Ամազոնի բաժնետոմսերը 9%-ով աճել են 'բումի' ամպային աճի պատճառով
Ամազոնը (AMZN) հաղորդել է, որ երկրորդ եռամսյակում իր եկամուտն ու ամպային աճը գերազանցել են սպասումները: AWS-ի վաճառքները աճել են 37%-ով, ինչը գերազանցում է վերլուծաբանների 31%-անոց կանխատեսումները:
Ամազոնի բաժնետոմսը երկրորդ եռամսյակում աճել է ավելի քան 9%-ով: Ընկերության արդյունքները համեմատելիս վերլուծաբանների կանխատեսումներով՝ մեկ բաժնետոմսի եկամուտը կազմել է $5.75, մինչդեռ սպասվում էր $1.82:
• Եկամուտ: $200.61 միլիարդ, մինչդեռ կանխատեսվում էր $196.47 միլիարդ:
• AWS: $42.2 միլիարդ, սպասվում էր $40.54 միլիարդ:
• Գովազդ: $19.81 միլիարդ, սպասվում էր $19.43 միլիարդ:
Ամազոնի CEO Andy Jassy-ն նշել է, որ AWS-ն 'բումի' մեջ է, և ընդգծել է արհեստական բանականության և սեփական չիպերի բաժնի աճը, որոնք երկուսն էլ գերազանցել են $25 միլիարդ տարեկան եկամուտի մակարդակը:

Amazon (AMZN) reported better-than-expected revenue and cloud growth for the second quarter. AWS sales expanded 37% year over year, surpassing analysts' expectations for 31% growth.
The stock surged more than 9% in extended trading. Here's how the company performed compared to estimates from analysts:
- Earnings per share: $5.75 a share, compared to the expected $1.82.
- Revenue: $200.61 billion vs. $196.47 billion estimated.
Amazon CEO Andy Jassy stated that AWS is 'booming' and highlighted the growth of its artificial intelligence and in-house chip divisions, both exceeding a $25 billion annual revenue run rate.
Amazon also reported that it more than doubled the number of new customers for its online pharmacy service.