Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի 2026թ. I կիսամյակի արդյունքները
Հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը ներկայացրել է մանրածախ բանկինգի ոլորտում 2026թ. I կիսամյակի, ինչպես նաև վերջին տարիներին գրանցած արդյունքները, հիմնական ձեռքբերումները, զարգացման առաջնահերթությունները, առաջիկա ծրագրերը:
30.06.2026թ. դրությամբ Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով ավանդների պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն 30 մլրդ ՀՀ դրամը: Ընդ որում, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարեսկզբից աճել է 19%-ով` կազմելով 423 մլրդ դրամ, իսկ ցպահանջ ավանդների պորտֆելն աճել է 18%-ով` հասնելով 446 մլրդ դրամի (30.06.2026թ. դրությամբ):
2026թ. հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկի պարտատոմսերի պորտֆելը կազմել է 160 մլրդ դրամ: Հատկանշական է, այս տարի Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է իր կողմից առաջին անգամ թողարկված 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսերը՝ ամրապնդելով Բանկի կապիտալի դիրքը և ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան:
Բարսեղյանը ներկայացրել է MyAmeria հավելվածի նոր հնարավորությունները, ինչպես նաև MyHome, MyCar, MyInvest և MyBusiness հարթակները, առաջիկա ծրագրերը, թվայնացման և արհեստական բանականության օգտագործման ուղղությամբ բանկի կողմից իրականացվող նախաձեռնությունները:
Թվային հարթակների զարգացմանն ու կատարելագործմանը զուգահեռ` Ամերիաբանկը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնմանը` հաճախորդներին հենց իրենց համայնքներում մոտ լինելու նպատակով: Մասնավորապես, այս տարի արդեն իսկ բացվել են Ամերիայի առաջին մասնաճյուղերն Արարատի մարզում և Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում, իսկ մինչև տարեվերջ սպասվում է ևս երկու մասնաճյուղի բացում, այս անգամ հատուկ Բանկի Premium և Partner կարգավիճակ ունեցող հաճախորդների համար:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները:

On July 28, during a press conference, Arman Barseghyan, the director of retail banking at Ameriabank, presented the results of retail banking for the first half of 2026, as well as the main achievements and development priorities over the past years:
Barseghyan noted that the number of Ameriabank customers has surpassed 900,000. It should be emphasized that the average growth rate of the bank's customer base over the past 5 years has been 23.41%, and in the last two years, the customer base has doubled:
Alongside the expansion of the customer base, there has also been a rapid increase in customer digital activity, particularly, the average growth rate of monthly active users in the digital domain over the past 5 years has been 55.81%:
As of June 30, 2026, Ameriabank's retail banking deposit portfolio exceeded 1 trillion 30 billion AMD. Notably, the portfolio of term deposits has grown by 19% since the beginning of the year, reaching 423 billion AMD, while the portfolio of demand deposits has increased by 18%, reaching 446 billion AMD (as of June 30, 2026):
Ameriabank's retail loan portfolio has increased by more than 10% since the beginning of the year, exceeding 800 billion AMD as of June 30, 2026, including a 12% increase in the mortgage loan portfolio, which has surpassed 400 billion AMD:
As of June 30, 2026, Ameriabank's bond portfolio amounted to 160 billion AMD. Notably, this year Ameriabank fully placed its first-ever perpetual bonds worth 100 million USD, strengthening the bank's capital position and diversifying funding sources:
Barseghyan presented new features of the MyAmeria app, as well as the platforms MyHome, MyCar, MyInvest, and MyBusiness, upcoming projects, and initiatives by the bank in the areas of digitalization and artificial intelligence:
In parallel with the development and improvement of digital platforms, Ameriabank is also paying great attention to expanding its branch network to be closer to customers in their communities. Specifically, this year, the first branches of Ameriabank have already opened in the Ararat region and the Norq-Marash administrative district of Yerevan, with two more branches expected to open by the end of the year, specifically for Premium and Partner status customers:
Ameriabank is a leading financial and technological institution and a significant player in the Armenian economy. Under its digital transformation strategy, the bank is continuously implementing and improving unique products, services, and innovative platforms aimed at meeting the financial and non-financial needs of people: