AI ընկերությունների ղեկավարները CNBC-ին հայտնել են, որ նրանք չեն տեսնում AI կառուցվածքի մեջ ավելցուկի նշաններ: Սակայն նրանք նշում են, որ ձեռնարկությունները ավելի ուշադիր են նայում, թե որքան է արժեցնում AI-ն և ինչ վերադարձ են ստանում իրենց ներդրումների համար:
AI-ով կապված չիպերի բաժնետոմսերը եղել են փոփոխական, քանի որ քննարկվում է AI պահանջը և ծախսերը:
Չիպերի բաժնետոմսերը վերջին մեկ տարվա ընթացքում արագ աճել են, քանի որ ներդրողները վստահում են, որ սեմիկոնդուկտորային հատվածը կենտրոնական դեր ունի գլոբալ AI ենթակառուցվածքի կառուցման մեջ:
Սակայն չիպերի բաժնետոմսերի շուրջ նորից առաջացած փոփոխականությունը հարցեր է առաջացրել, թե արդյոք սա ավելի լայն մտահոգությունների նշան է AI պահանջի մասին:
Pat Gelsinger-ը, նախկին Intel-ի CEO-ն, ասել է, որ AI պահանջը ' casi անսահման է', նշելով, որ էներգիայի հասանելիությունը 'միակ իրական սահմանափակող գործոնն է':
Marc Boroditsky-ն, Nebius-ի վաճառքի ղեկավար, նշել է, որ 'պահանջը արտասովոր է': 'Մենք ունենք ավելի շատ պահանջ, քան կարող ենք բավարարել':
Andrew Feldman-ը, Cerebras Systems-ի CEO-ն, նշել է, որ 'պահանջը շատ ավելի գերազանցում է հասանելի կարողությունը':

Руководители ИИ-компаний сообщили CNBC, что не наблюдают признаков избытка в строительстве ИИ. Однако они отметили, что предприятия более внимательно относятся к затратам на ИИ и возврату своих инвестиций.
Акции, связанные с ИИ, были волатильными на фоне обсуждений о спросе на ИИ и расходах.
Акции чипов резко выросли за последний год, так как инвесторы ставили на центральную роль полупроводникового сектора в глобальной инфраструктуре ИИ.
Однако возобновленная волатильность акций чипов вызвала вопросы о том, является ли это признаком более широких опасений по поводу спроса на ИИ.
Пат Гелсингер, бывший CEO Intel, заявил, что спрос на ИИ 'почти безграничен', добавив, что доступность энергии 'единственное реальное ограничение'.
Марк Бородицкий, коммерческий директор Nebius, отметил, что 'спрос необычайный': 'У нас гораздо больше спроса, чем мы можем удовлетворить'.