Alibaba-ի բաժնետոմսերը 4%-ով բարձրանում են Qwen AI-ի Apple Intelligence-ում ինտեգրման լուրերի ֆոնին
Alibaba-ի ԱՄՆ-ում ցուցակված բաժնետոմսերը 4%-ով բարձրացել են նախքան առևտրի մեկնարկը, երբ հաստատվել է, որ Qwen AI մոդելը ինտեգրվելու է Apple-ի համակարգերին Չինաստանում: "Qwen-ը ինտեգրվելու է Apple Intelligence փորձառություններին iOS, iPadOS, macOS և visionOS համակարգերում Չինաստանի օգտատերերի համար," - ասել է Alibaba-ի խոսնակը CNBC-ին:
Չինաստանի Կիբերային տարածքի վարչությունը ներառել է Apple-ի AI ծառայությունները հաստատված մատակարարների ցուցակում, որտեղ ընդգրկված են նաև Huawei-ի արտադրանքները: Alibaba-ի ADR բաժնետոմսերը վերջին անգամ դիտվել են 3.7%-ով բարձր:
Այս ինտեգրումը օգտատերերին հնարավորություն կտա մոդելի հնարավորություններին, "ինչպես տեքստի և պատկերների հասկանալը և ստեղծումը, առանց գործիքների միջև անցնելու," - հավելել է Alibaba-ի խոսնակը:
Այն գալիս է այն բանից հետո, երբ CNBC-ն հաղորդեց, որ Apple-ը բանակցություններ է վարում մի փոքր Սիլիկոնյան հովտի ընկերության հետ, որը պնդում է, որ կարող է փոքրացնել ուժեղ արհեստական բանականության մոդելները այնքան, որ դրանք կարողանան աշխատել անմիջապես iPhone-ում:

Alibaba’s U.S.-listed shares rise 4% after Qwen AI set to be integrated in Apple Intelligence
Alibaba's U.S.-listed shares rose 4% in premarket trading after confirming that its Qwen AI model will be integrated into Apple systems in China. "Qwen will be integrated into Apple Intelligence experiences within iOS, iPadOS, macOS, and visionOS for users in China," an Alibaba spokesperson told CNBC.
The Cyberspace Administration of China included Apple AI services on a list of approved providers, which also featured products from local companies like Huawei. Alibaba's ADR shares were last seen 3.7% higher.
This integration allows users to access the model's capabilities, "like text and image understanding and generation, without needing to jump between tools," the Alibaba spokesperson added.
This comes after CNBC reported that Apple is in talks with a small Silicon Valley company that claims it can shrink powerful AI models enough to run directly on an iPhone.