ԱՄԷ-ում նավթի արդյունահանումը ՕՊԵԿ-ից դուրս գալուց հետո աճել է 80%-ով
ԱՄԷ-ն ՕՊԵԿ-ին հայտնել է, որ երկրում նավթի արդյունահանումը հունիսին աճել է 80%-ով՝ կազմակերպությունից դուրս գալուց հետո։ Այս մասին նշվում է ՕՊԵԿ-ի ամսական զեկույցում, որին ծանոթացել է Bloomberg-ը։
ԱՄԷ-ն հայտնել է, որ հունիսին օրական արդյունահանել է 3.8 միլիոն բարել հում նավթ, ինչը 1.71 միլիոն բարելով գերազանցում է մայիսի ցուցանիշը։
Հունիսյան արդյունահանման տվյալները հավաքագրվել են մինչև ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության վերջին սրումը և մինչև այն հնարավոր ազդեցությունը, որը կարող էր ունենալ Պարսից ծոցի նավթի մատակարարումների վրա։
Անցյալ շաբաթ Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը գնահատել էր, որ ԱՄԷ-ում հունիսին նավթի արդյունահանումն աճել է օրական 900 հազար բարերով՝ հասնելով պատմական առավելագույնի՝ 4.1 միլիոն օր/բարել։
Արդյունահանման աճը պայմանավորված է Աբու Դաբիի՝ մայիսի սկզբին ՕՊԵԿ-ից դուրս գալու որոշմամբ, որը հետևել էր կազմակերպության կողմից տարիներ շարունակ կիրառվող արդյունահանման սահմանափակումների նկատմամբ դժգոհությանը։
Միաժամանակ ԱՄԷ-ին հաջողվել է շարունակել բեռնափոխադրումները Հորմուզի նեղուցով՝ չնայած հակամարտության ընթացքում առաջացած խափանումներին։
Նավթի առաջարկի աճը նպաստել է Ասիայի շուկայում ավելցուկի ձևավորմանը, ինչի հետևանքով ՕՊԵԿ-ի առաջատար անդամ Սաուդյան Արաբիան ստիպված է եղել իր նավթի նկատմամբ կիրառել հազվադեպ զեղչեր։
Վիեննայում տեղակայված ՕՊԵԿ-ի քարտուղարության զեկույցը շարունակել է ԱՄԷ-ի արդյունահանման տվյալները ներառել կազմակերպության ընդհանուր արտադրության ծավալներում նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Աբու Դաբին հայտարարեց իր դուրս գալու մասին, որն ուժի մեջ է մտել մայիսի 1-ից։ ՕՊԵԿ-ի կանոնադրության համաձայն՝ անդամ-երկրի դուրս գալը պաշտոնապես ուժի մեջ է մտնում միայն հաջորդ օրացուցային տարվա սկզբից։
Սաուդյան Արաբիան, իր հերթին, հայտնել է, որ հունիսին նավթի արդյունահանումն աճել է օրական 561 հազար բարելով՝ հասնելով 7.122 միլիոն օր/բարել ծավալի։ Թագավորությունը նաև հայտնել է, որ շուկա մատակարարված նավթի ծավալը կազմել է օրական 6.637 միլիոն բարել։

ОАЭ сообщили ОПЕК, что в стране добыча нефти в июне увеличилась на 80% после выхода из организации. Об этом говорится в ежемесячном отчете ОПЕК, с которым ознакомился Bloomberg.
ОАЭ сообщили, что в июне было добыто 3.8 миллиона баррелей нефти в день, что на 1.71 миллиона баррелей больше, чем в мае.
Данные о добыче за июнь были собраны до последней эскалации конфликта между США и Ираном и до возможного влияния, которое это могло оказать на поставки нефти в Персидском заливе.
На прошлой неделе Международное энергетическое агентство оценивало, что в ОАЭ в июне добыча нефти увеличилась на 900 тысяч баррелей в день, достигнув исторического максимума в 4.1 миллиона баррелей в день.
Рост добычи обусловлен решением Абу-Даби выйти из ОПЕК в начале мая, что последовало за недовольством ограничениями на добычу, применяемыми организацией в течение многих лет.
Тем временем ОАЭ удалось продолжить транспортировку через Ормузский пролив, несмотря на возникшие во время конфликта перебои.
Рост предложения нефти способствовал образованию избытка на азиатском рынке, в результате чего ведущий член ОПЕК Саудовская Аравия была вынуждена применить редкие скидки на свою нефть.
Отчет секретариата ОПЕК, расположенного в Вене, продолжал включать данные о добыче ОАЭ в общие объемы производства организации, даже после того, как Абу-Даби объявил о своем выходе, который вступил в силу с 1 мая. Согласно уставу ОПЕК, выход страны-участника официально вступает в силу только с начала следующего календарного года.
Саудовская Аравия, в свою очередь, сообщила, что в июне добыча нефти увеличилась на 561 тысячу баррелей в день, достигнув объема 7.122 миллиона баррелей в день. Королевство также сообщило, что объем нефти, поставленной на рынок, составил 6.637 миллиона баррелей в день.