Ամեն օր 10 տոննա թռչնամիս և 400 հազար հավկիթ. «Արաքս» թռչնաֆաբրիկա
Շուրջ 30 տարի «Արաքս» թռչնաֆաբրիկան ամեն օր հայկական շուկան ապահովում է թարմ թռչնամսով և հավկիթներով։ Թռչնաֆաբրիկան ամեն օր արտադրում և իրացնում է ավելի քան 10 տոննա հավի միս, որը կազմում է Հայաստանում օրական սպառվող թռչնամսի մինչև 40%-ը, ինչպես նաև 400.000 հավկիթ, ինչը Հայաստանում 1 օրում սպառվող քանակի կեսից ավելին է։
Թռչնաֆաբրիկայում արտադրությունն ավտոմատացված է. գործող 25 թռչնանոցներին կերի տրամադրումը, հավկիթների տեղափոխումն արտադրական միջավայր, ինչպես նաև տեսակավորումն իրականացվում է եվրոպական բարձրակարգ սարքավորումների միջոցով։ Որակի ապահովմամբ և վերահսկողությամբ ևս թռչնաֆաբրիկան շուկայում առաջատարներից է:
«Արաքս» թռչնաֆաբրիկայի գործընկերը լիզինգային շուկայի առաջատար Ակբա Լիզինգն է, որի աջակցությամբ էլ արտադրությունը համալրվել է անհրաժեշտ տեխնիկայով և սարքավորումներով՝ բեռնատար մեքենաներով, ամբարձիչով, գեներատորներով ու բարձր հզորությամբ արևային կայանով, որը թռչնաֆաբրիկայում տեղադրել է Ակբա Լիզինգի մեկ այլ գործընկեր՝ «Սան Պրովայդեր» ընկերությունը։
«Թռչնաֆաբրիկայի արտադրության ամբողջ գործընթացն ավտոմատացված է։ Մեր արտադրանքը շուկայում տարբերվում է իր բարձր որակով, սպառողների ընտրությամբ և դրա շնորհիվ է, որ ամեն տարի մենք պահպանում ենք առաջատարի դիրքերը։ Ակբա Լիզինգի միջոցով ձեռք բերված սարքավորումները մեզ հնարավորություն են տալիս էլ ավելի զարգացնել արտադրությունը և որակապես լավ արտադրանք ստանալ։ Թռչնաֆաբրիկայում տեղադրել ենք նաև արևային կայան, որի շնորհիվ բավականաչափ էներգիա ենք խնայում»,- նշել է «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայի մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Սեդա Հովսեփյանը։
«Ակբա Լիզինգի ֆինանսավորմամբ «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայում տեղադրվեց 2550 հատ Jinko Solar վահանակ և 15 Huawei ինվերտորներ, որոնց արդյունքում ունեցանք 1500 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան։ Արևային կայանի արտադրանքը տարեկան կազմելու է 2.2 միլիոն կՎտ/ժ, որը համեմատության համար, կարելի է ասել, տարեկան 600–ից 700 բնակարանի հոսանքի սպառումն է»,- նշել է «Սան Պրովայդեր» ընկերության տնօրեն Վահան Օհանջանյանը։
«Արաքս» թռչնաֆաբրիկան շարունակում է ընդլայնել իր տեսականին և ներկայանալ նոր արտադրատեսակներով: Ընկերությունն արդեն շուկա է ներկայացնում նաև հավի մսից պատրաստվող կիսաֆաբրիկատներ ու նրբերշիկներ։

На протяжении 30 лет птицефабрика «Аракс» ежедневно обеспечивает армянский рынок свежим мясом и яйцами. Птицефабрика производит и реализует более 10 тонн куриного мяса в день, что составляет до 40% от общего потребления куриного мяса в Армении, а также 400 000 яиц, что превышает половину от общего суточного потребления в стране.
Производственный процесс на птицефабрике автоматизирован: подача корма для 25 действующих птичников, транспортировка яиц в производственную среду и сортировка осуществляется с помощью высококачественного европейского оборудования. Птицефабрика также является одним из лидеров на рынке по обеспечению качества и контролю.
Партнером птицефабрики «Аракс» является ведущая лизинговая компания «Акба Лизинг», с помощью которой производство было оснащено необходимой техникой и оборудованием, включая грузовые автомобили, подъемники, генераторы и высокомощную солнечную электростанцию, установленную другим партнером «Акба Лизинга» — компанией «Сан Провайдер».
«Весь производственный процесс на птицефабрике автоматизирован. Наша продукция отличается высоким качеством и выбором потребителей, и именно благодаря этому мы каждый год сохраняем свои лидерские позиции. Оборудование, приобретенное через «Акба Лизинг», позволяет нам развивать производство и получать качественную продукцию. Мы также установили солнечную электростанцию, что позволяет нам существенно экономить энергию», — отметила руководитель отдела маркетинга птицефабрики «Аракс» Седа Геворгян.
«С помощью финансирования «Акба Лизинга» на птицефабрике «Аракс» было установлено 2550 солнечных панелей Jinko и 15 инверторов Huawei, в результате чего была создана солнечная электростанция мощностью 1500 кВт. Производство солнечной электростанции составит 2,2 миллиона кВтч в год, что соответствует потреблению электроэнергии от 600 до 700 жилых домов в год», — отметил директор компании «Сан Провайдер» Ваган Оханян.
Птицефабрика «Аракс» продолжает расширять свой ассортимент и представлять новые продукты. Компания уже предлагает на рынок полуфабрикаты и колбасы из куриного мяса.