Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության հարցերը շարունակում են մնալ актуալ, հատկապես Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարություններից հետո, որտեղ նա նշել է, որ «Ադրբեջանը կարող է լինել Հայաստանի վառելիքի գլխավոր մատակարարը»: Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը «Առավոտ»-ի հետ զրույցում ընդգծել է, որ այս հայտարարությունը քաղաքական բնույթ ունի:
«Հայաստանը պետք է հասկանա, որ էներգակիրների մատակարարումը հանդիսանում է նաեւ փափուկ ուժի ազդեցության հենակետ»,- նշել է նա:
Թավադյանի խոսքով, ներկայումս Հայաստանի շուկան կախված է համաշխարհային շուկաների գներից, իսկ նավթամթերքի համաշխարհային ճգնաժամը կարող է երկարել՝ պայմանավորված Հորմուզի նեղուցի շուրջ ստեղծված իրավիճակով:
«Այս պահին էլ Հորմուզի նեղուցը փակ է, եւ իրավիճակը կարող է վատթարանալ, քանի որ նավթամթերքի համաշխարհային ծավալների մոտ 20 տոկոսը դուրս է գալիս Հորմուզի նեղուցից»,- ավելացրել է տնտեսագետը:

Вопросы энергетической безопасности Армении продолжают оставаться актуальными, особенно после недавних заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева, который отметил, что «Азербайджан может стать главным поставщиком топлива для Армении». Экономист Агася Тавадян в интервью «Аравот» подчеркнул, что это заявление имеет политический характер.
«Армения должна понимать, что поставка энергетических ресурсов также является опорой мягкой силы», - отметил он.
По словам Тавадяна, в настоящее время рынок Армении зависит от цен на мировых рынках, а глобальный кризис на рынке нефтепродуктов может затянуться из-за ситуации вокруг Ормузского пролива.
«В данный момент Ормузский пролив закрыт, и ситуация может ухудшиться, поскольку около 20 процентов мировых объемов нефтепродуктов проходит через Ормузский пролив», - добавил экономист.