ԵՐԵՎԱՆ, 28 հուլիսի։ Ամերիաբանկի մանրածախ բիզնեսի ավանդային պորտֆելը 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ առաջին անգամ գերազանցել է 1,03 տրլն դրամ, տեղեկացրել է Ամերիաբանկի մանրածախ բանկավորման տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
«Հատկապես, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարվա սկզբից աճել է 19% և կազմել 423 մլրդ դրամ: Անվճար ավանդների պորտֆելը աճել է 18% և հասել 446 մլրդ դրամի», - ասել է Բարսեղյանը մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքով, առավելագույն աճի տեմպերը նկատվում են անվճար ավանդների և դրամային ավանդների դեպքում: Բարսեղյանը կապել է դրամային ավանդների աճը ազգային արժույթի ամրապնդման հետ, ինչպես նաև նշել, որ հաճախորդները համարում են դրամում գումար պահելը ավելի շահավետ:
Նա նաև նշել է, որ տնտեսության դեդոլլարիզացումը դրական միտում է:
Ամերիաբանկը՝ առաջատար ֆինանսական-տեխնոլոգիական հաստատություն և Հայաստանի տնտեսական ոլորտի կարևոր մասնակից, իրականացնում է թվային փոխակերպման ռազմավարություն, մշտապես ներդնում և կատարելագործում է շուկայի համար եզակի արտադրանքներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք ուղղված են մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքների բավարարմանը:

Депозитный портфель розничного бизнеса Америабанка превысил 1,03 трлн драмов
ЕРЕВАН, 28 июля. Депозитный портфель розничного бизнеса Америабанка по состоянию на 30 июня 2026 года впервые превысил 1,03 трлн драмов, сообщил директор Америабанка по розничному банкингу Арман Барсегян:
«В частности, портфель срочных вкладов с начала года вырос на 19% и составил 423 млрд драмов. Портфель вкладов до востребования увеличился на 18%, достигнув 446 млрд драмов», — сказал Барсегян на пресс-конференции:
По его словам, наиболее высокие темпы роста фиксируются по вкладам до востребования и депозитам в драмах. Барсегян связал рост драмовых вкладов с укреплением национальной валюты, а также с тем, что, по его оценке, клиенты считают хранение средств в драмах более выгодным:
Он также назвал дедолларизацию экономики положительной тенденцией:
Америабанк — ведущее финансово-технологическое учреждение и один из значимых участников экономического сектора Армении. В рамках стратегии цифровой трансформации банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные для рынка продукты, услуги и инновационные платформы, направленные на удовлетворение финансовых и нефинансовых потребностей людей: