Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 800 միլիարդ դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը 2026 թվականի սկզբից աճել է 11% և հունիսի 30-ի դրությամբ գերազանցել է 800 միլիարդ դրամը, հաղորդել է Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
«Բանկի ипотечный портфель за указанный период увеличился на 12% и впервые превысил 400 миллиардов драмов. За последние пять лет наш кредитный портфель в среднем рос на 30% в год», — сказал Барсегян:
«Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելի հիմնական աճը ապահովել են ипотечные и потребительские кредиты: Դոլարի խնդիրները մնում են աննշան», — ավելացրեց նա:
Բարսեղյանը մեկնաբանել է ипотечное кредитование, նշելով, որ դա խնդիր չէ, քանի որ անշարժ գույքի ձեռքբերումը Հայաստանում շարունակում է մնալ գրավիչ:
Ամերիաբանկը հանդիսանում է առաջատար ֆինանսական տեխնոլոգիական հաստատություն և Հայաստանի տնտեսական ոլորտի կարևոր մասնակիցներից մեկը: Բանկը իրականացնում է թվային փոխակերպման ռազմավարություն, մշտապես ներդնում և կատարելագործում է շուկայի համար յուրահատուկ արտադրանքներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք ուղղված են մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական պահանջների բավարարելուն:

Розничный кредитный портфель Америабанка превысил 800 млрд драмов
ЕРЕВАН, 28 июля. /АРКА/. Розничный кредитный портфель Америабанка с начала 2026 года вырос на 11% и по состоянию на 30 июня превысил 800 млрд драмов, сообщил директор Америабанка по розничному банкингу Арман Барсегян:
«Ипотечный портфель банка за указанный период увеличился на 12% и впервые превысил 400 млрд драмов. За последние пять лет наш кредитный портфель в среднем рос на 30% в год», — сказал Барсегян:
«Основной рост розничного кредитного портфеля обеспечили ипотечные и потребительские кредиты. Доля проблемных кредитов остается незначительной», — добавил он:
Барсегян прокомментировал замедление темпов ипотечного кредитования, отметив, что это не является проблемой, так как приобретение недвижимости в Армении по-прежнему остается привлекательным:
Америабанк — ведущее финансово-технологическое учреждение и один из значимых участников экономического сектора Армении. В рамках стратегии цифровой трансформации банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные для рынка продукты, услуги и инновационные платформы, направленные на удовлетворение финансовых и нефинансовых потребностей людей: