AI-ն և միջուկային էներգիան. Կարո՞ղ է AI «սև տուփը» վստահելի լինել
Չինաստանի գիտությունների ակադեմիան Շանհայում անցկացված Արհեստական Ինտելեկտի համաժողովում (WAIC) ներկայացրել է ADANES անունով նոր AI համակարգ, որը նախատեսված է միջուկային ռեակտորների կառավարման համար:
Այս համակարգը, ըստ մասնագետների, կարող է բարելավել միջուկային էներգիայի անվտանգությունը, սակայն ներկայումս AI-ի «սև տուփ» բնույթը հակասում է միջուկային անվտանգության պահանջներին:
ADANES համակարգը բաղկացած է հինգ շերտերից, որոնք ներառում են տվյալների միավորված ենթակառուցվածք, ֆիզիկայի բնույթի աշխարհագրական մոդելներ, ֆիզիկական համակարգի վերահսկում, ինտելեկտուալ գործակալների համակարգում և շարունակական զարգացում:
Չինաստանը նաև զարգացնում է ազգային մակարդակի աջակցող ենթակառուցվածք, որը նախատեսված է ADANES-ի ինժեներական վավերացման հարթակ ստեղծելու համար:
Միջուկային էներգիայի ոլորտում AI-ի կիրառումը արդեն սկսվել է, և տեխնոլոգիական ընկերություններ, ինչպիսիք են Microsoft-ը և NVIDIA-ն, սկսել են AI-ով աշխատող գործիքակազմերի մշակումը:

Может ли AI «черный ящик» быть надежным для управления ядерным реактором?
Китайская академия наук представила на Всемирной конференции по искусственному интеллекту (WAIC) в Шанхае новую систему ИИ под названием ADANES, предназначенную для управления ядерными реакторами.
Эта система, по словам экспертов, может повысить безопасность ядерной энергетики, однако в настоящее время «черный ящик» ИИ противоречит требованиям безопасности ядерной энергетики.
Система ADANES состоит из пяти слоев, включая объединенную инфраструктуру данных, физические модели мира, управление физическими системами, координацию интеллектуальных агентов и непрерывное развитие.
Китай также разрабатывает национальную инфраструктуру поддержки для создания платформы инженерной верификации ADANES.
Применение ИИ в ядерной энергетике уже началось, и такие технологические компании, как Microsoft и NVIDIA, начали разработку инструментов на основе ИИ.