ԱԻ-ի էլեկտրաէներգիայի պահանջը իրական խնդիրը չէ, խնդիրը դրա անխուսափելիությունն է
Արտադրական կենտրոնների էլեկտրաէներգիայի պահանջը արագորեն աճում է, սակայն դրա գլոբալ մասշտաբը այնքան էլ մտահոգիչ չէ, որքան արդեն սահմանափակված տարածաշրջանային ցանցերում կենտրոնացվածությունը: Յուրաքանչյուր ԱԻ օբյեկտը որպես անխուսափելի, միշտ գործող բեռ դիտելը ստիպում է անպետք ներդրումներ կատարել արտադրության, փոխանցման և պահուստային կարողությունների մեջ:
ԱԻ-ի պահանջը հիմնականում չի վերաբերում էլեկտրաէներգիայի խնդրին, այլ անխուսափելիության խնդրին:
Տարածքային ցանցը կարևոր է
Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը (IEA) ակնկալում է, որ տվյալ կենտրոնների էլեկտրաէներգիայի սպառումը 2025-ից 2030 թվականներին կկրկնապատկվի: Այնուամենայնիվ, տվյալ կենտրոնները դեռևս համաշխարհային պահանջի աճի միայն մի փոքր մասն են կազմում:
ԱԻ-ի աշխատանքային բեռները տարբեր են
Տվյալ կենտրոնները սովորաբար նախագծված են որպես բարձր հուսալիությամբ, շարունակաբար հասանելի օբյեկտներ: Սա հանգեցնում է ցանցի ծրագրավորողների կողմից դրանց դիտարկմանը որպես ֆիքսված բեռներ, որոնք չեն կարող ընդհատվել:

Электрический спрос ИИ не является реальной проблемой. Проблема в его негибкости
Спрос на электричество в дата-центрах быстро растет, но его глобальный масштаб менее тревожен, чем концентрация в уже ограниченных региональных сетях. Рассматривать каждое AI-учреждение как негибкую, всегда включенную нагрузку заставляет делать ненужные инвестиции в генерацию, передачу и резервные мощности.
Спрос ИИ в основном не имеет отношения к проблеме электричества, а к проблеме негибкости.
Местная сеть важнее глобального итога
Международное энергетическое агентство (IEA) ожидает, что потребление электроэнергии в дата-центрах примерно удвоится с 2025 по 2030 год. Это значительно, но дата-центры все равно составят лишь небольшую долю общего роста мирового спроса.
Не каждая рабочая нагрузка ИИ одинаково срочна
Дата-центры обычно проектируются как высоконадежные, постоянно доступные объекты. Это побуждает планировщиков сетей рассматривать их как фиксированные нагрузки, которые нельзя прерывать.