Amazon-ը երկրորդ եռամսյակում ստացել է 600 մլն դոլարի մաքսատուրքերի փոխհատուցում և նախատեսում է այդ գումարի մի մասը վերադարձնել իր հաճախորդներին, հաղորդում է CNBC-ն:
Ընկերության ֆինանսական տնօրեն Բրայան Օլսավսկին հայտնել է, որ փոխհատուցման չափը սահմանափակ է եղել, քանի որ Amazon-ը նախապես մեծացրել էր պաշարները մինչև մաքսատուրքերի ուժի մեջ մտնելը և իր հարթակում վաճառվող ապրանքների մեծ մասի անմիջական ներմուծողը չէ։ Նրա խոսքով՝ ընկերությունը նույնականացրել է այն դեպքերը, երբ ներմուծման լրացուցիչ ծախսերը փոխանցվել են գնորդներին, և այդ հաճախորդները ավտոմատ կերպով կստանան փոխհատուցում:
Փետրվարին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը անվավեր էր ճանաչել Դոնալդ Թրամփի սահմանած մաքսատուրքերը և պարտավորեցրել կառավարությանը վերադարձնել գումարները ներմուծողներին։ Փոխհատուցում ստանալու մտադրության մասին հայտարարել են նաև Apple, Walmart, Costco, Home Depot և General Motors ընկերությունները։ Մասնավորապես, Apple-ը հայտնել է, որ մաքսատուրքերի վերադարձը երրորդ եռամսյակում 5%-ով ավելացրել է մեկ բաժնետոմսին բաժին ընկնող շահույթը (EPS):

Amazon вернет часть из 600 миллионов долларов, полученных от возмещения таможенных пошлин, своим клиентам
Новости | 2026/07/31 15:35
Amazon планирует вернуть часть средств, полученных от возмещения таможенных пошлин
Amazon во втором квартале получила 600 миллионов долларов в виде возмещения таможенных пошлин и планирует вернуть часть этой суммы своим клиентам, сообщает CNBC.
Финансовый директор компании Брайан Олсавски заявил, что сумма возмещения была ограниченной, так как Amazon заранее увеличила запасы до введения пошлин и не является непосредственным импортером большинства товаров, продаваемых на ее платформе. По его словам, компания идентифицировала случаи, когда дополнительные расходы на импорт были переданы покупателям, и эти клиенты автоматически получат возмещение.
В феврале Верховный суд США признал недействительными пошлины, введенные Дональдом Трампом, и обязал правительство вернуть деньги импортерам. Намерение получить возмещение также объявили компании Apple, Walmart, Costco, Home Depot и General Motors. В частности, Apple сообщила, что возврат пошлин увеличил прибыль на акцию (EPS) на 5% в третьем квартале.