Հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը ներկայացրել է մանրածախ բանկինգի ոլորտում 2026թ. I կիսամյակի, ինչպես նաև վերջին տարիներին գրանցած արդյունքները, հիմնական ձեռքբերումները, զարգացման առաջնահերթությունները, առաջիկա ծրագրերը:
30.06.2026թ. դրությամբ Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով ավանդների պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն 30 մլրդ ՀՀ դրամը: Ընդ որում, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարեսկզբից աճել է 19%-ով` կազմելով 423 մլրդ դրամ, իսկ ցպահանջ ավանդների պորտելն աճել է 18%-ով` հասնելով 446 մլրդ դրամի (30.06.2026թ. դրությամբ):
2026թ. հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկի պարտատոմսերի պորտֆելը կազմել է 160 մլրդ դրամ։ Հատկանշական է, այս տարի Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է իր կողմից առաջին անգամ թողարկված 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսերը՝ ամրապնդելով Բանկի կապիտալի դիրքը և ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան:
Բարսեղյանը ներկայացրել է MyAmeria հավել application's նոր հնարավորությունները, ինչպես նաև MyHome, MyCar, MyInvest և MyBusiness հարթակները, առաջիկա ծրագրերը, թվայնացման և արհեստական բանականության օգտագործման ուղղությամբ բանկի կողմից իրականացվող նախաձեռնությունները:
Թվային հարթակների զարգացմանն ու կատարելագործմանը զուգահեռ` Ամերիաբանկը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնմանը` հաճախորդներին հենց իրենց համայնքներում մոտ լինելու նպատակով: Մասնավորապես, այս տարի արդեն իսկ բացվել են Ամերիայի առաջին մասնաճյուղերն Արարատի մարզում և Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում, իսկ մինչև տարեվերջ սպասվում է ևս երկու մասնաճյուղի բացում, այս անգամ հատուկ Բանկի Premium և Partner կարգավիճակ ունեցող հաճախորդների համար:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։ Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

28 июля на пресс-конференции директор розничного банкинга Америабанка Арман Барсегян представил результаты розничного банкинга за первое полугодие 2026 года, а также достижения последних лет, приоритеты развития и предстоящие программы.
Барсегян отметил, что число клиентов Америабанка превысило 900 тысяч. Следует подчеркнуть, что средний темп роста клиентской базы Америабанка за последние 5 лет составил 23,41%, а за последние два года клиентская база удвоилась.
Вместе с расширением клиентской базы также значительно возросла цифровая активность клиентов, в частности, за последние 5 лет средний темп роста активных пользователей в цифровой сфере составил 55,81%.
По состоянию на 30.06.2026 года портфель депозитов розничного банкинга Америабанка превысил 1 триллион 30 миллиардов драмов. При этом портфель срочных депозитов с начала года увеличился на 19%, составив 423 миллиарда драмов, а портфель востребованных депозитов вырос на 18%, достигнув 446 миллиардов драмов (по состоянию на 30.06.2026 года).
Портфель розничных кредитов Америабанка с начала года увеличился более чем на 10% и по состоянию на 30.06.2026 года превысил 800 миллиардов драмов, в том числе портфель ипотечных кредитов увеличился на 12% и превысил 400 миллиардов драмов.
По состоянию на 30 июня 2026 года портфель облигаций Америабанка составил 160 миллиардов драмов. Примечательно, что в этом году Америабанк полностью разместил свои первые бессрочные облигации объемом 100 миллионов долларов США, укрепив капитальные позиции банка и диверсифицировав источники финансирования.
Барсегян представил новые возможности приложения MyAmeria, а также платформы MyHome, MyCar, MyInvest и MyBusiness, предстоящие программы, инициативы банка в области цифровизации и использования искусственного интеллекта.
В дополнение к развитию и совершенствованию цифровых платформ, Америабанк также уделяет большое внимание расширению своей филиальной сети, чтобы быть ближе к клиентам в их сообществах. В частности, в этом году уже открыты первые филиалы Америабанка в Араратской области и административном районе Норк-Мараш в Ереване, а до конца года ожидается открытие еще двух филиалов, на этот раз специально для клиентов с премиум и партнерским статусом банка.
Америабанк является финансовым и технологическим лидером, значимым игроком в экономике Армении. В рамках стратегии цифровой трансформации банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные продукты, услуги и инновационные платформы, направленные на удовлетворение финансовых и нефинансовых потребностей людей. Америабанк, как динамично развивающаяся финтех-среда, предлагает комплексные решения, улучшающие качество жизни.