Ալիևը Բեռլինում Ռուսաստանից «վերջնականապես» զատորոշվել է
Բաքվի կիսապաշտոնական haqqin.az-ը մեկօրյա ուշացումով անդրադարձել է Իլհամ Ալիևի հետ բանակցություններից հետո Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև կայացած հեռախոսազրույցին։ Լրատվամիջոցը, ընդսմին, նկատելի բարեխղճություն է դրսևորել և բառացի մեջբերել այդ առթիվ կողմերի տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունները, ինչը, հավանաբար, նշանակում է, որ Ադրբեջանը գերմանա-հայաստանյան բարձր մակարդակի այդ շփումը կարևորում է։
Ավելին, հրապարակման սկզբունքային գնահատականը այն է, որ «նակինում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացում Գերմանիան կառուցողական և հավասարակշռված միջնորդական նախաձեռնություններ է ձեռնարկել» և հիշեցրել 2024թ․ բեռլինյան Շոլց-Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը, որին նախորդել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Բերբոկի կազմակերպած՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը։
Ադրբեջանական կայքի ներկայացմամբ՝ այդ հանդիպմանը «կողմերը ճշտել են ապագա պայմանագրի սևագիր տարբերակը»։ Հաշվի առնելով նախկինում Գերմանիայի միջնորդության փորձը, haqqin.az-ը ենթադրել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ «քննարկելով խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարը, կանցլեր Շոլցը անհրաժեշտ է համարել զանգել Հայաստանի վարչապետին»։
Թե Ալիևի հետ բանակցություններում, թե Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը ընդգծել է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության կարեւորությունը, ինչը, բնականաբար, պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական պայմանագրի վերջնական ստորագրմամբ։
Ալիևի Բեռլին այցից մոտ մեկ շաբաթ առաջ արտաքին քաղաքականության հարցերով նրա օգնական Հաջիևը սահմանադրական փոփոխությունները ճանաչել է Հայաստանի ներքին գործ և հավելել, որ Ադրբեջանին հետաքրքրող խնդիրը կարող է կարգավորվել նաև «իրավական այլ մեխանիզմով»։
Վարչապետ Փաշինյանը ասել է, որ նոր սահմանադրության նախագիծը կհրապարակվի տարեվերջին։ Հետևում է, որ սահմանադրական հանրաքվե Հայաստանում կարող է անցկացվել միայն 2027թ․-ին։ Երեք շաբաթ հետո լրանում է վաշինգտոնյան գագաթաժողովի մեկ տարին։ Ժամանակը, ինչպես ասում են, սեղմում է։
Հարավային Կովկաս-Կենտրոնական Ասիա տնտեսակոմունիկացիոն կապակցվածության պատեհ հնարավորություն Եվրամիությունը, նրա առաջատար երկրները կարող են և չունենալ, եթե Հայաստան-Ադրբեջան փաստացի խաղաղության վերջնական ինստիտուցիոնալացումը ևս մեկ-երկու տարով հետաձգվի։
Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահը առերևույթ Ռուսաստանից «վերջնականապես» զատորոշվել է։ Դրան նախորդել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի Մոսկվա պաշտոնական այցը։ Կարելի՞ է հասկանալ, որ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագիրը Մոսկվայում ստորագրելու հարցը «փակված» է։ Բայց ե՞րբ և որտե՞ղ կստորագրվի այն։ Հայաստանում Ադրբեջանին «անհանգստացնող հարցերը իրավական այլ մեխանիզմներով կարգավորելու գործընթաց» կսկսվի՞։

Алиев в Берлине окончательно отделился от России
Баквинский полуправительственный haqqin.az с однодневной задержкой обратил внимание на телефонный разговор между канцлером Германии Олафом Шольцем и премьер-министром Армении Николом Пашиняном после переговоров с Ильхамом Алиевым. При этом СМИ проявили заметную добросовестность и дословно процитировали официальные сообщения сторон, что, вероятно, означает, что Азербайджан придает важность этому высокоуровневому контакту между Германией и Арменией.
Кроме того, принципиальная оценка публикации заключается в том, что «Германия предприняла конструктивные и сбалансированные посреднические инициативы в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией», и напомнила о берлинской встрече Шольца, Пашиняна и Алиева в 2024 году, которой предшествовала встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, организованная министром иностранных дел Германии Бербок.
Согласно азербайджанскому сайту, на этой встрече «стороны уточнили черновик будущего договора». Учитывая предыдущий опыт посредничества Германии, haqqin.az предположил, что канцлер Шольц, «обсуждая перспективу подписания мирного договора с президентом Азербайджана, посчитал необходимым позвонить премьер-министру Армении».
Как в переговорах с Алиевым, так и в телефонном разговоре с Пашиняном канцлер Германии Шольц подчеркнул важность мира и стабильности в Южном Кавказе, что, конечно, связано с окончательным подписанием армяно-азербайджанского договора.
За неделю до визита Алиева в Берлин его помощник по внешней политике Хаджиев признал, что конституционные изменения являются внутренним делом Армении и добавил, что вопросы, интересующие Азербайджан, могут быть решены и «другими правовыми механизмами».
Премьер-министр Пашинян заявил, что проект новой конституции будет опубликован в конце года. Следовательно, конституционный референдум в Армении может быть проведен только в 2027 году. Через три недели истекает год с Вашингтонского саммита. Время, как говорится, поджимает.
Южно-Кавказская и Центральноазиатская экономико-коммуникационная связь может стать возможностью, которую Европейский Союз и его ведущие страны могут и не иметь, если фактическое окончательное институционализирование мира между Арменией и Азербайджаном будет отложено еще на год-два.
В Берлине президент Азербайджана, по всей видимости, «окончательно» отделился от России. Это произошло после официального визита министра иностранных дел Азербайджана в Москву. Можно ли понять, что вопрос о подписании мирного договора между Арменией и Азербайджаном в Москве «закрыт»? Но когда и где он будет подписан? Начнется ли процесс «регулирования вопросов, вызывающих беспокойство у Азербайджана, другими правовыми механизмами» в Армении?