Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 800 միլիարդ դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը 2026 թվականի սկզբից աճել է 11% և հունիսի 30-ի դրությամբ գերազանցել է 800 միլիարդ դրամը, հաղորդել է Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
«Բանկի ипотечный портфель за указанный период увеличился на 12% и впервые превысил 400 миллиардов драмов. За последние пять лет наш кредитный портфель в среднем рос на 30% в год», — сказал Барсегян:
«Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելի հիմնական աճը ապահովել են ипотечные и потребительские кредиты: Դոլարի խնդիրները մնում են աննշան», — ավելացրեց նա:
Բարսեղյանը մեկնաբանել է ипотечное кредитование, նշելով, որ դա խնդիր չէ, քանի որ անշարժ գույքի ձեռքբերումը Հայաստանում շարունակում է մնալ գրավիչ:
Ամերիաբանկը հանդիսանում է առաջատար ֆինանսական տեխնոլոգիական հաստատություն և Հայաստանի տնտեսական ոլորտի կարևոր մասնակիցներից մեկը: Բանկը իրականացնում է թվային փոխակերպման ռազմավարություն, մշտապես ներդնում և կատարելագործում է շուկայի համար յուրահատուկ արտադրանքներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք ուղղված են մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական պահանջների բավարարելուն:

YEREVAN, July 28. /ARKA/. Ameriabank's retail loan portfolio has grown by 11% since the beginning of 2026 and exceeded 800 billion drams as of June 30, reported Arman Barseghyan, the bank's director of retail banking:
"The bank's mortgage portfolio increased by 12% during the specified period and for the first time exceeded 400 billion drams. Over the past five years, our loan portfolio has grown on average by 30% per year," Barseghyan said:
He noted that the main growth of the retail loan portfolio was provided by mortgage and consumer loans. According to Barseghyan, the share of problem loans remains insignificant:
Commenting on the slowdown in mortgage lending, Barseghyan stated that he does not consider it a problem, as real estate acquisition in Armenia remains attractive:
About Ameriabank: Ameriabank is a leading financial technology institution and one of the significant participants in Armenia's economic sector. As part of its digital transformation strategy, the bank implements and constantly improves unique market products, services, and innovative platforms aimed at meeting the financial and non-financial needs of people: