Amazon-ը երկրորդ եռամսյակում ստացել է 600 մլն դոլարի մաքսատուրքերի փոխհատուցում և նախատեսում է այդ գումարի մի մասը վերադարձնել իր հաճախորդներին, հաղորդում է CNBC-ն:
Ընկերության ֆինանսական տնօրեն Բրայան Օլսավսկին հայտնել է, որ փոխհատուցման չափը սահմանափակ է եղել, քանի որ Amazon-ը նախապես մեծացրել էր պաշարները մինչև մաքսատուրքերի ուժի մեջ մտնելը և իր հարթակում վաճառվող ապրանքների մեծ մասի անմիջական ներմուծողը չէ։ Նրա խոսքով՝ ընկերությունը նույնականացրել է այն դեպքերը, երբ ներմուծման լրացուցիչ ծախսերը փոխանցվել են գնորդներին, և այդ հաճախորդները ավտոմատ կերպով կստանան փոխհատուցում:
Փետրվարին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը անվավեր էր ճանաչել Դոնալդ Թրամփի սահմանած մաքսատուրքերը և պարտավորեցրել կառավարությանը վերադարձնել գումարները ներմուծողներին։ Փոխհատուցում ստանալու մտադրության մասին հայտարարել են նաև Apple, Walmart, Costco, Home Depot և General Motors ընկերությունները։ Մասնավորապես, Apple-ը հայտնել է, որ մաքսատուրքերի վերադարձը երրորդ եռամսյակում 5%-ով ավելացրել է մեկ բաժնետոմսին բաժին ընկնող շահույթը (EPS):

In the second quarter, Amazon received $600 million in tariff reimbursements and plans to return part of that amount to its customers, CNBC reports.
The company’s CFO, Brian Olsavsky, stated that the amount of reimbursement was limited because Amazon had previously increased its inventory before the tariffs took effect and is not the direct importer of most products sold on its platform. He noted that the company has identified cases where additional import costs were passed on to buyers, and those customers will automatically receive refunds.
In February, the U.S. Supreme Court invalidated tariffs imposed by Donald Trump and ordered the government to return funds to importers. Companies such as Apple, Walmart, Costco, Home Depot, and General Motors have also announced their intention to seek reimbursements. Specifically, Apple stated that the return of tariffs increased earnings per share (EPS) by 5% in the third quarter.