Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի 2026թ. I կիսամյակի արդյունքները
Հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը ներկայացրել է մանրածախ բանկինգի ոլորտում 2026թ. I կիսամյակի, ինչպես նաև վերջին տարիներին գրանցած արդյունքները, հիմնական ձեռքբերումները, զարգացման առաջնահերթությունները, առաջիկա ծրագրերը:
30.06.2026թ. դրությամբ Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով ավանդների պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն 30 մլրդ ՀՀ դրամը: Ընդ որում, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարեսկզբից աճել է 19%-ով` կազմելով 423 մլրդ դրամ, իսկ ցպահանջ ավանդների պորտֆելն աճել է 18%-ով` հասնելով 446 մլրդ դրամի (30.06.2026թ. դրությամբ):
2026թ. հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկի պարտատոմսերի պորտֆելը կազմել է 160 մլրդ դրամ: Հատկանշական է, այս տարի Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է իր կողմից առաջին անգամ թողարկված 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսերը՝ ամրապնդելով Բանկի կապիտալի դիրքը և ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան:
Բարսեղյանը ներկայացրել է MyAmeria հավելվածի նոր հնարավորությունները, ինչպես նաև MyHome, MyCar, MyInvest և MyBusiness հարթակները, առաջիկա ծրագրերը, թվայնացման և արհեստական բանականության օգտագործման ուղղությամբ բանկի կողմից իրականացվող նախաձեռնությունները:
Թվային հարթակների զարգացմանն ու կատարելագործմանը զուգահեռ` Ամերիաբանկը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնմանը` հաճախորդներին հենց իրենց համայնքներում մոտ լինելու նպատակով: Մասնավորապես, այս տարի արդեն իսկ բացվել են Ամերիայի առաջին մասնաճյուղերն Արարատի մարզում և Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում, իսկ մինչև տարեվերջ սպասվում է ևս երկու մասնաճյուղի բացում, այս անգամ հատուկ Բանկի Premium և Partner կարգավիճակ ունեցող հաճախորդների համար:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները:

Результаты розничного банкинга Ameriabank за I полугодие 2026 года
28 июля на пресс-конференции директор розничного банкинга Ameriabank Арман Барсегян представил результаты розничного банкинга за первое полугодие 2026 года, а также основные достижения и приоритеты развития за последние годы:
Барсегян отметил, что число клиентов Ameriabank превысило 900 тысяч. Следует подчеркнуть, что средний темп роста клиентской базы банка за последние 5 лет составил 23,41%, а за последние два года клиентская база удвоилась:
Вместе с расширением клиентской базы значительно увеличилась и цифровая активность клиентов, а именно, за последние 5 лет средний темп роста активных пользователей в цифровой сфере составил 55,81%:
По состоянию на 30.06.2026 года портфель депозитов розничного банкинга Ameriabank превысил 1 трлн 30 млрд драмов. При этом портфель срочных депозитов с начала года увеличился на 19% и составил 423 млрд драмов, а портфель депозитов до востребования увеличился на 18%, достигнув 446 млрд драмов (по состоянию на 30.06.2026 года):
Портфель кредитов розничного банкинга Ameriabank с начала года увеличился более чем на 10% и по состоянию на 30.06.2026 года превысил 800 млрд драмов, в том числе портфель ипотечных кредитов увеличился на 12%, превысив 400 млрд драмов:
По состоянию на 30 июня 2026 года портфель облигаций Ameriabank составил 160 млрд драмов. Примечательно, что в этом году Ameriabank полностью разместил свои первые бессрочные облигации объемом 100 млн долларов США, укрепив капитальную позицию банка и диверсифицировав источники финансирования:
Барсегян представил новые возможности приложения MyAmeria, а также платформы MyHome, MyCar, MyInvest и MyBusiness, предстоящие проекты и инициативы банка в области цифровизации и использования искусственного интеллекта:
Параллельно с развитием и совершенствованием цифровых платформ Ameriabank также уделяет большое внимание расширению своей филиальной сети, чтобы быть ближе к клиентам в их сообществах. В частности, в этом году уже открыты первые филиалы Ameriabank в Араратском регионе и в административном районе Норк-Мараш в Ереване, а до конца года ожидается открытие еще двух филиалов, на этот раз специально для клиентов с статусом Premium и Partner:
О Ameriabank
Ameriabank является ведущим финансовым и технологическим учреждением и значимым игроком в экономике Армении. В рамках стратегии цифровой трансформации банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные продукты, услуги и инновационные платформы, направленные на удовлетворение финансовых и нефинансовых потребностей людей: