ԵՐԵՎԱՆ, 28 հուլիսի։ Ամերիաբանկի մանրածախ բիզնեսի ավանդային պորտֆելը 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ առաջին անգամ գերազանցել է 1,03 տրլն դրամ, տեղեկացրել է Ամերիաբանկի մանրածախ բանկավորման տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
«Հատկապես, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարվա սկզբից աճել է 19% և կազմել 423 մլրդ դրամ: Անվճար ավանդների պորտֆելը աճել է 18% և հասել 446 մլրդ դրամի», - ասել է Բարսեղյանը մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքով, առավելագույն աճի տեմպերը նկատվում են անվճար ավանդների և դրամային ավանդների դեպքում: Բարսեղյանը կապել է դրամային ավանդների աճը ազգային արժույթի ամրապնդման հետ, ինչպես նաև նշել, որ հաճախորդները համարում են դրամում գումար պահելը ավելի շահավետ:
Նա նաև նշել է, որ տնտեսության դեդոլլարիզացումը դրական միտում է:
Ամերիաբանկը՝ առաջատար ֆինանսական-տեխնոլոգիական հաստատություն և Հայաստանի տնտեսական ոլորտի կարևոր մասնակից, իրականացնում է թվային փոխակերպման ռազմավարություն, մշտապես ներդնում և կատարելագործում է շուկայի համար եզակի արտադրանքներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք ուղղված են մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքների բավարարմանը:

YEREVAN, July 28. Ameriabank's retail business deposit portfolio exceeded 1.03 trillion drams for the first time as of June 30, 2026, reported Arman Barseghyan, the bank's director of retail banking:
"In particular, the portfolio of term deposits has grown by 19% since the beginning of the year and amounted to 423 billion drams. The portfolio of demand deposits increased by 18%, reaching 446 billion drams," Barseghyan said at a press conference:
According to him, the highest growth rates are recorded for demand deposits and deposits in drams. Barseghyan linked the growth of dram deposits to the strengthening of the national currency, as well as noting that clients consider keeping funds in drams more advantageous:
He also described the de-dollarization of the economy as a positive trend:
Ameriabank is a leading financial technology institution and one of the significant participants in Armenia's economic sector. As part of its digital transformation strategy, the bank implements and continuously improves unique market products, services, and innovative platforms aimed at meeting the financial and non-financial needs of people: