Ամերիաբանկը ներկայացրել է 2026 թվականի առաջին կիսամյակի մանրածախ բանկինգի արդյունքները
Հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը ներկայացրել է մանրածախ բանկինգի ոլորտում 2026թ. I կիսամյակի, ինչպես նաև վերջին տարիներին գրանցած արդյունքները, հիմնական ձեռքբերումները, զարգացման առաջնահերթությունները, առաջիկա ծրագրերը։
30.06.2026թ. դրությամբ Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով ավանդների պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն 30 մլրդ ՀՀ դրամը: Ընդ որում, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարեսկզբից աճել է 19%-ով` կազմելով 423 մլրդ դրամ, իսկ ցպահանջ ավանդների պորտելն աճել է 18%-ով` հասնելով 446 մլրդ դրամի (30.06.2026թ. դրությամբ)։
2026թ. հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկի պարտատոմսերի պորտֆելը կազմել է 160 մլրդ դրամ։ Հատկանիշական է, այս տարի Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է իր կողմից առաջին անգամ թողարկված 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսերը՝ ամրապնդելով Բանկի կապիտալի դիրքը և ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան։
Բարսեղյանը ներկայացրել է MyAmeria հավելվածի նոր հնարավորությունները, ինչպես նաև MyHome, MyCar, MyInvest և MyBusiness հարթակները, առաջիկա ծրագրերը, թվայնացման և արհեստական բանականության օգտագործման ուղղությամբ բանկի կողմից իրականացվող նախաձեռնությունները:
Թվային հարթակների զարգացմանն ու կատարելագործմանը զուգահեռ` Ամերիաբանկը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնմանը` հաճախորդներին հենց իրենց համայնքներում մոտ լինելու նպատակով: Մասնավորապես, այս տարի արդեն իսկ բացվել են Ամերիայի առաջին մասնաճյուղերն Արարատի մարզում և Երևանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում, իսկ մինչև տարեվերջ սպասվում է ևս երկու մասնաճյուղի բացում, այս անգամ հատուկ Բանկի Premium և Persona կարգավիճակ ունեցող հաճախորդների համար:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։ Ամերիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Ameriabank Presents Retail Banking Results for the First Half of 2026
On July 28, during a press conference, Arman Barseghyan, the director of retail banking at Ameriabank, presented the results of retail banking for the first half of 2026, as well as achievements from recent years, development priorities, and upcoming plans.
Barseghyan noted that the number of Ameriabank's customers has surpassed 900,000. It should be emphasized that the average growth rate of Ameriabank's customer base over the last 5 years has been 23.41%, and in the last two years, the customer base has doubled.
Along with the expansion of the customer base, the digital activity of customers has also grown rapidly, with the average monthly growth rate of active users in the digital space being 55.81% over the last 5 years.
As of June 30, 2026, Ameriabank's retail banking deposit portfolio exceeded 1 trillion 30 billion drams. Moreover, the portfolio of term deposits has increased by 19% since the beginning of the year, amounting to 423 billion drams, while the portfolio of demand deposits has grown by 18%, reaching 446 billion drams (as of June 30, 2026).
Ameriabank's retail loan portfolio has increased by more than 10% since the beginning of the year and exceeded 800 billion drams as of June 30, 2026, including a 12% increase in the mortgage loan portfolio, which surpassed 400 billion drams.
As of June 30, 2026, Ameriabank's bond portfolio amounted to 160 billion drams. Notably, this year Ameriabank fully placed its first issued perpetual bonds worth 100 million US dollars, strengthening the bank's capital position and diversifying funding sources.
Barseghyan presented new features of the MyAmeria application, as well as the MyHome, MyCar, MyInvest, and MyBusiness platforms, upcoming plans, and initiatives undertaken by the bank in the field of digitalization and the use of artificial intelligence.
In addition to the development and enhancement of digital platforms, Ameriabank is also paying great attention to expanding its branch network to be closer to customers in their communities. Specifically, this year, the first branches of Ameriabank have already opened in the Ararat region and the Norq-Marash administrative district of Yerevan, with two more branches expected to open by the end of the year, specifically for the bank's Premium and Persona status customers.
Ameriabank is a leading financial and technological institution and a significant player in Armenia's economic sector. Under its digital transformation strategy, the bank is implementing and continuously improving unique products, services, and innovative platforms aimed at meeting people's financial and non-financial needs. As a dynamically developing fintech environment, Ameriabank offers comprehensive solutions that enhance the quality of life.