երեկոյան Իրանն էր կրակ բացել Հորդանանում գտնվող ամերիկյան բազաների և Հորմուզի նեղուցում գտնվող նավերի վրա, ինչպես նաև մերժել նեղուցը համատեղ կառավարելու Օմանի առաջարկը:
«Մենք նրանց ուժգին կհարվածենք, սևները կտանք», - ի պատասխան՝ այսօր Fox News ին ասել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
Վերսկսված լարվածության ֆոնին նավթի գները միջազգային շուկաներում կրկին բարձրացել են։ Brent նավթի մեկ բարելի գինն անցնում է 90 դոլարից, ինչը գերազանցում է նախօրեի ցուցանիշը մոտ 7 տոկոսով:
ԱՄՆ-ն այսօր նաև Իրանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթ է ընդունել՝ թիրախավորելով 8 տանկեր և 10 կազմակերպություն։ Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ սև ցուցակում ներառված կազմակերպություններից 6-ը գտնվում են Չինաստանում։

US and Saudi Arabia Jointly Strike Iranian-Backed Groups in Iraq
The United States and Saudi Arabia have jointly struck Iranian-backed groups in Iraq today, just a few days after a ceasefire.
This marks the first time Riyadh has publicly announced its participation in joint strikes with the US, which could escalate the conflict by drawing Sunni Muslim Saudis into a new confrontation against Iran's Shiites.
One of the Iranian-backed armed groups in Iraq, Harakat Hezbollah al-Nujaba, has stated that US and Saudi forces will pay a "heavy price".
Meanwhile, last night Iran fired upon American bases in Jordan and ships in the Strait of Hormuz, as well as rejected Oman's proposal to jointly manage the strait.
"We will hit them hard, they will pay dearly," said US President Donald Trump in response to Fox News.
Amid the renewed tensions, oil prices in international markets have risen again. The price of Brent crude has surpassed $90 per barrel, exceeding the previous day's figure by nearly 7 percent.
The US also announced a new package of sanctions against Iran today, targeting 8 tankers and 10 organizations. According to the US Treasury Department, 6 of the organizations included in the blacklist are located in China.