Ամերիկացիների 69%-ը այժմ աջակցում է արհեստական բանականության ընկերություններին հարկադրաբար 50% իրենց բաժնետոմսերը փոխանցել պետական հիմնադրամին, ըստ Verasight հետազոտական ընկերության հարցման:
ԱՄՆ-ում տեխնոլոգիական աշխատանքների աճող կրճատումները շատ աշխատողների frustrացրել են և մտահոգել են աշխատանքային անվտանգության հարցում:
Հիմնադրամները կարող են մի շարք դերեր կատարել արհեստական բանականության ոլորտում, սակայն նաև բախվում են մարտահրավերների՝ հանրային շահը և գլոբալ մրցավազքը կառավարելու հարցում:
Հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ աշխատողները ցանկանում են, որ ընկերությունները ավելի պատասխանատու լինեն:
Սենատոր Բերնին Սանդերսը հունիսին առաջարկել է արհեստական բանականության պետական հիմնադրամի օրենքը, որը, եթե ընդունվի, հանրությանը կտա 50% բաժնետոմսեր ԱՄՆ-ի ամենամեծ արհեստական բանականության ընկերություններում:
Goldman Sachs-ի տնտեսագետները կանխատեսում են, որ 10 տարվա ընթացքում 15 միլիոն աշխատող կարող է կորցնել աշխատանքը:
Հիմնադրամները կարող են ֆինանսավորել արհեստական բանականության ենթակառուցվածքները և ապահովել հանրային գանձարանի շահերը:

69% американцев поддерживают "принуждение" компаний ИИ передать 50% своих акций в государственный суверенный фонд, согласно опросу исследовательской компании Verasight.
Растущее количество увольнений в технологическом секторе США оставило многих работников разочарованными и обеспокоенными своей трудовой безопасностью.
Суверенные фонды могут выполнять множество ролей в области ИИ, но также сталкиваются с проблемами управления между общественным благом и глобальной гонкой за развитие ИИ.
Опрос показывает, что работники хотят, чтобы компании были более ответственными.
В июне сенатор Берни Сандерс предложил законопроект о создании американского суверенного фонда ИИ, который, если будет принят, даст общественности 50% акций крупнейших компаний ИИ в США.
Экономисты Goldman Sachs прогнозируют, что в течение 10 лет 15 миллионов работников могут потерять свои рабочие места.
Суверенные фонды могут финансировать инфраструктуру ИИ и обеспечивать интересы государственного казначейства.